V tejto súvislosti vyzýva Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR k prehodnoteniu uvedenia novely do praxe a k spoločnému hľadaniu kompromisného riešenia. „Sme presvedčení, že prijatie takto zásadnej zmeny by za žiadnych okolností nemalo prebiehať bez riadneho pripomienkového konania dotknutých odborných organizácií zastupujúcich pacientov a lekárov,“ konštatuje prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.
Ktorí pacienti na to doplatia, si pozrite >>V GALÉRII<<
Zväz podľa jej slov chápe, že všeobecných lekárov je potrebné najmä v súčasnosti čo najviac odbremeniť a taktiež je nevyhnutné upraviť nesprávne nastavenie zodpovednosti za predpísanú liečbu. Pripomína však, že nemožno špecialistom pridávať povinnosti bez vytvorenia podmienok a predchádzajúcej diskusie. „Máme totiž opodstatnené obavy z počiatočnej ťažkej implementácie zmeny preskripcie, ktorá môže byť príčinou zhoršenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Pre niektorých môže táto zmena znamenať zbytočnú logistickú záťaž v zmysle nutnosti návštevy viacerých lekárov špecialistov len na účel predpisu chronickej liečby,“ priblížila Orosová s tým, že ide o prípad väčšiny seniorov, ako aj chronicky chorých. Dodala, že zároveň dôjde k ešte výraznejšiemu preťaženiu kapacít už aj tak poddimenzovanej špecializovanej ambulantnej starostlivosti.
Zmenu kritizujú aj kardiológovia. Podľa prezidentky Slovenskej kardiologickej spoločnosti (SKS) Evy Goncalvesovej zmena v praxi prinesie množstvo problémov. Pacient si bude podľa nej bude musieť „strážiť“, aby mal všetky lieky, všetkých špecialistov bude musieť kontaktovať a vyzdvihnúť si recepty na rôznych miestach a v rôznych termínoch. „Neskôr sa to odrazí v mortalite a zvýšenom počte hospitalizácií,“ skonštatovala. Goncalvesová pripomenula aj neprehľadnosť modulu e-zdravie v prípade, že chce špecialista skontrolovať preskripciu ostatných odborníkov. „Mnohí starší kolegovia špecialisti, ktorí nemajú modul e-zdravie inštalovaný, odídu do dôchodku,“ doplnila s tým, že sa nechcú „trápiť“.
ZAP aj SKS preto vyzývajú ministerstvo zdravotníctva, aby pozastavilo účinnosť novely.
Zmena, ktorú presadili poslanci Národnej rady (NR) SR za klub OĽANO Eva Horváthová, Marek Šefčík a Marek Krajčí, je účinná od začiatku roka. Poslanci ju zdôvodňovali tým, že tzv. delegovaná preskripcia administratívne extrémne preťažuje ambulancie všeobecných lekárov a zbytočne sa zvyšuje ich návštevnosť. Odvolávali sa aj na závery Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS), podľa ktorých delegovaná preskripcia tvorí až 55 percent celkovej preskripcie všeobecných lekárov a uberá im v priemere dve hodiny ordinačných hodín. Jediným riešením v tejto veci bolo podľa poslancov jednoznačne legislatívne vymedziť povinnosť preskripcie liekov indikujúcim lekárom.