OMIKRON sa rýchlo šíri po svete: Jedna vec na ňom DESÍ aj skúsených vedcov!
29. 11. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:51)

Len minulý týždeň v utorok potvrdili vedci nový variant koronavírusu B.1.1.529 v Juhoafrickej Republike. O pár dní už bol rozšírený prakticky do každého kúta sveta, vrátane susedného Česka. Odborníci označujú nový variant za „supermutant". Pozrite, čo ich na ňom desí.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
Zdroj: UNLP Košice
Zdroj: archív
Galéria k článku
Vzorka potvrdzujúca nový variant, bola odobratá ešte 9. novembra v Juhoafrickej republike. O pár dní už bol rozšírený prakticky do každého kúta sveta. V piatok hlásili prvé prípady Belgicko, Izrael, Hongkong či Holandsko, kde približne zo 600 pasažierov, ktorí pricestovali dvoma letmi holandskej spoločnosti KLM z JAR na amsterdamské letisko Schiphol, malo 13 pozitívne výsledky testov. V sobotu potvrdili prvé prípady aj Nemecko, Taliansko a Spojené kráľovstvo, pričom všetci nakazení sa nedávno vrátili z Juhoafrickej republiky. V rovnaký deň zistili prvý prípad nákazy aj v susednom Česku. Nakazená žena podľa nepotvrdených informácií pochádza z Liberca a do ČR pricestovala z Namíbie. Medzipristátie mala v JAR a Dubaji. V nedeľu potvrdila prvý prípad aj ďalšia naša susedná krajina Rakúsko. Prvé dva prípady zaznamenali aj na opačnom konci sveta v Austrálii.
MAPU, ako sa omikron rozšíril do sveta za 19 dní, si pozrite >>V GALÉRII<<
Na porovnanie, prvý prípad delty sa objavil prvýkrát v októbri 2020 v Indii, no na Slovensko sa delta dostala až o rok neskôr koncom júna. Nie div, že tempo, akým sa tento nový „supermutant“, ako ho nazvali experti, šíri, desí celý svet. Od predošlých koronavírusov sa nelíši iba rýchlosťou, ale aj obrovským počtom mutácií.
WHO označila omikron za „variant vyvolávajúci znepokojenie“. Podľa virológa Tulia de Oliveiru má celkovo 50 mutácií, pričom 30 z nich sa nachádza na tzv. spike proteíne, ktorý je kľúčový tak pre vakcíny, ako aj pre vírus samotný – vďaka nemu preniká do našich buniek. Vírus je taký odlišný od toho pôvodného, ktorý sa rozšíril z čínskeho Wu-chanu, že podľa odborníkov vakcíny už nemusia proti nemu fungovať. Farmaceutická spoločnosť Moderna už v piatok oznámila, že začala vyvíjať posilňujúcu, tzv. booster dávku vakcíny proti novému variantu. „Všetky tieto veci nás znepokojujú. Tento variant by mohol mať nielen zvýšenú prenosnosť, ale mohol by byť tiež schopný obísť časti imunitného systému,“ povedal juhoafrický vedec Richard Lessells.
Aké príznaky majú nakazení, čítajte na ďalšej strane >>
O prvých príznakoch informovala šéfka lekárskej asociácie v Johannesburgu Angelique Coetzeeová. „Omikron bol klinicky objavený len minulý týždeň. Spôsobuje mierne ochorenie s príznakmi, ako sú bolesť svalov a únava, počas jedného alebo dvoch dní sa necítite dobre. Zatiaľ sa ukazuje, že infikovaní nestrácajú chuť ani čuch. Môžu mať slabý kašeľ. Žiadne výrazné príznaky nie sú. Niektorí infikovaní sa momentálne liečia doma, hospitalizovaných je niekoľko pacientov, prevažne ide o mladých ľudí do 40 rokov.“ Coetzeeová zároveň dodala, že nákaza sa prejavuje najmä u nezaočkovaných ľudí.
Matematik Richard Kollár tvrdí, že nový variant treba brať vážne. „Zatiaľ sú o ňom len kusé správy, ale nie sú vôbec dobré. Ak sa potvrdia na väčšej škále, bude to dosť vážny problém. Asi oveľa vážnejší ako tie, čo sme mali doteraz, aj keď je veľmi ťažké si to aj predstaviť,“ napísal na sociálnej sieti. Prenosu na Slovensko je podľa neho prakticky nemožné zabrániť. „Nebude to asi trvať dlho, možno týždeň – dva,“ odhadol s tým, že časom tento variant u nás prevládne, ako to bolo v minulosti s deltou.
Slovensko môže byť pri omikrone paradoxne vo výhode preto, že aktuálne zažívame silnú vlnu delty. To by mohlo oslabiť vlnu, ktorú následne spôsobí omikron. Podľa Kollára pomôže, keď sa čo najviac ľudí dá zaočkovať. „Ak máte viac ako pol roka po druhej dávke, určite choďte na tretiu. Ak ste prekonali dávnejšie infekciu, dajte sa čo najskôr zaočkovať. Ja sám čakám, ako mi o týždeň pípne esemeska, že sa už môžem dať zaočkovať treťou dávkou. Bude zrejme veľmi potrebná,“ radí odborník.
Infektológ z bratislavských Kramárov Peter Sabaka ubezpečuje, že keby sa na Slovensku objavil prvý prípad tejto mutácie, naše testy by ju zachytili. Sabaka taktiež pripomenul dôležitosť očkovania a zdôraznil, že „zatiaľ sa ešte nikde neobjavil taký variant, ktorý by dokázal uniknúť imunitnej odpovedi po prekonaní a po očkovaní, vždy tam nejaká účinnosť bola zachovaná,“ povedal.
Zdá sa, že šíreniu nepomáhajú ani opatrenia v podobe prerušenia letov do krajín ohniska novoobjaveného variantu. „Európska komisia oficiálne navrhla členským štátom EÚ aktivovať ručnú brzdu a zastaviť lety z krajín, kde sa už nový variant vyskytol. Všetky letecké spojenia by teda mali byť prerušené, kým nebudeme vedieť, akú hrozbu tento variant predstavuje,“ konštatoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Viaceré štáty vrátane našich susedov Rakúska a Česka už dočasne lety z juhoafrických krajín zrušili.
Hoci Slováci môžu chodiť do zahraničia aj v čase lockdownu, rezort diplomacie cestovanie za hranice neodporúča a zvlášť do regiónu južnej Afriky, konkrétne do Juhoafrickej republiky, Botswany, Namíbie, Lesotha, Eswatini (bývalé Svazijsko), Mozambiku a Zimbabwe.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vyzvalo ľudí, ktorí za posledných 14 dní navštívili potenciálne rizikové krajiny v súvislosti s variantom omikron, aby sa urýchlene nahlásili na e-mailovú adresu omikron@uvzsr.sk. Medzi takéto miesta zaradil aj Izrael, Seychely či Hongkong. „Cieľom identifikácie osôb je ich následná domáca karanténa, sekvenovanie vzoriek, čím sa zamedzí prípadnému ďalšiemu šíreniu vírusu,“ priblížila hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.