Ako konštatoval analytik Portu Marek Malina, v porovnaní s globálnou ekonomickou krízou v rokoch 2008 až 2009 je aktuálna situácia odlišná.

Ľudia v oveľa menšej miere vidia ako riziko možnú stratu zamestnania. V marci tohto roka dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku 5,61 %, v roku 2009 to bolo 10,33 %. „Aj preto mohla slovenská ekonomika ťažiť z rastu domácej spotreby,“ povedal Malina. Napriek tomu ľudia priznali, že musia šetriť.

AKO ZVLÁDAJÚ ZDRAŽOVANIE SLOVÁCI? ANKETU SI POZRITE V »GALÉRII«

To, že sa nemusia uskromňovať, vyhlásilo v prieskume iba necelých 14 % opýtaných. Najväčšiu ochotu šetriť mali ľudia na Slovensku v prípade jedla v reštaurácii, dovoleniek a nákupov výbavy do domácnosti.

Presadnúť z auta do MHD však plánovalo iba minimum respondentov. Tí zároveň priznali, že pre vysokú infláciu museli siahnuť na svoju finančnú rezervu. „Ak sa pozrieme na vývoj domácej spotreby v kombinácii s vývojom vkladov v bankách, môžeme konštatovať, že ľudia na Slovensku v značnej miere míňali aj na úkor svojho finančného vankúša,“ poznamenal Malina.

Ako vo svojom komentári upozornila aj Národná banka Slovenska, vklady obyvateľstva v januári 2023 medziročne klesli na Slovensku o 1,3 percenta. A to ako v jedinej krajine eurozóny.

Kedy by mohli potraviny zlacnieť a aká bude inflácia v tomto roku? DOZVIETE SA NA ĎALŠEJ STRANE »»»