„Trápili ma vysoké teploty a bolesti brucha,“ opisuje svoj stav Kristína. Podľa jej slov lekári z príznakov usúdili, že by mohlo ísť o zápal slepého čreva a dievča po príchode do nemenovanej slovenskej nemocnice odviezli na operačnú sálu.

„Keď ma otvorili, zistili, že slepé črevo je zdravé. No keďže som už ležala na stole, povedali si, že ho predsa len vyberú,“ vysvetľuje mladá žena. Chirurgovi, ktorý v danej nemocnici už v súčasnosti nepracuje, sa podľa všetkého nepozdávalo priznať si chybu a dievča zašiť bez akéhokoľvek zákroku. Radšej teda vyoperoval úplne zdravý orgán.

„Chybu však nevedeli ututlať, lebo teploty neustupovali. Napriek tomu ma v nemocnici nechali trpieť ďalšie tri dni na infúziách a liekoch, ktoré nezaberali,“ hovorí o hororových pooperačných zážitkoch.

Rodičia mladej dievčiny sa na zlý stav svojej dcéry nevedeli ďalej pozerať. Kristína mala zväčšené uzliny a silné teploty, no lekári stále neboli schopní určiť diagnózu. „Otec si po troch dňoch povedal dosť. Vybavil mi prevoz na detskú onkológiu v Banskej Bystrici s podozrením na leukémiu. Tam mi zistili, že mám kombináciu dvoch vírusov, ktorou sa nakazí jedno z tisíc detí,“ hovorí. Bolesti brucha spôsobila zväčšená pečeň, ktorú kombinácia vírusov poškodila. „Z banskobystrickej nemocnice ma prepustili po troch dňoch, no z choroby som sa dostávala ešte dlho. Nasadili mi lieky, nariadili oddych a prísnu diétu. Našťastie, mi nezostali žiadne trvalé následky,“ dodáva na záver Kristína.

Aj chirurg schybí

Aj tým najlepším sa občas stáva, že spravia chybu. Rovnako sú na tom aj chirurgovia. Ani roky štúdia a praxe nie sú zárukou, že práve vám operáciu neskomplikuje samotný lekár. Štúdie naznačujú, že až 75 percent chýb sa udeje práve počas operácie. Zvyšné percentá predstavujú pochybenia počas predoperačnej a pooperačnej starostlivosti. Okrem operácií nesprávnej časti tela, nesprávneho typu zákroku či zámeny pacientov sa najčastejšie vyskytujú tieto chyby:
*Zanechanie cudzieho predmetu v tele pacienta
*Zlyhanie anestézy alebo nesprávne nasadenie anestézy vedúce k nedostatku kyslíka, poškodeniu mozgu a/alebo smrti
*Poškodenie nervov
*Poškodenie orgánov
*Infekcia

Zažili ste podobnú situáciu? Postretli vás u lekára či v nemocnici iné problémy? Napíšte nám na [email protected]

Mohlo by vás zaujímať: