Reklama

Patríte medzi 3 z 10 žien, ktoré si "UCVRKÁVAJÚ"? HANBA bokom! Takéto je riešenie...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Príbeh novodobej čarodejnice. Katka odišla z mesta, aby zasvätila život bylinkám
    Reklama

    Zrejme to spôsobuje pocit hanby najmä u žien po 50-ke, že o svojom probléme s unikajúcim močom mlčia. Dnes sa tento problém dá ale elegantne riešiť! Dámy, stud hoďte za hlavu a skoncujte s vložkami!

    Pokles orgánov panvového dna trápi tretinu žien, najmä po 50-tke, výnimkou však nie sú aj mladšie. Oslabenie panvového dna postihuje najmä ženy po pôrode, resp. po viacpočetnom tehotenstve. Príznaky môžu byť rôzne: od porúch vyprázdňovania močového mechúra, cez únik moču pri námahe, pocit cudzieho telesa v pošve, až po vyprázdňovanie stolice, či sexuálne disfunkcie.

    Jednoduchý operačný zákrok ale dokáže ženám pomôcť a má pre ne obrovský význam. „Anatomický efekt operácie je okamžitý a sprievodné ťažkosti zvyčajne ustúpia v priebehu niekoľkých dní po operácii,“ hovorí profesor Peter Urdzík z Univerzitnej nemocnice v Košiciach.


    Profesor upozorňuje na alarmujúce čísla. "Len tri z desiatich žien, ktoré majú ťažkosti spojené s prolapsom, navštívia lekára. Ak žena pociťuje spomínané ťažkosti, dokonca ich už aj vidí, pretože  áno, maternica sa dokáže posunúť tak nízko, že môže z pošvy vyčnievať až von, nebojte sa zdôveriť odborníkovi a vyhľadajte lekára. Vo včasnom štádiu zväčša nie je potrebná operácia a defekty je možné riešiť rehabilitáciou svalstva panvového dna. Ak je už operácia nevyhnutná, o konkrétnom type operačného výkonu vždy rozhoduje lekár na základe konkrétneho zdravotného stavu pacientky," vysvetľuje urogynekológ  Peter Urdzík.


    Pokiaľ to jej zdravotný stav umožňuje, odporúča pacientkam práve laparoskopický zákrok pomocou sieťového implantátu, ktorý je miniinvazívny, efektívnejší a šetrnejší voči žene.

    „Operovali sme 51-ročnú ženu, u ktorej došlo ku predpadnutiu maternice. Operovať z laparoskopického prístupu za použitia syntetickej siete sme sa u tejto ženy rozhodli vzhľadom na nález, pre samotnú podstatu miniinvazívneho prístupu ako aj vysokú efektivitu, bezpečnosť a spoľahlivosť,“ dodal profesor. Celý výkon trval
    približne 90 minút.

    Hľadáte odpovede na otázky o úniku moču? Čítajte ďalšiu stranu...

    Ako inkontinencia vzniká?

    Inkontinencia má vždy viac príčin. Okrem veku ide predovšetkým o genetickú predispozíciu, pohlavie a ochabnutie svalov panvového dna. Únik moču je vo všeobecnosti charakteristický poruchou alebo zníženou funkciou uzáverového mechanizmu močového mechúra. Medzi faktory, ktoré môžu ovplyvniť schopnosť udržať moč alebo stolicu, patria napr. zdravotný stav, psychika, vek, pohlavie, pohyblivosť pacienta, obezita, výskyt zápchy či chronického kašľa, infekcie močových ciest, užívanie liekov, následky zranení, ale aj vonkajšie faktory, ako napríklad dostupnosť toaliet.

    Aké typy inkontinencie poznáme?

    Inkontinenciu delíme podľa druhu na inkontinenciu moču (najčastejší druh inkontinencie, spojený s únikom moču) a inkontinenciu stolice (v menšej miere ako inkontinencia moču, spojená s únikom stolice). Podľa príznakov delíme inkontinenciu na stresovú (najčastejší typ inkontinencie u žien, vo väčšine prípadov je spôsobená uvoľnením svalov panvového dna), urgentnú (únik moču je spojený s náhlym, silným a neovládateľným nutkaním na močenie), zmiešanú (kombinuje príznaky stresovej aj urgentnej inkontinencie) a inkontinenciu z pretekania (postihuje predovšetkým mužov ako dôsledok zväčšenej prostaty, pri tomto type inkontinencie sa močový mechúr nevyprázdňuje úplne, dochádza tak k jeho preplneniu a následnému unikaniu rôzneho množstva moču). Podľa závažnosti, resp. podľa stupňov delíme inkontinenciu na ľahkú, strednú alebo ťažkú.

    Čo znamená ťažký stupeň inkontinencie?

    Predstavuje záťaž nielen pre postihnutú osobu, ale aj pre jej najbližšie okolie. Je charakteristická trvalým únikom moču niekoľkokrát denne aj v noci, a to v množstve viac ako 200 ml za 4 hodiny.

    Cviky, ktoré môžu pomôcť, nájdete na ďalšej strane...


    Základný sťah

    Poloha: základná, ruky položíme na brucho pod pás.
    Pohyb: nádych do brucha, zväčšíme brucho a postupne pri výdychu podsadíme panvu a vťahujeme pošvu, konečník a močovú rúru dovnútra tela, potom uvoľníme a opakujeme.

    Zdvíhanie bremena

    Poloha: ľahko sa rozkročíme, pokrčíme nohy v kolenách, zatiahneme brucho. Bremeno by malo byť medzi nohami a čo najbližšie k ťažisku tela.
    Pohyb: ťažisko zdvíhame ťahom hore. Vyvarujeme sa rotáciám bremena a zdvíhaniu s natiahnutými nohami. Plecia nevyťahujeme k ušiam.

    Cvičenie na stoličke

    Poloha: základná – sed na okraji stoličky.
    Pohyb: nahrbíme chrbát, zaťažíme konečník, ruky voľne položíme na stehná. Opakovane vťahujeme konečník dovnútra.

    Základná poloha v ľahu

    Poloha: základná, ruky položíme voľne vedľa tela, malú loptičku dáme medzi kolená.
    Pohyb: s nádychom vťahujeme pošvu, močovú rúru a kolená tlačíme k sebe, vydržíme tri až päť sekúnd a s výdychom uvoľníme.

    Prečítajte si tiež: