Omikron o pár dní OCHROMÍ Slovensko, v nemocniciach skončí 25-tisíc ľudí: Ako budeme fungovať?
14. 1. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:56)
Už o niekoľko dní by sa Slovenskom mala prehnať silná vlna variantu omikron. Ministerstvo zdravotníctva odhadlo, že v nemocniciach skončí až 25-tisíc ľudí. Šéf rezortu Vladimír Lengvarský (52) pripúšťa, že pri tomto scenári už nebudeme riešiť, či sa niekto nakazí, ale bude potrebné zabezpečiť základné fungovanie krajiny. Pomohlo by skrátenie karantény zo súčasných desať dní na päť či možno aj tri. Isté je zatiaľ len jedno – kratšia izolácia bude len pre zaočkovaných.
Zdroj: Milan Kapusta
Zdroj: Michal Smrcok
Zdroj: Peter Korček
Galéria k článku
Skúsenosti z iných krajín hovoria, že omikron sa rozšíri rýchlo a zasiahne naraz veľký počet ľudí. Ak všetci infikovaní a tí, ktorí sa s nimi stretnú, skončia v karanténe, ohrozí to základné fungovanie krajiny. Slovenskí zamestnávatelia preto iniciatívne začali s prípravou interných krízových scenárov. „V podnikoch sa testuje, dodržiava sa delenie zamestnancov v rámci pracovných zmien, zamestnanci sú naďalej motivovaní k očkovaniu a dodržiavajú sa prísne hygienické opatrenia,“ potvrdil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.
Niektoré firmy už teraz hlásia veľké výpadky zamestnancov. Železnice museli tento týždeň pre covid a karantény zamestnancov zrušiť až 80 spojov na západe Slovenska. A to im vypadlo len niečo vyše 6 % zamestnancov. „V rámci celého Slovenska evidujeme z 1 203 rušňovodičov PN u 57 zamestnancov, v krajoch západného Slovenska evidujeme PN u 20 rušňovodičov,“ komentoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč.
Problém môže byť aj s vodičmi autobusov a MHD. Dopravný podnik Bratislava (DPB) je v mínuse o 5 % šoférov. „DPB má pre prípad rozšírenia variantu omikron pripravených šesť scenárov prevádzky MHD. Ich zavedenie závisí od počtu cestujúcich, práceschopných vodičov a iných pracovníkov DPB,“ vyjadril sa hovorca Martin Chlebovec.
Slovenskej pošte chýba aktuálne 1 415 ľudí z celkového počtu 12-tisíc zamestnancov, čo predstavuje takmer 12 %. „Operatívne prispôsobujeme otváracie hodiny dotknutých pobočiek a taktiež posilňujeme pošty operatívnymi zamestnancami z iných, menších pôšt, aby bolo doručovanie čo najplynulejšie. Výpadky zamestnancov ovplyvňujú aj logistiku Slovenskej pošty, čo sa môže prejaviť pri lehotách doručovania zásielok,“ priblížila hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.
Obchodné reťazce tvrdia, že na omikron sú pripravené. Horšie ako počas lockdownu v druhej vlne to vraj byť nemôže. „Pre obchodníkov bola najkritickejšia situácia počas druhej vlny pandémie, keď sa skombinoval dlhý lockdown s množstvom infikovaných. Počas lockdownu sa zavreli aj školy, a keďže v obchode pracuje až 70 % žien, bol problém s personálom najmä pre OČR,“ povedal hovorca Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič.
Doslova na hrane sú však pekári, ich výrobu môže ohroziť už malý výpadok zamestnancov. „Choroby a karantény sú pre nás zásadný problém, pretože aby sme fungovali, potrebujeme tzv. kritický počet zamestnancov, bez ktorého nie je možné vyrábať. Potrebujeme mať 87 až 92 % zamestnancov v práci, aby vedeli obsluhovať linky, ktoré ‚kŕmia‘ Slovensko,“ povedal nám Milan Lapšanský, šéf Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.
Štát sa im navyše postaral o ďalší problém, keď od decembra zrušil pandemickú PN a teraz všetky náklady za chorých zamestnancov znášajú pekárne. Lapšanský pripúšťa, že keď omikron udrie naplno, na pultoch môžu chýbať čerstvé rožky či iné pečivo. „Budeme sa snažiť, aby nechýbali, ale ak by viaceré pekárne v jednom regióne mali problém so zamestnancami, tak sa môže stať, že nebude mať kto vyrábať,“ dodal.
Pri masívnej vlne omikronu rozhodne aj miera zaočkovanosti v regiónoch. Na veľké problémy by sa mal preto pripraviť východ Slovenska. „Väčšina zamestnávateľov zároveň dlhodobo bojuje aj s akútnym nedostatkom zamestnancov, čo v kombinácii s možným masívnym nárastom pozitivity v pracovných kolektívoch môže pre zamestnávateľov znamenať úplné prerušenie výroby či uzatvorenie celého podniku,“ upozornil Hošták z RÚZ.
Situáciu komplikuje firmám 10-dňová karanténa. Privítali by skrátenie na päť či dokonca tri dni, vďaka čomu by sa im zamestnanci vracali do práce skôr. Taktiež žiadajú, aby si nezaočkovaní zamestnanci platili za testy z vlastného vrecka.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský odkazuje, že izolácia sa zatiaľ skracovať nebude. „Karanténa bude trvať 10 dní tak ako teraz, pretože infekčnosť človeka je dokázateľne aj po piatom dni. Pokiaľ by situácia bola taká zlá, že by bolo potrebné dostať viac ľudí do práce, tak za nejakých podmienok sa karanténa zníži, na to sa pripravujeme,“ vyhlásil tento týždeň Lengvarský v relácii TV Markíza Na telo PLUS. Pri skrátenej karanténe bude rozhodujúci počet dávok očkovania. Očkovaní troma dávkami by podľa Lengvarského mohli mať karanténu len 3 dni.
V osobitnom režime sú zdravotníci, zamestnanci zariadení sociálnych služieb a pracovníci kľúčových podnikov v energetike. Tí môžu za istých podmienok nastúpiť do práce aj s pozitívnym testom. „Je to možné iba v prípade nedostatku týchto pracovníkov, ak je potrebné podať neodkladnú zdravotnú alebo sociálnu starostlivosť a nie je možné zabezpečiť iného pracovníka ani z okolitých zariadení,“ vysvetlil Úrad verejného zdravotníctva. Nesmú však mať príznaky a musia si nasadiť respirátor. V osobitnom režime sú aj ústavní činitelia – prezidentka, členovia vlády, poslanci, generálny prokurátor, predseda Ústavného súdu a ďalší.