Zmena výpočtu dôchodkov od januára: Pozrite, aká SUMA vám vychádza!
15. 12. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:53)
Penzisti dostanú v novom roku vyššie dôchodky. Sociálna poisťovňa Ich prepočíta automaticky, o zvýšenie netreba osobitne žiadať. Vláda však zmenila systém valorizácie a zvyšovanie nebude také štedré ako pred rokom.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: pixabay
Zdroj: Pluska.sk
Galéria k článku
Dôchodok v novej výške dostanú v januárových výplatných termínoch. Sociálna poisťovňa im v januári 2022 zašle k zvýšeniu aj písomné rozhodnutie. Sumu zvýšenia dôchodku si môžu informatívne vypočítať aj prostredníctvom kalkulačky na webovej stránke Sociálnej poisťovne.
Dôchodky sa v roku 2022 zvýšia o percento tzv. dôchodcovskej inflácie - teda medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov. Podľa Štatistického úradu SR to bolo 1,3 % mesačnej sumy dôchodku za prvý polrok roka 2021. O toľko sa od januára zvýšia penzie. „Dôchodok v novej výške dostanú v januárových výplatných termínoch aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2022 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2022. Sociálna poisťovňa zašle k zvýšeniu aj písomné rozhodnutie,“ informovala hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.
Aká suma vychádza vám, si pozrite >>V GALÉRII<<
Valorizácia nebude taká štedrá ako vlani, keď išli dôchodky hore o 2,6 %. Vláda navyše zmenila mechanizmus výpočtu dôchodkov. Štát doteraz penzistom, ktorým by vychádzalo príliš malé zvýšenie podľa percentuálneho prepočtu, garantoval aj minimálnu valorizačnú sumu, aby neboli znevýhodnení. Vlani to bolo 9,40 eura. Od roku 2022 však už seniori garantovanú pevnú sumu nedostanú. Doplatia na to ľudia s nižšími dôchodkami. Ak má niekto dôchodok 400 eur, jeho penzia stúpne len o 1,3 %, čo je 5,20 eura.
Nehovoriac o tom, že inflácia a teda zdražovanie už dosiahlo hranicu 5,6 % a ďalej stúpa. „Valorizácia dôchodkov, ale aj dávok v hmotnej núdzi a dávok pre rodiny len o 1,3 % v čase, keď rast cien a to najmä potravín a energií je najvyšší za dlhé roky, je slabá a vláda by mala konať. Riešením nie sú jednorazové príspevky a milodary, ale systémová zmena – navýšenie dávok a dôchodkov tak, aby zodpovedalo reálnemu rastu cien,“ upozornil exminister práce a odborník na sociálne veci Jozef Mihál.
Anketa
Je zvýšenie o 1,3 percenta dostatočné?
Sociálna poisťovňa k 31. októbru 2021 vyplácala viac ako 1,7 milióna dôchodcovských dávok (1 741 618) a dostávalo ich viac ako 1 milión 400 tisíc dôchodcov (1 403 572).
Čítajte na ďalšej strane: Vyrátajte si, ako vám to vychádza >>
Pre minimálne dôchodky platí zo zákona osobitný mechanizmus. Valorizácia sa ich teda priamo netýka. Poberateľovi minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2022 zvyšuje o 1,3% jeho pôvodne vypočítaný dôchodok. Sociálna poisťovňa ho porovná s výškou poberaného minimálneho dôchodku. Ak je jeho pôvodný dôchodok aj po valorizácii nižší ako minimálny dôchodok, dôchodcovi sa naďalej vypláca minimálny dôchodok. Je to pre neho výhodnejšie.
Vláda minimálne dôchodky tento rok zmrazila, ich suma 334,30 eur sa preto od 1. januára 2022 nemení. Ak bude po zvýšení dôchodku jeho suma vyššia ako výška minimálneho dôchodku platná od 1. januára 2022, nárok na minimálny dôchodok zaniká a Sociálna poisťovňa bude dôchodcovi vyplácať jeho valorizovaný dôchodok.
Sociálna poisťovňa pripravila pre dôchodcov aj kalkulačku na výpočet valorizácie dôchodku od 1. januára 2022. Jej použitie je jednoduché: stačí si označiť druh dôchodku (z ponuky v kalkulačke) a v ďalšom riadku zadať výšku mesačne poberaného dôchodku v eurách. Po kliknutí na Vypočítaj sa dôchodca ihneď dozvie, o koľko eur sa mu dôchodok zvýši a tiež celkovú sumu dôchodku po zvýšení od 1. januára 2022. Kalkulačka má informatívny charakter. Nájdete ju >>TU<<