Reklama

Omyly medicíny, ktoré vás mohli stáť život: 5 fatálnych chýb lekárov, ktoré sa nemali stať

Reklama

Aj majster tesár sa občas utne. No pri lekároch to môže končiť fatálne. Pozrite si päť najväčších omylov medicíny, ktoré by vás mohli aj zabiť.

Medicína bola kedysi v plienkach, ako aj všetky ostatné povolania. Lekári často nevedeli svojim pacientom pomôcť s ich chorobami či ťažkosťami, a tak začali experimentovať a improvizovať, upozornil na to portál ZdravéFakty na sociálnej sieti Instagram.

Mnoho ráz išlo o veľmi invazívne a nebezpečné zákroky. "Lekárskych omylov bolo v minulosti pomerne dosť. Napríklad 17-ročná Jessica Santillan zomrela po transplantácii orgánov, ktoré jej mali zachrániť život, pretože lekári zlyhali pri kontrole kompatibility krvnej skupiny Jessicy s darcom orgánov. O omyloch z medicínskeho prostredia by vedel rozprávať aj americký letec Colton Read, ktorý takto prišiel o obe nohy vo veku len 20 rokov, hoci pôvodne mal mať operovaný žlčník," napísal portál v príspevku, v ktorom vymenoval päť medicínskych omylov. Tie namiesto vyliečenia spôsobili pacientom len ďalšie zdravotné komplikácie či dokonca privodili smrť. O škodlivosti praktík či "liečiv" sa lekári dozvedeli až o desiatky či stovky rokov.

Zdroj: SHUTTERSTOCK

1. Resekcia jazyka

"Mnohí si mysleli, že za koktaním stojí veľkosť alebo nesprávny tvar jazyka, preto začali s rezaním častí jazyka - hemiglosektómiou," opísal profil ZdravéFakty.

Zdroj: Shutterstock

2. Heroín na kašeľ?

"Heroín sa v 19. storočí javil ako sľubný prostriedok na potlačenie kašľa. Avšak, ide o návykovú drogu, a tak sa veľa pacientov stalo závislých."

Zdroj: Shutterstock

3. Elektrické šoky

"Elektrické šoky sa s obľubou používali na liečbu sexuálnych deviácií. Okrem iného mali elektrošoky vyliečiť človeka z impotencie."

"Samotné liečenie pacientov nakazených morom zahŕňalo kruté bičovanie, pretože vtedy sa verilo, že mor je "božím trestom". Taktiež sa vysávala krv z pacienta pomocou pijavíc."

Zdroj: Wikipedia

5. Všeliekom ortuť

"Od 17. až po 19. storočie bola ortuť veľmi populárnym liekom. Používala sa na liečbu parazitov, zápchy, či dokonca syfilisu. Keďže je ortuť toxická, mnohým privodila smrť."

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.