Reklama

OPIČIE KIAHNE sú už v dovolenkových rajoch Slovákov: Začínajú ako chrípka, potom príde TOTO!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Čaká nás ďalšia epidémia nebezpečnej choroby? Prvý prípad opičích kiahní v Európe zaznamenali 7. mája vo Veľkej Británii, odvtedy sa vírus rozšíril do ďalších krajín a najnovšie ho potvrdili už aj viaceré Slovákmi vyhľadávané letné destinácie. Hrozí jeho zanesenie na Slovensko? A aké sú príznaky a priebeh ochorenia?

    Prípady opičích kiahní po Británii potvrdili v Španielsku, Portugalsku, Taliansku či Francúzsku. Choroba je už aj v Spojených štátoch, Kanade, Švédsku či Austrálii.

    Na Slovensku zatiaľ potvrdený prípad ani podozrenie neevidujeme, ani v minulosti sme opičie kiahne nezaznamenali. Potvrdil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý priebežne monitoruje situáciu vo výskyte opičích kiahní v Európe a je v kontakte s európskymi štátmi.

    V čase, keď sa po uvoľnení opatrení ľudia chystajú opäť cestovať, sa však nedá vylúčiť, že sa s opičími kiahňami stretneme. „V dobe širokých možností cestovania a vzhľadom na aktuálny výskyt ochorenia mimo doteraz známych endemických oblastí nie je možné vylúčiť, že by mohol byť zaznamenaný importovaný prípad ochorenia. Rozsiahle epidémie však nepredpokladáme,“ uviedla Júlia Adamčíková, vedúca Odboru surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva SR.

    Opičie kiahne sú zriedkavou vírusovou infekciou podobnou ľudským kiahňam, zvyčajne s miernejšími prejavmi. Nie je to nové ochorenie, prvýkrát bolo u človeka hlásené v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo. Prípady mimo endemických území Afriky vyvolávajú odborný záujem, po koronavíruse má strach z infekcie aj verejnosť.

    Odborníci ÚVZ však ubezpečujú, že Slovensko ani Európa nie sú endemickými oblasťami výskytu opičích kiahní. To znamená, že ak sa tu aj ochorenie vyskytne, nie je predpoklad, že by došlo k masovému šíreniu. „Rozsiahle epidémie nepredpokladáme,“ povedali.

    K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom alebo človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom obsahujúcim vírus opičích kiahní. „Pre rozvoj ochorenia u človeka je potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s nakazeným. Inkubačný čas je zvyčajne šesť až 16 dní, môže byť až 21,“ povedala Adamčíková.

    Zahraniční experti, ktorí vyšetrujú nový výskyt v Európe, sa domnievajú, že vírus sa medzi ľuďmi prenáša najmä sexuálne. Viacerí z pacientov v Británii sú homosexuálni alebo bisexuálni muži.

    Čítajte na ďalšej strane: Príznaky sa podobajú chrípke >>

    Eva Chmelanová, vedúca Odboru pripravenosti na biologické hrozby a pandémie ÚVZ priblížila, že príznaky ochorenia sa na začiatku podobajú chrípke, neskôr sa pridá výsev. „Infikované osoby pociťujú najskôr príznaky podobné chrípke - horúčku, únavu, bolesti svalov, zimnicu - ako aj opuch lymfatických uzlín. Obvykle v priebehu 1 až 5 dní od nástupu horúčky sa objavuje už aj typická vyrážka. Výsev častokrát začína na tvári a následne sa rozširuje na iné časti tela vrátane dlaní, nôh a genitálnej oblasti,“ doplnila odborníčka.

    Vyrážka sa síce objavuje aj pri iných infekčných ochoreniach, no v prípade opičích kiahní má výsev niektoré špecifické vlastnosti - objavuje sa aj na spodnej časti chodidiel. „Klinické príznaky ochorenia sú podobné príznakom pri ovčích kiahňach. Rozdiel je vo vývoji kožných lézií. Kožné lézie sa vo všeobecnosti všetky objavujú v rovnakom štádiu, čo je charakteristickým znakom varioly (pravé kiahne) a opičích kiahní. Lézie ovčích kiahní sa objavujú postupne, takže na tele sa v jednom čase nachádzajú vyrážky v rôznych štádiách,“ vysvetlila. 

    Výsyp sa začína červenými škvrnami, ktoré sa menia na pupienok, neskôr sa plnia čírou až hnisavou tekutinou a následne vzniká chrasta. Po odpadnutí chrasty je človek neinfekčný, príznaky zvyčajne zmiznú do 2 až 4 týždňov.

    Riziko úmrtia pri ochoreniach na opičie kiahne v prípadoch hlásených v Európe je 3,6 %. Smrtnosť je vyššia u detí a mladých dospelých a osôb s oslabenou imunitou, ktoré sú obzvlášť ohrozené závažným priebehom ochorenia.

    Prečítajte si tiež: