Pacienti, zbystrite! Už sa môžete registrovať na vyšetrenie v novej nemocnici: Čo treba urobiť?
2. 2. 2022, 17:22 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:59)

Pre pandémiu COVID-19 bolo v nemocniciach odložených mnoho plánovaných operácií a na potrebný zákrok čakajú doteraz tisíce pacientov. Aj im pomôže otvorenie novej Nemocnice Bory v Bratislave, ktoré je naplánované na marec 2023. Oddnes začala nemocnica s tzv. predregistráciou pacientov. Čo to znamená a ako to bude fungovať?
Zdroj: Svet zdravia
Zdroj: Svet zdravia
Zdroj: Svet Zdravia
Galéria k článku
Hoci nemocnicu otvoria až o vyše roka, už dnes sa do nej pacienti môžu predregistrovať, ak napríklad plánujú v roku 2023 pôrod, potrebujú špeciálne vyšetrenie alebo plánujú operáciu. Keďže nemocnica vyrastá na zelenej lúke a po otvorení plánuje robiť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc vyšetrení ročne, chce si postupne vytvoriť vlastnú databázu pacientov. „Ak k nám teda zavíta pacient v prvý deň, musí vyplniť všetky vstupné dáta, čo síce netrvá dlho, ale pri stovkách nových pacientov denne nastáva spomalenie chodu nemocnice. Nechceme nič podceniť, a preto už vyše roka pred otvorením prichádzame s možnosťou veľmi jednoduchej predregistrácie pre našich pacientov, vďaka ktorej o sebe vzájomne budeme vedieť a všetko potrebné dokážeme vybaviť jednoduchšie a rýchlejšie. Zároveň je vďaka tomu nemocnica schopná okamžite po otvorení začať pomáhať slovenskému zdravotníctvu a dobiehať straty v oblasti plánovaných výkonov, ktoré pandémia COVID-19 zatlačila do úzadia,“ vysvetlil Róbert Hill, medicínsky riaditeľ Nemocnice Bory.
Predregistrovať sa dá online na webe nemocnice www.nemocnica-bory.sk/predregistracia. Ide o jednoduchý proces, kde aktuálne zadávate iba svoje meno, vek a e-mailový kontakt. Nemocnica vás bude pravidelne informovať, ako projekt napreduje a ktoré pracoviská sa otvárajú. Po otvorení má nemocnica slúžiť nielen ako spádová nemocnica pre ľudí z regiónu, ale vo viacerých oblastiach aj ako koncové zariadenie pre pacientov z celého Slovenska. „V okamihu, keď dostaneme povolenie na prevádzku nemocnice a staneme sa poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, približne mesiac pred otvorením budeme vedieť predregistrovaných pacientov osloviť znova, aby doplnili svoje údaje týkajúce sa ich zdravotného stavu. Následne si môžu rezervovať prvé termíny na vyšetrenie,“ doplnil Hill.
Nová nemocnica je súčasťou siete Svet zdravia a projektom investičnej skupiny Penta. Akcionár od začiatku deklaruje, že každý pacient bez rozdielu tu dostane zdravotnú starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia. To, za čo sa inde platí, tu bude štandardom bez doplatkov – napríklad jednolôžková izba s kúpeľňou.
Nemocnica má zatiaľ dohodnuté zmluvy so súkromnými poisťovňami Dôvera a Union. Na stanovisko Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sa čaká, no medicínsky riaditeľ Hill si nevie predstaviť, že by VšZP neumožnila svojim poistencom liečbu v tomto zariadení.
Čítajte na ďalšej strane: Unikátny prístroj na liečbu rakoviny prvýkrát na Slovensku >>
V nemocnici má pracovať 1 400 zamestnancov, z čoho bude 320 lekárov a 900 sestier. Rok pred otvorením má nemocnica dohodnutých všetkých lídrov kľúčových oblastí a celkovo asi polovicu potrebného počtu lekárov. Ako dodal medicínsky riaditeľ, nechcú spôsobiť odlev lekárov a sestier z bratislavskej Univerzitnej nemocnice či iných štátnych zariadení, sústrediť sa chcú najmä na Slovákov, ktorí plánujú odchod do zahraničia, resp. chcú prilákať tých, ktorí už pracujú v lepších podmienkach v cudzine. „Nevieme, samozrejme, dorovnať nemecké platy, ale ponúkame projekt, ktorý im bude blízky po organizačnej stránke atď,“ dodal Hill.
V nemocnici bude viac ako 30 medicínskych špecializácií vrátane modernej pôrodnice, urgentu, chirurgie, gynekológie, urológie. Súčasťou bude veľký onkologický program. Na pracovisku radiačnej onkológie bude k dispozícii unikátny prístroj na liečbu rakoviny CyberKnife - kybernetický nôž, za ktorým dnes chodia slovenskí pacienti do cudziny, najmä do Ostravy. Dokáže rýchlo, presne a bezbolestne ožarovať aj najmenšie a pohyblivé nádory v blízkosti životne dôležitých orgánov.
Na Slovensku budeme mať vôbec prvé takéto zariadenie. „Ide o veľmi presné ožarovanie nádorových ložísk, ale s oveľa väčšou mierou precíznosti ako má klasický konvenčný lineárny urýchľovač. Je vhodný na niektoré veľmi citlivé oblasti ako napríklad mozog, pľúca alebo prostata, pričom CyberKnife dokáže eliminovať pohyb tela alebo orgánu a tým pádom sa minimalizuje poškodenie okolitých štruktúr,“ vysvetlil medicínsky riaditeľ.
Dnes pacienti za takýmto typom liečby cestujú do zahraničia, najmä do Ostravy. Od marca by mali byť presmerovaní už do Nemocnice Bory.
Denník Plus JEDEN DEŇ a portál www.pluska.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí do portfólia finančnej skupiny Penta.