Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zverejnil prvé odhady cien plynu na rok 2022. Najviac doplatia domácnosti, ktoré vykurujú plynom. Dodávka plynu im mesačne zdražie o 19,18 eura. Pre domácnosti, ktoré využívajú zemný plyn len na varenie, bude zvýšenie iba na úrovni niekoľkých desiatok centov mesačne. Regulačný úrad zverejnil modelový príklad, aby ľudia vedeli, na čo sa pripraviť.

Ceny plynu pre rôzne typy domácností nájdete v galérii: Kliknite TU

Domácnosť, ktorá využíva zemný plyn na varenie, ohrev vody a kúrenie, by pri spotrebe 2 710 kubických metrov mala mať ročné náklady na plyn vo výške 1 172 eur, čo je o 230 eur viac ako v tomto roku a o 105 eur viac ako v roku 2020. Ak plyn využívate prevažne na varenie a ohrev vody, mesačne si priplatíte približne 10 eur, ročne sa vám výdavky navýšia o viac ako 115 eur. Domácnosti, ktoré na plyne len varia, si mesačne priplatia 0,46 eura, ročne to na faktúrach pocítia sumou vyššou  približne o 5,50 eura.

Anketa
Vypínate na noc radiátory?

Tieto sumy ešte nemusia byť konečné. Cena za dodávku tvorí v koncovej cene plynu približne 61 %. Ďalšie zložky – cena za distribúciu a cena za prepravu (spolu zvyšných 39 %) – budú podľa hovorcu úradu Radoslava Igaza známe po ukončení právoplatných cenových rozhodnutí do konca tohto roka. „Úrad starostlivo skúmal tohtoročné cenové podklady od dodávateľov plynu v kontexte dramatického vývoja na trhu s energiami v Európe. Vplyv enormných nárastov trhových cien plynu na burzách za posledné mesiace tohto roka úrad minimalizoval spriemerovaním trhových cien plynu za posledných dvanásť mesiacov v zmysle platnej metodiky regulácie,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Domácnosti, ktoré plyn využívajú aj na ohrev vody a kúrenie, si priplatia najviac. Ročne zaplatia približne o 230 eur viac, uviedlo ÚRSO na modelovom príklade.
Zdroj: ÚRSO

Nielen Slovákom, ale aj celej Európe by pomohla mierna zima. Zásobníky plynu nie sú také plné, ako bývali po minulé roky. Energetický analytik Karol Hirman uvádza, že v Európe je najnižšia úroveň zásob plynu od roku 2014. „Veľmi podobnú situáciu máme aj na Slovensku, kde sme sa v týchto dňoch v plynových zásobníkoch spoločnosti NAFTA a. s. dostali dokonca na desaťročné minimum,“ napísal v blogu Denníka N.

Ceny elektriny na rok 2022: Čítajte na ďalšej strane >>>