Pacienti, zbystrite: TIETO lieky vám už všeobecný lekár nemôže predpísať!
11. 1. 2022, 15:34 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:56)

Všeobecní lekári po novom nemôžu predpisovať lieky na odporúčanie lekára špecialistu. Upozorňuje na to Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP), ktorý novú legislatívu kritizuje. Negatívne vníma najmä fakt, že odborníci ani pacienti neboli o pripravovaných zmenách informovaní a nemohli sa na ne pripraviť.
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: FB J. Orosová
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
V tejto súvislosti vyzýva Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR k prehodnoteniu uvedenia novely do praxe a k spoločnému hľadaniu kompromisného riešenia. „Sme presvedčení, že prijatie takto zásadnej zmeny by za žiadnych okolností nemalo prebiehať bez riadneho pripomienkového konania dotknutých odborných organizácií zastupujúcich pacientov a lekárov,“ konštatuje prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.
Zväz podľa jej slov chápe, že všeobecných lekárov je potrebné najmä v súčasnosti čo najviac odbremeniť a taktiež je nevyhnutné upraviť nesprávne nastavenie zodpovednosti za predpísanú liečbu. Pripomína však, že nemožno špecialistom pridávať povinnosti bez vytvorenia podmienok a predchádzajúcej diskusie. „Máme totiž opodstatnené obavy z počiatočnej ťažkej implementácie zmeny preskripcie, ktorá môže byť príčinou zhoršenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Pre niektorých môže táto zmena znamenať zbytočnú logistickú záťaž v zmysle nutnosti návštevy viacerých lekárov špecialistov len na účel predpisu chronickej liečby,“ priblížila Orosová s tým, že ide o prípad väčšiny seniorov, ako aj chronicky chorých. Dodala, že zároveň dôjde k ešte výraznejšiemu preťaženiu kapacít už aj tak poddimenzovanej špecializovanej ambulantnej starostlivosti.
Zmenu kritizujú aj kardiológovia. Podľa prezidentky Slovenskej kardiologickej spoločnosti (SKS) Evy Goncalvesovej zmena v praxi prinesie množstvo problémov. Pacient si bude podľa nej bude musieť „strážiť“, aby mal všetky lieky, všetkých špecialistov bude musieť kontaktovať a vyzdvihnúť si recepty na rôznych miestach a v rôznych termínoch. „Neskôr sa to odrazí v mortalite a zvýšenom počte hospitalizácií,“ skonštatovala. Goncalvesová pripomenula aj neprehľadnosť modulu e-zdravie v prípade, že chce špecialista skontrolovať preskripciu ostatných odborníkov. „Mnohí starší kolegovia špecialisti, ktorí nemajú modul e-zdravie inštalovaný, odídu do dôchodku,“ doplnila s tým, že sa nechcú „trápiť“.
ZAP aj SKS preto vyzývajú ministerstvo zdravotníctva, aby pozastavilo účinnosť novely.
Zmena, ktorú presadili poslanci Národnej rady (NR) SR za klub OĽANO Eva Horváthová, Marek Šefčík a Marek Krajčí, je účinná od začiatku roka. Poslanci ju zdôvodňovali tým, že tzv. delegovaná preskripcia administratívne extrémne preťažuje ambulancie všeobecných lekárov a zbytočne sa zvyšuje ich návštevnosť. Odvolávali sa aj na závery Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS), podľa ktorých delegovaná preskripcia tvorí až 55 percent celkovej preskripcie všeobecných lekárov a uberá im v priemere dve hodiny ordinačných hodín. Jediným riešením v tejto veci bolo podľa poslancov jednoznačne legislatívne vymedziť povinnosť preskripcie liekov indikujúcim lekárom.
Čítajte na ďalšej strane: Vlaňajšie predpisy platia >>
Všetky odporúčania od špecialistov na lieky, vystavené v minulom roku, platia aj po zmene zákona. Pripomína prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ v reakcii na novú legislatívu, upravujúcu podmienky predpisovania liekov a zdravotníckych pomôcok. Ubezpečil tiež, že pacienti sa nemusia obávať o dostupnosť liečby a platnosť ich lekárenských predpisov.
„Chceme ubezpečiť predpisujúcich lekárov, že všetky odporúčania vystavené lekármi špecialistami v roku 2021 sú naďalej platné podľa legislatívy účinnej do 1. januára 2022 a zároveň, že počas mimoriadnej situácie súvisiacej s pandémiou COVID–19 sa na preskripčné a indikačné obmedzenia neprihliada,“ uviedol Sukeľ v stanovisku.
Súhlasí s názorom, že zásadné systémové zmeny v zdravotníctve je potrebné realizovať po širokej odbornej diskusii. „Systém odporúčaní špecialistov je v SR zaužívaný takmer 30 rokov a zrušiť ho takpovediac zo dňa na deň, počas vianočného obdobia a, navyše, v čase pandémie, považujeme za nezodpovedné,“ spresnil Sukeľ. Dodal, že so SLeK tieto zmeny nikto nekomunikoval. „Podotýkame, že predmetný pozmeňovací návrh nebol ani predmetom rokovania výboru pre zdravotníctvo,“ doplnil.
SLeK navrhuje návrat k pôvodnému spôsobu predpisovania a širokú odbornú diskusiu o všetkých aspektoch preskripcie a výdaja liekov. „Zvlášť v kontexte e-zdravia a s ním súvisiacich procesov, ktorá by umožnila kvalitnú novelizáciu s účinnosťou od septembra 2022,“ priblížil Sukeľ.
Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že je naďalej otvorené diskusii v súvislosti s predpisovaním liekov.