Tiktokerka Elle Marshall sa svojim sledovateľom pochválila nevšedným úkazom, ktorý spozorovala na svojom tele. Po zaočkovaní vakcínou od Pfizeru sa 23-ročnej Austrálčanke zväčšila veľkosť košíka z „áčok“ na „céčka“. „Celý život som mala veľkosť A. Očkovanie vakcínou Pfizer mi zväčšilo prsia o dve veľkosti!“ uvádza vo videu Elle. Príspevok sa okamžite stal virálnym, videli ho už takmer 2 milióny ľudí a viaceré ženy sa s ním stotožnili.

Odborníci tento jav vysvetľujú tým, že medzi menej časté vedľajšie účinky vakcín patria zapálené lymfatické uzliny, ktoré mohli zväčšenie pŕs spôsobiť.

Onkologička Laura Esserman tvrdí, že sa s týmto problémom môžu stretnúť tisíce očkovaných žien. Nemusia sa však báť, zdurenie nenaznačuje rakovinu prsníka. Pri zdurení uzlín ide vo všeobecnosti najčastejšie len o bežnú reakciu na zápal v tele. „Ak máte zápal a zduria sa vám lymfatické uzliny, robia len svoju prácu. Ak sa zduria po podaní vakcíny, jednoducho vytvárajú protilátky pre vaše telo, čo je presne to, čo chcete,“ povedala pre ABC7 Chicago lekárka. Dodala, že zapálenie lymfatických uzlín ako vedľajší účinok očkovania je len dočasné. Takže veľkosť pŕs sa po čase vráti do pôvodného stavu.

„Zdurenie lymfatických uzlín je pomerne bežný prejav zvýšenej aktivity imunitného systému. Dochádza k nemu bežne aj pri rôznych infekciách. Takýto vedľajší účinok po podaní vakcíny teda nie je ničím prekvapujúcim. Aj náš ŠÚKL uvádza opuch a bolesť lymfatických uzlín v podpazuší ako jeden z najčastejších nezávažných vedľajších účinkov,“ vysvetlil virológ Boris Klempa. Opuch a bolesť lymfatických uzlín patrí podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) medzi bežné vedľajšie účinky aj pri ďalších vakcínach, konkrétne od Moderny a AstraZenecy.

Anketa
Ste zaočkovaní?

Aby sa ženy vyhli zbytočnému strachu, lekári im odporúčajú, aby pri podobných príznakoch zašli na mamografické vyšetrenie ešte pred očkovaním alebo šesť týždňov po ňom. Spraviť by tak mali najmä ženy nad 50 rokov, ktoré by všeobecne mali podstupovať mamografiu častejšie.

Mohlo by vás zaujímať: