Papierové peniaze dostanú konkurenciu: Digitálnym eurom zaplatíte v obchode. A čo kúpa auta?
11. 11. 2023, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:34)
Prestanú nám v peňaženkách cinkať a šušťať peniaze? Aj keď Slováci podľa prieskumov čoraz častejšie preferujú bezhotovostné platby, najmä staršie ročníky si život bez klasickej hotovosti nevedia predstaviť. Už onedlho však k minciam a bankovkám pribudne novinka. Ako bude fungovať digitálne euro a na čo je vlastne dobré?
Zdroj: Julian Stratenschulte
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Aktuálne prebieha takzvaná prípravná fáza, ktorá bude trvať dva roky. Jej súčasťou je finalizácia pravidiel digitálneho eura. „Digitálne euro nenahradí hotovosť, bude len doplnkom doterajších foriem platieb. Nezačne platiť v roku 2025, v tomto roku sa skončí ďalšia, prípravná fáza projektu,“ uviedla Dominika Duchová z tlačového oddelenia Národnej banky Slovenska.
Pôjde o digitálnu menu, ktorá bude elektronickým ekvivalentom hotovosti a zároveň doplnkom bankoviek a mincí. Pre ľudí tak bude ďalšou možnosťou platby. A načo nám vlastne takáto forma peňazí bude? „Našu menu musíme pripraviť na budúcnosť,“ uviedla prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová. „Túto platobnú metódu navrhujeme ako digitálnu formu hotovosti, ktorá sa dá bezplatne používať na všetky digitálne platby a ktorá spĺňa najvyššie štandardy ochrany súkromia,“ dodala.
Podľa finančného analytika OVB Allfinanz Mariána Búlika sa pre ľudí nezmení nič, keďže hotovosť zostane zachovaná tak dlho, kým bude existovať dopyt po jej používaní. „A ako ukazujú príklady štátov ako Nemecko a Rakúsko, kde stále väčšina nákupov prebieha v hotovosti, jej zánik zatiaľ nehrozí. Digitálne euro budeme mať v digitálnej peňaženke v banke či inej spoločnosti s licenciou a budeme ním môcť platiť kartou, telefónom, hodinkami, a to online aj offline v miestach bez mobilného signálu,“ vysvetlil Búlik.
Adaptácia spoločnosti na digitálne euro bude postupná. „V prvej fáze bude digitálne euro dostupné len na určité platby, postupne by sa malo rozšíriť o ďalšie bežné možnosti, ako sú napríklad platobné terminály v obchodoch. V tej stabilnej fáze už bude vyrovnané platbe kartou aj platbe cez internet. Hlavným rozdielom bude, že užívateľ nebude prechádzať na platobnú bránu. To zrýchli a zjednoduší nielen prevod peňazí pri platbe v obchodoch či v zahraničí, ale aj pri platbách medzi užívateľmi navzájom. Systém takýchto platieb by mal byť obmedzený disponibilnou sumou pre jednotlivca, limit by mohol byť na úrovni 3-tisíc eur,“ hovorí o pripravovanej forme peňazí Tomáš Boháček, analytik 365.bank.
Podľa jeho slov si spoločnosť na digitálne euro zvykne pomerne rýchlo. „Ľudia sú totiž už zvyknutí na bezkontaktné platby mobilom a inými elektronickými prostriedkami. V takomto type platieb patrí Slovensko medzi európskych lídrov v miere ich využívania, keďže približne každá ôsma platba je bezkontaktná a tento spôsob platieb bol u nás poskytovaný ako v jeden z prvých krajín v eurozóne. Digitálne euro bude pravdepodobne vnímané ako prirodzené rozšírenie platobných možností,“ uviedol Boháček.
Medzi najväčšie pridané hodnoty digitálneho eura možno zaradiť prienik typických vlastností hotovosti a elektronických platieb. Podľa Boháčka by malo byť bezplatné, široko akceptované a dostupné, spojené s okamžitým zúčtovaním platieb a fungujúce aj offline. „Garantom a emitentom meny, podobne ako pri dnes používanom ,papierovom‘ eure, bude Európska centrálna banka. Tým bude zabezpečená uniformita naprieč krajinami, ale aj pomerne vysoká bezpečnosť, napríklad z pohľadu praktickej neexistencie rizika bankrotu,“ konštatoval analytik 365bank.
Výhody digitálneho eura sú podľa analytika väčšie ako jeho slabé stránky, ako pri každej digitalizácii narastá dôležitosť otázky kybernetickej bezpečnosti. „Tá vždy predstavuje určité riziko. Nevýhodou, aspoň v počiatočných štádiách zavádzania, je aj možný spoločenský odpor, keď môže byť reputácia takejto digitálnej meny poškodzovaná obavami týkajúcimi sa mapovania transakcií. Rovnako ako hotovosť, ani digitálne euro by nemalo byť úročené, čo je trošku nevýhoda, aj keď to má, samozrejme, praktické odôvodnenie,“ uviedol Tomáš Boháček.
Podľa Mariána Búlika sa bude dať bezhotovostne platiť nielen platobnou kartou, ktorú vydáva malý počet tzv. kartových spoločností v spolupráci s bankami, ale aj priamo cez vlastnú digitálnu peňaženku. „Platbu si môžeme predstaviť, ako keby sme platili hotovosťou, no v bezpečnej forme, ktorú nikto nebude môcť sfalšovať a nikto nám ju neukradne,“ vysvetlil Búlik.
V praxi pôjde o podobnú zmenu, ako keď sme nedávno mohli začať platiť mobilom. „Na platbu mobilom si potrebujete do mobilného telefónu najprv uložiť platobnú kartu, pri digitálnom eure bude potrebné aktivovať si jedenkrát digitálnu peňaženku a následne ňou budete vedieť platiť,“ priblížil analytik OVB Allfinanz Slovensko.
Hotovosť tu bude ešte desaťročia...
Hypotetická možnosť úplného nahradenia hotovosti, hoci nie je cieľom digitálneho eura, by podľa Tomáša Boháčka mohla trvať aj desaťročia, vzhľadom na obavy o anonymitu platieb, ktorú poskytuje štandardná hotovosť, ale aj z pohľadu zákonnej definície platidla. „Jeho popularita však bude veľmi pravdepodobne narastať. Na druhej strane rýchly rast popularity a eventuálne navyšovanie limitov na jeho držbu by mohlo predstavovať isté riziko pre distribúciu likvidity v bankovom systéme, ktorého úloha ako sprostredkovateľa platieb by sa v takomto prostredí podstatne zmenila. To by vyžadovalo aj zmenu fungovania medzibankového a peňažného trhu, ktorá však v prostredí plánovaných uplatňovaných limitov na jeho držbu nateraz nie je potrebná,“ dodal Boháček.