Predpoveď odborníkov na rok 2022: TOTO nás čaká do marca, potom príde obrovská zmena!
12. 1. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:56)

Obrovské počty nakazených, veľké výpadky zamestnancov na rôznych pracoviskách aj ďalšia rana pre vyčerpaných zdravotníkov. Omikron variant sa zrejme už o pár dní aj u nás prejaví v plnej sile. Ide doteraz o jeden z najinfekčnejších variantov na planéte, ktorým sa nakazia aj zaočkovaní. Odborníci prezradili, čo nás čaká najbližšie mesiace. Štvrtá vlna bude ako cunami, rýchla, intenzívna a môže za sebou zanechať veľkú spúšť!
Zdroj: tasr
Zdroj: tasr
Zdroj: Kirsty Wigglesworth
Galéria k článku
Začal sa tretí rok s pandémiou, ktorý môže byť aj posledný. Počas Vianoc sme si trochu vydýchli, pretože už od decembra citeľne ubúdajú počty nových nakazených. Delta vlna však ešte ani nestihla dať zbohom a už sa na nás valí štvrtá vlna omikronu. V mnohých krajinách západnej Európy už dosiahla vrchol, u nás by sa mala prejaviť čoskoro. „Sme naozaj iba týždne ak nie dni od bodu, keď prípady začnú znovu rásť,“ hovorí epidemiológ Martin Pavelka.
Kedy skončí pandémia sa dozviete v galérii: Kliknite TU
Napriek tomu, že delta postupne odznieva, počet denných prípadov sa stále drží okolo 2 500 a ďalej neklesá. Navyše každý týždeň podávame tretiu dávku 100- až 150-tisíc ľuďom, čo je 2 až 3 % populácie. „V prostredí delta variantu si to nevieme vysvetliť, vieme si to vysvetliť len tak, že už tu máme omikron dosť dobre roznesený. Sme zhruba jeden, maximálne dva týždne, kým omikron už bude taký silný, že budeme vedieť, že je tu štvrtá vlna,“ odhaduje epidemiológ.
K tomuto názoru sa pripája aj infektológ Peter Sabaka. „Tento variant sa tu v podstate šíri aj dnes, ale podstatou exponenciálneho rastu nových prípadov je to, že dlho nepozorujete nejaký veľký počet prípadov, hoci ten počet prípadov pomaly narastá, až to potom zrazu raketovo vystrelí nahor. Ešte na to v podstate čakáme, kým to raketovo vystrelí. Môže to prísť možno o týždeň, možno o dva,“ potvrdil.
Anketa
Bojíte sa vlny omikron?
Masívne šírenie omikronu nás čaká aj podľa členky Konzília odborníkov, hlavnej pediatričky Eleny Prokopovej. „Tým, že sme mali Vianoce, predsa len tých kontaktov bolo menej. Teraz sa ľudia vrátili do práce, deti do škôl, to znamená, že kontaktov bude veľa, čo spôsobí obrovský nárast počtu pozitívnych,“ vysvetlila.
Matematik Richard Kollár štvrtú vlnu omikronu nazval dokonca novou pandémiou. „Všetky doterajšie varianty tvorili jeden veľký klaster. Beta bola trochu vedľa, ale len trochu. Ale omikron je úplne inde. Ak by to boli kmene chrípky, nastupuje čas na novú vakcínu,“ uviedol na sociálnej sieti.
Čo sa stane na Slovensku, je veľmi ťažké predpovedať. Vyzerá to, že omikron spôsobuje o trochu menej hospitalizácií ako delta variant. Štúdie v Británii ukazujú, že omikron má o 40 % ľahší priebeh ako delta.
Oproti iným krajinám sme však v nevýhode – máme nízku zaočkovanosť a nízku premorenosť. „V Británii má posilňujúcu dávku 50 percent ľudí, čiže každý druhý Brit už má ochrannú tretiu dávku a 75 % ľudí má kompletné zaočkovanie. Pri nezaočkovaných má omikron ľahší priebeh iba u 15 až 25 % ľudí. Nemôžeme sa pozerať len na priemer európskych krajín, pretože každá krajina má inú zaočkovanosť a premorenosť, napríklad južná Afrika až 72 %,“ zdôraznil Pavelka.
„Podľa štúdie premorenosti doktorky Bražinovej vieme, že 1 až 3 milióny Slovákov nie sú ani prekonaných a nie sú ani očkovaní, čiže nemajú žiadnu ochranu. Nemôžeme preto Slovensko porovnávať s Britániou, máme oveľa väčší rezervoár plne susceptibilných osôb, ktoré môžu ochorieť,“ upozornil epidemiológ.
„Ako sa to prejaví v nemocniciach, to zatiaľ veľmi dobre nevieme. No vieme, že ľudia, ktorí sú očkovaní a ktorí už prekonali koronavírus v minulosti, sa síce môžu nakaziť variantom omikron, ale nemali by mať ťažký priebeh, lebo nákaza v minulosti a očkovanie ich chránia pred ťažkým priebehom,“ povedal Sabaka. Ako dodal, to však neznamená, že omikron nemôže spôsobiť ťažký priebeh či smrť.
Omikronom sa pravdepodobne nakazí aj väčšina očkovaných, no tí, ktorí majú tri dávky očkovania, budú mať ľahší priebeh. „Očakávame teda, že v krátkom čase budeme mať veľmi prudký nárast prípadov a teda musíme rátať aj s tým, že nepôjde len o tie prípady, ktoré budú musieť byť hospitalizované, ale hlavne o množstvo vypadnutých ľudí z pracovného procesu, ktorí budú doma ako keby s chrípkou,“ ozrejmila Prokopová.
Omikron vlna príde ako smršť, no nebude už trvať pol roka ako druhá či tretia vlna. „Zrejme taký mesiac bude trvať, kým to dosiahne vrchol a potom mesiac, kým to poklesne, čiže rátam, že o dva, tri mesiace by malo byť po všetkom,“ odhaduje Sabaka.
Reprodukčné číslo vo Veľkej Británii bolo až štyri, čo znamenalo, že prípady sa znásobovali skoro každý druhý deň. „Keď je taká veľká rýchlosť šírenia, rýchlo sa dostaneme na vrchol a súčasne rýchlo sa vie vyčerpať rezervoár ľudí, ktorí sú susceptibilní v prostredí omikron variantu a potom aj rýchlo klesne táto vlna,“ doplnil Pavelka.
Nové mutácie aj koniec pandémie: Čítajte na ďalšej strane >>>
„Zároveň s veľkým počtom infikovaných ľudí na svete rastie aj počet vírusových častíc a tým aj šanca na vznik nových mutácii. Prídu určite, a nik dnes nevie, čo prinesú. Po každej ďalšej pandemickej vlne však má ľudstvo vyššiu úroveň imunity a je na tú ďalšiu lepšie pripravené,“ tvrdí Kollár.
Podľa Sabaku máme pred sebou poslednú veľkú vlnu koronavírusu. Ak prídu ďalšie, budú už len menšie. „Myslím si, že pandémia ustúpi po vlne omikron. Rozhodne by sa takéto ďalšie masívne vlny nemali opakovať.“
S názorom, že nastupujúca vlna ukončí pandémiu, súhlasí aj český evolučný biológ Jaroslav Flegr. „V súčasnosti sa zdá, že omikron imunizuje človeka proti ostatným variantom vírusu. Ak sa to potvrdí, potom omikron sa v roku 2022 premorí a imunizuje celý svet a tým ukončí pandémiu ešte pred príchodom vakcín druhej generácie,“ predpokladá Flegr.
Anketa
Myslíte si, že tento rok skončí pandémia?
Najbližšie týždne však budú na Slovensku ťažké a infekcii sa v krátkom čase asi nevyhneme. „Ale opakované zaočkovanie či zníženie virálnej nálože pri infekcii môžu pomôcť, aby bol priebeh čo najmiernejší. Vyvarujme sa teda v najbližšom čase veľmi rizikovému správaniu, ale bežné veci v našich životoch už asi nemá zmysel obmedzovať,“ odporúča Kollár.
„Pripravte sa teda doma a v práci na to, že budete viacerí naraz infikovaní s miernymi príznakmi – bolesť hlavy, hrdla, nočné potenie, teplota - ale len pár dní,“ dodal matematik. Veľkým problémom môže byť to, že vypadnú zdravotníci, ktorí sa sami nakazia alebo budú v karanténe. „Preto by sa mali starší a rizikoví ľudia schovať a počkať si s vlastnou nákazou až na niektorú ďalšiu vlnu - to už budú všetci zvyšní zdravotníci omikronom imunizovaní a lekári budú mať nejaké skúsenosti s liečbou novej choroby,“ odporúča Flegr.