Reklama

Pacienti, pozor: TOTO vás po novom čaká po príchode do nemocnice!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pripravujeme sa na najhoršie? Pred nemocnicami vyrástli špeciálne stany
    Zdroj: mh
    Reklama

    Prípravy na očakávaný nápor pacientov vrcholia. Pred viacerými nemocnicami vyrástli červené, triážne stany, ktoré majú nemocniciam pomôcť zvládnuť ťažké časy. Dnes je ich už v plnej prevádzke 21. Ako to v nich vyzerá, na čo presne slúžia a čo čaká pacientov, ktorí do nich vstúpia?

    Pred štvrtou vlnou pandémie sa hovorilo aj o poľných nemocniciach. Tie zatiaľ podľa ministerstva zdravotníctva nepotrebujeme. Namiesto nich dostali nemocnice k dispozícii triážne stany. Sú to vlastne triediace pracoviská pre pacientov, ktorí majú namierené do nemocníc. Omikron je špecifický v tom, že sa ním zrejme nakazí oveľa viac ľudí ako variantom delta, no menej z nich bude potrebovať hospitalizáciu. „Ľudia, ktorí sa budú cítiť zle alebo budú mať príznaky, urobia si samotest alebo sa budú chcieť otestovať, navštívia triážny stan, kde zdravotnícki pracovníci zistia rýchlu anamnézu a podľa výsledku a stavu sa bude smerovať na štandardný urgent,“ vysvetlil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

    Zdravotníci v stanoch vykonajú nielen testovanie, ale aj diagnostikujú pacienta a indikujú ďalšiu liečbu. „Pacienti budú ešte pred vstupom do nemocnice indikovaní, či potrebujú liečbu monoklonálnymi protilátkami, molnupiravirom alebo potrebujú iba inú podpornú liečbu. To bude závisieť od veku, stavu pacienta či pridružených ochorení,“ dodal minister. Podľa Lengvarského je cieľom takéhoto opatrenia odľahčiť centrálne príjmy a obmedziť šírenie nákazy na urgentoch, aby sa nestalo, že budú na ošetrenie vedľa seba niekoľko hodín čakať pacient s úrazom a pacient s covidom.

    Anketa

    Myslíte si, že sú triážne stany potrebné?

    Jeden z týchto stanov vyrástol minulý týždeň vo štvrtok aj na parkovisku pred pracoviskom červeného urgentného príjmu Fakultnej nemocnice Trnava (FN Trnava). Boli sme zistiť, či a ako si plní svoju funkciu. Prevádzka bola už v plnom prúde, stan funguje nepretržite – 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Potvrdili nám, že stan slúži len akútnym pacientom, ktorí idú na urgent. „Cez triážny stan musia prejsť pacienti, ktorí potrebujú urgentné vyšetrenie vo FN Trnava. To neplatí pre pacientov, ktorí idú do ambulancie s vopred objednaným termínom,“ vysvetlil hovorca nemocnice Matej Martovič.

    AKO PREBEHLA VÝSTAVBA STANU PRED FN TRNAVA SI POZRITE TU:

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Pred nemocnicami vyrástli TAKÉTO stany: Na čo budú slúžiť?
      Zdroj: tasr

      „Tí pacienti, ktorí potrebujú akútnu zdravotnú starostlivosť, musia prejsť cez triážny stan, kde im je vykonaný antigénový test a následne na základe výsledku testu je pacient ošetrený na čistom urgentnom príjme v prípade negatívneho výsledku testu a v prípade pozitívneho výsledku testu je ošetrený na červenom urgentnom príjme,“ informuje hovorca FN Trnava.

      Pacient v tomto prípade za test neplatí, postačí mu kartička poistenca. Antigénové testovanie v stane vykonávajú dobrovoľníci – študenti zdravotníckych odborov vysokých škôl. „Na výzvu rezortu sa prihlásilo na pomoc zdravotníckym zariadeniam viac ako 300 študentov medicíny a ošetrovateľstva, ktorí budú v priebehu februára pomáhať v teréne,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

      KTO DO STANU ÍSŤ NEMUSÍ A ČO OKREM TESTU SA VO VNÚTRI DEJE? Dozviete sa na ĎALŠEJ STARNE »»»

      Cez stan prechádzate aj vtedy, keď idete na urgent so zranením či iným zdravotným problémom ako podozrenie na covid. Do stanov naopak nejdú tí, ktorých dopravia do nemocnice sanitkou. „Pacienti, ktorí sú privezení sanitkou do nemocnice, nemusia ísť cez triážny stan, nakoľko sú už otestovaní priamo v sanitke,“ dodal Martovič.

      V stane strávi pacient približne 15 minút. Čo vás vnútri čaká? „Pacient v stane vypíše krátke tlačivo s otázkami a následne je otestovaný,” vysvetľuje Martovič. Do dotazníku vypíšete svoje kontaktné údaje a odpovedáte na známe otázky, či ste boli v kontakte s pozitívnou osobou. Po výsledku dostane pacient na ruku pásku. „Zelenú v prípade negatívneho výsledku antigénového testu a v prípade pozitívneho výsledku antigénového testu dostáva červenú pásku. Pacient je na základe farby pásky ošetrený buď na červenom urgentnom príjme s červenou páskou, alebo so zelenou páskou na čistom urgentnom príjme,“ vysvetlil hovorca trnavskej nemocnice, ako to funguje u nich.

      Princíp je podobný aj v iných nemocniciach, hoci detaily sa môžu líšiť. „Po príchode na urgentný príjem sú pacienti najskôr vyšetrení na triediacom pracovisku a až po vyhodnotení ich zdravotného stavu budú pacienti s menej závažným zdravotným stavom, ktorí zároveň vyžadujú izoláciu, manažovaní v triážnom stane, kde pod dohľadom počkajú na poskytnutie zdravotnej starostlivosti,“ priblížila Dana Kamenická, hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb, kde majú stan tiež.

      O tom, či je triediaci stan potrebný, sa rozhoduje sama nemocnica. Triážne stany by už dnes mali fungovať okrem Trnavy aj pred pred zdravotníckymi zariadeniami v Bratislave, Košiciach, Prešove, Trebišove, Poprade, Bardejove, Leviciach, Nových Zámkoch, Nitre, Banskej Bystrici, Lučenci, Kráľovskom Chlmci, Dunajskej Strede, Žiline, Čadci, vo Svidníku a Zvolene. „Hasiči zabezpečili výstavbu 21 triážnych stanov, vďaka ktorým sa podarí efektívnejšie triediť pacientov formou antigénového testovania, diagnostikovaním zdravotného stavu priamo na mieste či zisťovaním osobnej a cestovateľskej anamnézy," uviedol tlačový odbor kancelárie ministra vnútra. Hasiči budú zároveň zabezpečovať aj následnú údržbu stanov v podobe vykurovania, dofukovania, dopĺňania pohonných látok vo vykurovacích agregátoch, drobných opráv a pod.

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.