Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Pacient si zaplatí alebo počká, varujú zdravotníci: Štát neplatí dosť za dôchodcov či deti!

Zdravotníctvo je dlhodobo podfinancované, po pandémii to bude ešte horšie.

Zdroj: archív

Reklama

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo rozpočet, ktorý spraví ešte väčšiu dieru do už podvyživeného systému zdravotníctva na Slovensku. Chýbajú peniaze a hrozí kolaps, na ktorý doplatí najmä pacient. Upozorňujú na to vo výzve Stop hazardu so zdravím viaceré organizácie pacientov, lekárov, ambulancií, nemocníc, záchranárov či poisťovne.

Tým najväčším problémom je aj podľa záchranára Viliama Dobiáša nedostatok peňazí na liečbu pacientov. „Najväčší rest nemajú ľudia, ktorí chodia do práce a odvádzajú dane, z ktorých sa financuje zdravotníctvo, ale štát, ktorý nedáva dosť peňazí na liečbu tých, ktorí do práce nemôžu chodiť alebo nechodia,“ upozornil. Štát platí za zdravotnú starostlivosť detí, študentov, dôchodcov, nezamestnaných či rodičov na materskej.

Priemerné poistné, ktoré za nich platí zdravotným poisťovniam, je 32 eur mesačne, čo je najmenej za posledných 10 rokov. Skutočné náklady na ich zdravotnú starostlivosť sú však každý mesiac až 85 eur. Na porovnanie, v Českej republike platbu štátu za poistencov nedávno zvýšili z 39 na 64 eur mesačne.

Pandémia celú situáciu ešte zhoršila. Máme solidárny systém, ktorý prestáva fungovať. Dane a odvody nestačia na platby za liečbu všetkých. Rastie počet nezamestnaných, firmy odvádzajú menej. Pritom ambulancie aj nemocnice majú nemalé výdavky na ochranné pomôcky.

„Tieto výpadky musí štát za svojich poistencov sanovať a to preto, aby nám systém neskolaboval. O rozpočte, ktorý vláda schválila, sa vôbec nerokovalo. Rozpočet je značne podfinancovaný,“ varuje Zuzana Dolinková zo Zväzu ambulantných poskytovateľov.

Čo hrozí, ak budú chýbať peniaze:

- Dlhšie čakanie na pomoc zdravotníkov
- Niektoré z nemocníc to nemusia prežiť, lebo nedostanú dostatok peňazí od poisťovní
- Lekári a zdravotníci pôjdu pracovať do Česka alebo inde
- Chýbajúce peniaze budú musieť pacienti pravdepodobne platiť z vlastného

Dlhšie čakanie na pomoc zdravotníkov sa môže stať realitou. Niektoré z nemocníc by pri nižších platbách od zdravotných poisťovní nemuseli prežiť. Navyše chýbajúce peniaze budú musieť pacienti pravdepodobne zaplatiť z vlastného vrecka. „Nechceme sa dostať do situácie, že čakanie na zdravotnú starostlivosť bude ešte dlhšie a možno ani nepríde, pretože naozaj nám reálne hrozí, že pacient si bude musieť za zdravotnú starostlivosť platiť,“ dodala Dolinková.

„Ak chceme zabrániť kolapsu zdravotníctva, rozpočet musí byť taký, ktorý zohľadňuje naše skutočné potreby,“ apeluje Dolinková. Signatári výzvy chcú, aby sa štát vrátil k pôvodnému modelu platieb odvodov za deti, študentov či dôchodcov a zvýšil ich na úroveň 5 percent z vymeriavacieho základu. Takto by zdravotníctvo dostalo potrebnú injekciu na boj s pandémiou.

Zapojiť sa môžete aj vy

Zdravotníctvo sa týka každého z nás. Svoj názor môžete vyjadriť v ankete na stránke www.hazardsozdravim.sk.

Signatári Iniciatívy Stop hazardu so zdravím:
Asociácia na ochranu práv pacientov
OZ Slovenský pacient
Zväz ambulantných poskytovateľov
Asociácia súkromných lekárov SR
Asociácia nemocníc Slovenska
Union zdravotná poisťovňa
Dôvera zdravotná poisťovňa
Slovenská asociácia jednodňovej chirurgie
Asociácia slovenských kúpeľov
Asociácia ADOS
Slovenská komora medicínsko - technických pracovníkov
Slovenská komora ortopedických technikov
Slovenská komora zubných lekárov
Asociácia dopravnej zdravotnej služby
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek
Slovenská asociácia jednodňovej chirurgie
Slovenská lekárska únia špecialistov

Prečítajte si tiež:

Vyberáme pre vás niečo PLUS