Reklama

Pacienti, pozor! Zmena v predpisovaní liekov, ministerstvo rozhodlo: Bude to TAKTO

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Krajčí vysvetľuje: Ako to nakoniec bude s predpisovaním liekov?
    Reklama

    Kto bude nakoniec predpisovať lieky, všeobecní lekári či špecialisti? Poslanci okolo exministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) chceli túto povinnosť preniesť iba na špecialistov, lenže to vyvolalo vlnu kritiky u časti lekárov ako aj u pacientov. Ministerstvo zdravotníctva sa preto rozhodlo zakročiť.

    Rezort vydal rozhodnutie, ktoré reaguje na problémy v súvislosti so zmenou predpisovania liekov. Upravuje delegovanie predpisovania medzi špecialistami a všeobecnými lekármi, ako aj preskripciu pri prepustení pacienta z nemocnice. Rozhodnutie súvisí s novelizáciou zákona o liekoch od nového roka a bude platiť do skončenia mimoriadnej situácie, ktorá je na Slovensku vyhlásená od začiatku pandémie.

    Ministerstvo v ňom ozrejmilo, že k úprave tzv. delegovanej preskripcie pristúpil na základe dopytu odborných spoločností aj pacientov. „Ministerstvu bolo doručené veľké množstvo podnetov apelujúcich na nepripravenosť ambulantného sektora, ako aj ústavného sektora na novú právnu úpravu. Nezanedbateľnú časť tvorili aj podnety prichádzajúce priamo od pacientov, ktoré spočívali najmä v sťaženom prístupe k predpisovaniu humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín,“ zdôvodňuje v rozhodnutí. Softvérovo nebol upravený ani systém eZdravie. Rezort preto usúdil, že predpisovanie treba upraviť týmto výnimočným opatrením.

    Zavádza sa akési prechodné obdobie. Všeobecní lekári môžu podľa rozhodnutia predpisovať lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny na základe odporúčania odborného lekára, ktoré bolo vydané pred 1. januárom 2022, a to najviac po dobu jedného roka. Špecialisti majú pri ďalších lekárskych vyšetreniach zase povinnosť predpísať pacientovi lieky. Môžu tým zároveň po dohode najviac na dva mesiace poveriť aj iného špecialistu i všeobecného lekára.

    Ministerstvo upravilo aj predpisovanie pri prepustení pacienta z nemocnice, v ktorom upresnilo povinnosť lekára predpísať liek či zdravotnícku pomôcku potrebných na liečbu najviac na dobu 30 dní. Predpisovať budú môcť aj neatestovaní lekári. Pokiaľ bude pacient potrebovať ďalšie lieky, bude mu ich do návštevy špecialistu môcť predpísať aj všeobecný lekár, najdlhšie pol roka od hospitalizácie. Rozhodnutie upravuje aj používanie kódov lekárov do vydania vyššej verzie služby eRecept.

    Zmeny v predpisovaní liekov, podľa ktorých mali lieky pacientom predpisovať rovno špecialisti a nie všeobecní lekári na ich odporúčanie, kritizovali viacerí predstavitelia odborných lekárskych spoločností a hlavní odborníci ministerstva zdravotníctva. Vyzvali šéfa rezortu Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), aby pozastavil účinnosť novely zákona o liekoch a inicioval diskusiu. Na problémy upozorňovali aj pacientska asociácia, nemocnice či zástupcovia domovov sociálnych služieb.

    Legislatívnu zmenu priniesol pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady SR za klub OĽANO Evy Horváthovej, Mareka Krajčího a Mareka Šefčíka. Podľa ministerstva bolo jej cieľom okrem iného snaha o zvýšenie medicínskej a právnej bezpečnosti pacienta či predpisovanie liekov pre pacientov, ktorých prepúšťali z nemocnice s liekmi na tri dni. Zmeny iniciovala jedna zo spoločností združujúca všeobecných lekárov, ktorá upozorňovala na ich preťaženie. O úprave, ktorá by na vzniknutú situáciu reagovala, hovorili poslanci a ministerstvo už po januárovom stretnutí zainteresovaných strán.

    Čítajte na ďalšej strane: Nič sa tým nerieši, tvrdia lekári >>

    Rozhodnutie ministerstva zdravotníctva podľa Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR nerieši situáciu, ktorá nastala po zmenách v predpisovaní liekov. Jej prezident Marián Šóth v reakcii vyzval ministerstvo aj poslancov na urýchlenú nápravu. „Z pohľadu ASL SR, organizácie, ktorá zastupuje aj všeobecných lekárov, pediatrov, gynekológov, ako aj špecialistov a agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, tvrdím, že zlý je pozmeňovací návrh a aj toto rozhodnutie. Odvoláva sa totiž na mimoriadny stav, ktorý čoskoro pominie, a my sa ocitneme v realite,“ povedal Šóth. Pripomenul, že rozhodnutie vydalo ministerstvo ako orgán krízového riadenia z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie. „Ak pominie, naplno sa ukáže dosah tejto zmeny,“ doplnil.

    Chápe frustráciu a preťaženie všeobecných lekárov. „Poznám to na vlastnej koži, čo je spôsobené nedostatkom financií a obslužného personálu, ktorý nutne potrebujeme, aby sme dokázali uspokojiť zvýšený nápor pacientov aj na elektronické predpisovanie, nemôžeme však súčasne tento problém hodiť na iné ambulantné zložky,“ skonštatoval.

    Za ústrednú postavu v systéme považuje všeobecného lekára, ktorého považuje za nenahraditeľného. Zmena v predpisovaní liekov preto podľa neho narúša celú koncepciu ambulantnej zdravotnej starostlivosti. „Chceme pozitívnu zmenu, táto však vôbec nerieši situáciu. Preto vyzývam Ministerstvo zdravotníctva SR, ako aj poslancov Národnej rady SR, aby došlo k urýchlenej úprave,“ zhrnul.

    Všeobecní lekári chystajú usmernenie

    Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) v piatok (18. 2.) vydá odborné usmernenie, ktoré zhrnie práva a povinnosti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Zároveň v ňom pacienti nájdu všetky potrebné informácie o predpisovaní liekov. Pre TASR to uviedla prezidentka SVLS Monika Palušková. SVLS si podľa jej slov preštudovalo rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR upravujúce predpisovanie liekov. „Treba pripomenúť, že uvedená úprava sa týka situácie počas mimoriadnej situácie,“ skonštatovala Palušková.

    Považuje za správne, že všetci lekári, ktorí vyšetrili pacientov po 1. januári, majú povinnosť predpísať im lieky priamo po vyšetrení a pacient nemusí neraz v ten istý deň osobne navštíviť neraz aj dve ambulancie len preto, aby mu boli predpísané lieky. „Novela zákona 'o liekoch' konečne rieši stav, ktorý neexistoval nikde v civilizovanom svete, všade lekár, ktorý stavil pacientovi diagnózu a stará sa o neho, riadi a usmerňuje aj vlastnú liečbu,“ uviedli všeobecní lekári v stanovisku.

    Dodali tiež, že prehľad všeobecného lekára o pacientovi zostáva nezmenený, lekár špecialista, ktorý indikoval liečbu, ju kontroluje, riadi a má za ňu zodpovednosť a pacient s chronickým ochorením môže pri stabilizovanom zdravotnom stave chodiť po lieky priamo do lekárne bez nevyhnutnosti sedieť v čakárni viacerých ambulancií. „Je to krok k modernému zdravotníctvu, ktoré chráni pacienta aj predpisujúceho lekára,“ skonštatovalo SVLS.

    Prečítajte si tiež: