Paulína životným štýlom šokuje mnohých: Keď zistíte, čo má doma, budete to chcieť robiť aj vy!
14. 6. 2019, 6:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 1:27)

Triediť odpad či inak šetriť prírodu je čoraz populárnejšie. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí žijú udržateľným spôsobom života či dokonca úplne bez odpadu. Dôkazom je aj mladá Bratislavčanka Paulína (31). Chce žiť tak, aby čo najmenej zaťažovala životné prostredie.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Galéria k článku
Mladá dievčina nepatrí k žiadnym fanatikom, no napriek tomu je jedným z mála ľudí, ktorí sa na Slovensku priblížili k bezodpadovému spôsobu života. „Nežijem úplne zero waste, v slovenských podmienkach je to ťažko realizovateľné. Snažím sa však vytvárať čo najmenej odpadu alebo hľadať alternatívy, aby som sa mu vyhla,“ hovorí.
Všetko sa začalo obyčajnou látkovou taškou v kabelke, postupne pribudli plátenné vrecúška na ovocie či pečivo. Neskôr začala do supermarketu chodiť s vlastnými nádobkami na šunku či syr. Takisto používa prenosný pohárik na kávu, čapované čistiace prostriedky či kozmetiku balenú v papieri. Odličuje sa kokosovým olejom a bavlnenými tampónmi, ktoré jej ušetria slušnú sumu peňazí ročne. Doma aj v práci má kompostér s dážďovkami.
Každý by mal k cieľu podľa nej dospieť vlastnou nenásilnou cestou. „Nemusíte si piecť doma chlieb, vyrábať kozmetiku alebo iným spôsobom „terorizovať“ rodinu, len aby ste na konci roka nemali ani kilo odpadu. Prichádza to krok po kroku a každým dňom sa dá zlepšovať,“ vysvetľuje.
Pre potreby podobne zmýšľajúcich ľudí vzniká na Slovensku čoraz viac obchodov. Jedným z nich je bezobalový obchod vo farmárskej tržnici v Bratislave. Aj ten sa borí s problémami. „Všetky potraviny sa snažíme zháňať z lokálnych zdrojov. Problémom je nedostatok možností. Napríklad strukoviny sú dostupné len obmedzene. Dodávanie tovaru pre bezobalové predajne nie je jednoduché, pre predajcu je ľahšie strojom naplniť 100 malých plastových vreciek, ako zaplatiť človeka, ktorý naplní jedno veľké papierové,“ hovorí jedna z majiteľov bezobalového obchodu Zuzana Cseriová.
Dážďovky v kompostéri neprekrmujte
„Netreba ich prekŕmiť ani vyhladovať. Ja ich kŕmim raz týždenne asi pol kilogramom bioodpadu. Zvyšky odkladám do chladničky či do mrazničky a zvyčajne im to potom dám naraz,“ vysvetľuje Paulína.
Ako funguje kompostér sa dozviete na ĎALŠEJ STRANE!
Zápachu ani útoku dážďoviek sa báť nemusíte
Starostlivosť o kompostér vhodný aj do bytu zvládne naozaj každý. Stačí trocha záujmu a zopár informácií a môžete začať recyklovať aj vy.
Vermikompostér je kontajner, v ktorom dážďovky ekologicky spracujú biologický odpad rastlinného pôvodu. „Vermikompostér ocenia najmä ľudia, ktorí chcú predchádzať odpadu, ale žijú v meste,“ hovorí Bratislavčanka Paulína, ktorá má jeden doma a ďalší v práci.
„V kompostéri sa nachádzajú kalifornské dážďovky, viac im chutí a vedia odpad spracovať rýchlejšie,“ vysvetľuje. Kompostovaním vznikne koncentrované tuhé aj tekuté hnojivo.
„Údržby sa vraj netreba báť, rovnako ani zápachu či iných negatív. „Všetko sa dá vyriešiť správnou starostlivosťou. Dážďovky nemajú rady svetlo, preto nie je v ich záujme vyliezať von. Ak kompost pravidelne premiešavate, nedávate dážďovkám príliš veľa ani príliš málo potravy, kompost bude voňať ako lesná pôda,“ dodáva.
Kompostér má tri časti
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
O kompostér sa treba starať, no pomôže odbúrať až 2 kilogramy bioodpadu mesačne.
1. V prvej sa nachádzajú samotné dážďovky v hline. Do tejto časti vkladáme rastlinný odpad.
2. V druhej je sitko, cez ktoré odkvapkáva vzniknuté hnojivo.
3. V spodnej vrstve sa nachádza tekuté hnojivo, tzv. dážďovkový čaj, ktorý sa vypúšťa ventilom.
Tipy pre správnu starostlivosť:
● Zvyšky ovocia a zeleniny či šupky treba nakrájať na menšie kúsky, dážďovky ich tak spracujú rýchlejšie.
● Kompost treba pravidelne premiešavať, aby nevznikol zápach či plesne.
● Do kompostéra patria len kalifornské dážďovky.
● Dážďovky za mesiac spracujú približne 4 kilá bioodpadu, netreba ich prekrmovať.
● Hnojivo treba zmiešať s vodou v pomere 1:10.
Mohlo by vás zaujímať: