Reklama

Druhá vlna neskutočne rastie na sile: Minister Krajčí pripravil Slovákov na najhoršie!

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO)

Zdroj: Pavel Neubauer

Reklama

Zopakujú sa tragédie z prvej vlny? Pacienti, ktorí nemajú koronavírus, ale iné závažné diagnózy, a ich blízki sú v pozore. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) totiž avizoval, že pre koronavírus sa máme pripraviť na odklad iných vyšetrení aj operácií. Problém je, že keď k tomu došlo počas prvej vlny, lekári odmietali aj ľudí, ktorí potrebovali akútnu liečbu a skončilo sa to zle!

Na Slovensku pribúdajú denne stovky nakazených a hrozivé čísla zo dňa na deň rastú. Včerajších 797 prípadov je nový a zrejme nie posledný rekord. Aby sa naše nemocnice vládali starať o nával chorých na koronavírus, dochádza v nich k nevyhnutným zmenám, tzv. reprofilizáciám.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jana Pifflová Španková: Ako sa vyhnúť rakovine krčka maternice

     Zlou správou je, že tieto zmeny sa dejú na úkor iných oddelení, a teda aj pacientov s inými diagnózami. „V princípe, keď sa reprofilizujú lôžka, ktoré mali slúžiť na liečbu iných typov ochorení, tak sa, žiaľ, budú musieť niektoré odkladné operácie alebo vyšetrenia preložiť,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

    Hoci nemocnice aj ministerstvo zdravotníctva opakujú, že akútna starostlivosť bude zachovaná v plnom rozsahu pre všetkých, skúsenosti z prvej vlny naznačujú, že nie vždy to tak bolo. Na obmedzenia doplácajú najmä ľudia s rakovinou. „Môjmu otcovi, onkologickému pacientovi, bola na jar operácia odložená pre koronavírus. Odpočívaj v pokoji, tati. Pred Vianocami čaká operácia môjho syna, tiež onkologického pacienta. Pevne verím, že situácia nebude kritická a naše deti budú môcť dostávať správnu liečbu,“ vyznala sa na sociálnej sieti Barbora z Piešťan.

    Prezidentka pacientskej organizácie Nie rakovine Jana Pifflová Španková upozorňuje, že niektorí pacienti sa na operáciu nedostali od jari. „Rakovina sa koronavírusu nezľakla. Je tu ďalej, stále pribúdajú noví pacienti a ešte sú tu aj tí, ktorí sa nedostali na operácie počas prvej vlny pandémie,“ upozornila Pifflová Španková.

    V najväčšom onkologickom pracovisku na Slovensku tvrdia, že idú na plné obrátky, či je korona alebo nie. „Na rozdiel od iných zdravotníckych zariadení aj počas pandémie COVID-19 musia v našom ústave pokračovať onkologické liečby vrátane operačných zákrokov zhubných nádorových ochorení, ako aj vyšetrenia, prostredníctvom ktorých naši onkológovia sledujú účinnosť liečby,“ povedala Patrícia Kubicová z Národného onkologického ústavu v Bratislave. Počet operácií 2 189, ktoré vykonali  za prvé tri kvartály roku 2020 je porovnateľný s počtom operácií 2 231 za prvé tri kvartály roku 2019. „Minulý mesiac sme vykonali 249 operácií, čo je takmer toľko, ako minulý rok v tomto čase,“ doplnila s tým, že pacientom, ktorých zdravotný stav to umožňuje, termíny chirurgických zákrokov preložili na neskôr. Ide o operačné zákroky u pacientov s nezhubnými nádorovými diagnózami.

    „My sme aj počas prvej vlny pandémie podávali liečbu úplne normálne, lebo tá sa pri onkologických pacientoch nemôže odkladať,“ hovorí onkologička Milada Mikulová z chemoterapeutickej ambulancie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave (OUSA). „Len pri kontrolných vyšetreniach sme sa ľudí pýtali, či chcú prísť v danom termíne. Kto mal obavy z možnej nákazy, tomu sme vyšetrenie preložili na neskôr, takže vtedy sme mali o niečo menej pacientov, ale odvážni prichádzali aj na kontroly v riadnych termínoch,“ doplnila.

    Celá nemocnica aj ambulantná časť OUSA dôsledne kontroluje každého, kto vstúpi do budovy a všade platia prísne opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu, lebo onkologickí pacienti majú zníženú imunitu, preto sú ohrození viac ako iní. 

    Čítajte ďalej: Ohrození sú aj ďalší pacienti >>

    Ohrození sú však nielen ľudia s rakovinou, ale aj pacienti, ktorí potrebujú pravidelnú starostlivosť - diabetici, ľudia, ktorí chodia na dialýzu, a podobne.

    To, že ľuďom sa počas núdzového stavu dostávalo oveľa menej lekárskej starostlivosti, potvrdzujú aj údaje poisťovní. Najhoršie to bolo v marci, keď lekári vykázali najväčšej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) len 3 276 výkonov, pričom v rovnakom mesiaci rok predtým to bolo až 14 496 výkonov. Ešte aj teraz sa robí asi o štvrtinu menej zákrokov ako pred rokom a pol. „Objem výkonov vo vyjadrení cez počet ošetrených poistencov VšZP v sledovanom období poklesol o 25 %,“ potvrdil hovorca VšZP Matej Neumann.

    Najväčší pokles ošetrených pacientov mali zubári a chirurgovia. „Kým v marci išlo len o mierny zostup, v apríli to už bolo napríklad v prípade zubných lekárov až o 63 % menej pacientov ako v minulom roku a v prípade jednodňovej chirurgie o 60 % menej pacientov. Počet hospitalizovaných ľudí klesol v apríli v nemocniciach až o 41 %. Preto poisťovňa uplatnila viacero kompenzačných nástrojov, ktorými v nemocniciach a ambulanciách sanovala výpadky ich príjmu od poisťovne,“ spresnila hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

    Tragédia prvej vlny bola aj v tom, že vzhľadom na vtedajšie opatrenia mnohí ťažko chorí umierali osamotení, bez rodiny, ktorá sa za nimi do nemocnice nedostala. „Naša pacientska organizácia prosí všetkých kompetentných, aby sa snažili túto situáciu pre ťažkých onkologických pacientov nejako vyriešiť, aby netrpeli ešte aj psychicky. Jednej mojej kamarátke počas prvej vlny pandémie zomierala mama v nemocnici na rakovinu a ona ju kvôli zákazu návštev tri mesiace pred smrťou nevidela,“ dodala Pifflová Španková smutne.

    Premiér Igor Matovič už avizoval, že zákazy návštev v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb sa nebudú vzťahovať na pacientov, ktorí sú v paliatívnej starostlivosti, umierajúcich alebo v mimoriadne vážnom stave.