Vianoce sa blížia a výdavkov pribúda. V tomto období je dôležité každé euro. Aj tento rok sa viacerí dôchodcovia môžu tešiť na prilepšenie vo forme vianočného príspevku. Vláda ešte v apríli odklepla zvýšenie maximálnej sumy na 200 eur, minulý rok to bolo iba 100 eur. Zároveň nastavila nové podmienky, vďaka ktorým dostanú príspevok aj ľudia s vyššími dôchodkami.

O vianočný príspevok netreba žiadať, Sociálna poisťovňa ho vypláca automaticky. „Od pondelka 2. decembra 2019 začne Sociálna poisťovňa dôchodcom postupne vyplácať vianočný príspevok. Tí, ktorí naň majú nárok, ho dostanú v decembrových výplatných termínoch – teda v párnych kalendárnych dňoch – buď na účet, alebo v hotovosti,“ informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Suma príspevku závisí od výšky vášho dôchodku. Maximálny vianočný príspevok 200 eur získajú tí, ktorí poberajú dôchodky do výšky 210,21 eura. Zároveň platí, že čím je penzia vyššia, tým bude suma vyplateného príspevku nižšia.

Nárok na príspevok má tento rok viac ľudí. Horná hranica dôchodkov, pri ktorých ešte ľudia príspevok dostanú, sa posunula z pôvodných 572,40 eura na 658,50 eura mesačne. Celkovo sa teda bude tento rok z príspevkov tešiť odhadom až 1 302 000 seniorov, čo je asi o 123-tisíc penzistov viac ako vlani. 

Akú sumu dostanete? 

Výška vianočných príspevkov
Výška vianočných príspevkov
Zdroj: mh