Opičie kiahne sa šíria do ďalších krajín: Dôležité UPOZORNENIE pre cestujúcich do zahraničia!
23. 5. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 12:38)
Čaká nás ďalšia epidémia nebezpečnej choroby? Prvý prípad opičích kiahní v Európe zaznamenali 7. mája v Spojenom kráľovstve, odvtedy sa vírus rozšíril do ďalších krajín a najnovšie ho potvrdili už aj viaceré Slovákmi vyhľadávané letné destinácie. Hrozí jeho zanesenie na Slovensko? A aké sú príznaky a priebeh ochorenia? Pred vírusom už varuje aj americký prezident Joe Biden. Ako včera vyhlásil, nová hrozba by mala znepokojovať všetkých.
Zdroj: Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner
Zdroj: Gettyimages
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
Aj koronavírus bol najskôr od nás ďaleko. Od prvého prípadu v Číne prešlo pár týždňov a prvé prípady vzápätí zaznamenali vo Francúzsku, v Taliansku, v Rakúsku a napokon aj na Slovensku. S pandémiou sme bojovali vyše dvoch rokov a stále nemáme istotu, že sa nevráti.
Scenár pri opičích kiahňach je zatiaľ mrazivo podobný. Najskôr Afrika, potom Spojené kráľovstvo, Španielsko, Portugalsko, Taliansko či Francúzsko. Cez víkend oznámili prvé prípady v Belgicku aj na Blízkom východe, konkrétne v Izraeli.
Odborníci Úradu verejného zdravotníctva však tvrdia, že s opičími kiahňami je to iné. Slovensko ani Európa nie sú endemickými oblasťami výskytu opičích kiahní. To znamená, že ak sa tu aj ochorenie vyskytne, nie je predpoklad, že by došlo k masovému šíreniu. „Rozsiahle epidémie nepredpokladáme,“ ubezpečili.
Opičie kiahne sú zriedkavou vírusovou infekciou podobnou pravým kiahňam, no zvyčajne majú miernejšie prejavy. Nie je to nové ochorenie, prvýkrát bolo u človeka hlásené v roku 1970 v africkom Kongu. Prípady mimo Afriky vyvolávajú odborný záujem, po koronavíruse má strach z infekcie aj verejnosť.
Pôvodcom sú pravdepodobne infikované divo žijúce opice, ktoré v Afrike lovia a spracúvajú na mäso. Po tom, čo vírus prejde zo zvieraťa na človeka, môže dochádzať aj k prenosu medzi ľuďmi. „Na rozvoj ochorenia u človeka je potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s nakazeným. Inkubačný čas je zvyčajne šesť až 16 dní, môže byť až 21,“ povedala Júlia Adamčíková, vedúca Odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ.
Zahraniční experti, ktorí vyšetrujú nový výskyt v Európe, sa domnievajú, že vírus sa medzi ľuďmi prenáša najmä sexuálne. Viacerí z pacientov v Británii sú homosexuálni alebo bisexuálni muži.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Aké sú príznaky opičích kiahní? Prvé sa objaví TOTO »»»
Príznaky ochorenia sa na začiatku podobajú chrípke, neskôr sa pridá výsev. „Infikované osoby pociťujú najskôr príznaky podobné chrípke – horúčku, únavu, bolesti svalov, zimnicu, ako aj opuch lymfatických uzlín. Obvykle v priebehu 1 až 5 dní od nástupu horúčky sa objavuje už aj typická vyrážka. Výsev sa často začína na tvári a následne sa rozširuje na iné časti tela vrátane dlaní, nôh a genitálnej oblasti,“ doplnila Eva Chmelanová, vedúca Odboru pripravenosti na biologické hrozby a pandémie Úradu verejného zdravotníctva.
Vyrážky sú typické aj pri iných infekčných ochoreniach, no poznávacím znamením opičích kiahní je, že sa objavujú aj na spodnej časti chodidiel.
Ďalším znakom opičích (aj pravých) kiahní je, že všetky kožné lézie sa objavujú v rovnakom štádiu, zatiaľ čo napríklad pri ovčích kiahňach nastupujú postupne, takže na tele sa v jednom čase nachádzajú vyrážky v rôznych štádiách.
Výsyp sa začína červenými škvrnami, ktoré sa menia na pupienok, neskôr sa plnia čírou až hnisavou tekutinou a následne vzniká chrasta. Po odpadnutí chrasty je človek neinfekčný, príznaky zvyčajne zmiznú do 2 až 4 týždňov.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Ochráni vás proti opičím kiahňam prekonanie ovčích kiahní? »»»
Prekonanie ovčích kiahní vás nechráni, keďže opičie kiahne sú podobné pravým kiahňam, čo je oveľa nebezpečnejšie ochorenie. Liečba neexistuje, liečia sa len symptómy. Ani vakcína nie je bežne dostupná. Chránila by vakcína proti variole – pravým kiahňam, tou sa však už na Slovensku vyše 40 rokov neočkuje, keďže pravé kiahne boli potlačené. „Vzhľadom na celosvetovú eradikáciu varioly v roku 1980 sa očkovanie už nevykonáva,“ potvrdila Eva Chmelanová. Našťastie staršie ročníky zaočkované proti pravým kiahňam sú chránené aj proti opičím kiahňam.
Sprísňovanie opatrení proti šíreniu vírusu podľa Úradu verejného zdravotníctva zatiaľ nie je potrebné. Obozretní by nateraz mali byť zdravotníci. Úrad monitoruje situáciu a je v kontakte s európskymi štátmi. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) očakáva, že pribudnú ďalšie prípady nákazy opičími kiahňami. WHO dodala, že v najbližších dňoch poskytne krajinám ďalšie usmernenia a odporúčania o tom, ako zmierniť šírenie nákazy.
Odporúčania zdravotníkov pre ľudí cestujúcich do západnej a centrálnej Afriky:
- Vyhýbajte sa úzkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky alebo potvrdenú infekciu opičích kiahní.
- Vyhýbajte sa kontaktu so zvieratami a s predmetmi, ktoré môžu byť kontaminované výlučkami zvierat.
- Konzumujte tepelne upravenú stravu, nekonzumujte mäso divoko žijúcich zvierat.
- Dodržiavajte dôslednú a častú hygienu rúk, a to použitím vody a mydla alebo použitím dezinfekcie na alkoholovej báze.
- Nepoužívajte spoločnú posteľnú bielizeň či uteráky.