Dôchodcovia si v novembri polepšia od 50 do 300 eur. Zmenu pri 13. dôchodku už schválila vláda a dnes by ju mal odklepnúť aj parlament. Ide však o nižšiu sumu, ako sľubovala a schválila ešte minulá vláda tesne pred voľbami. Seniori si mali prilepšiť o 460 eur, teda sumou priemerných dôchodkov. Niektorí to vnímajú ako podvod!

Kompletnú tabuľku si pozrite >>TU<<

Trináste dôchodky dostanú všetci, hoci niektorí len symbolickú sumu. „Urobili sme to tak, aby tí s najmenšími dôchodkami dostali najviac,“ vyhlásil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Na trináste dôchodky by sa malo v tomto roku vynaložiť 307,5 milióna eur.

Po novom senior s dôchodkom do 214,82 eura má dostať 13. dôchodok v sume 300 eur, pričom si oproti vianočnému príspevku z minulosti polepší o 100 eur. Senior s dôchodkom 300 eur dostane 13. dôchodok vo výške 269,34 eura, senior so 400-eurovým dôchodkom dostane 233,34 eura, senior s 500-eurovým dôchodkom dostane 197,34 eura, pričom tento dôchodca by v minulosti dostal vianočný príspevok vo výške 71,86 eura.

„Ak suma dôchodku alebo úhrn súm dôchodkov je vyšší ako suma životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, suma 13. dôchodku sa určuje podľa vzorca. So stúpajúcou výškou dôchodku, respektíve úhrnu súm dôchodkov sa výška 13. dôchodku lineárne znižuje, pričom sa navrhuje garantovať minimálnu sumu 13. dôchodku vo výške najmenej 50 eur," konštatuje rezort práce.

Nárok na 13. dôchodok bude mať približne 1 426 000 penzistov. Od Sociálnej poisťovne dávku v novembri dostanú poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku vyplácaného Sociálnou poisťovňou a poberatelia vybraných dôchodkov vyplácaných príslušným orgánom výsluhového zabezpečenia.

Čítajte ďalej: Ako stúpnu minimálne mzdy >>