Reklama

Odtajené lekárske praktiky: Pomáha doktor vám alebo biznisu s liekmi?

Ak sa vám nezdajú lieky, ktoré vám lekár predpisuje, pokojne si to s ním prekonzultujte.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Nezaberá vám liek alebo vás z neho bolí žalúdok, no lekár vám iný nechce predpísať? Na to, ako sa liečime, môžu mať veľký vplyv aj firmy, ktoré s liečivami obchodujú. Našim doktorom totiž ponúkajú rôzne výhody – a tí by potom mohli chorým predpisovať práve ten ich liek. Ak pochybujete o poctivosti svojho lekára, oddnes si môžete preveriť, aké dary a od koho dostáva.

Na internete si vieme vyhľadať informácie azda o všetkom. Ak ideme na dovolenku alebo do reštaurácie, pozrieme si hodnotenia iných ľudí a podľa toho sa rozhodneme. O zdravotníctve, kde neraz ide o život, však máme najmenší prehľad. Kde nám poskytnú najlepšiu liečbu, kam má ísť mamička porodiť svoje dieťa? V tomto by sme už mali mať o niečo jasnejšie.

Ak dnes kliknete na webstránku Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu www.aifp.sk, mala by tam byť informácia, koľko peňazí či iných darov poslali firmy na účet konkrétnych lekárov, ošetrovateľov alebo zdravotných sestier. „Dôvera pacientov k spolupráci medzi lekármi a priemyslom nie je bohvieaká a snažíme sa to cez takéto zverejňovanie zlepšiť,“ vysvetlil Miroslav Lednár z asociácie.

Má to však malý háčik – lekár s tým musí súhlasiť. Už od augusta však nájdete konkrétne pomenovaných všetkých zdravotníkov, a to na webstránke Národného centra zdravotníckych informácií www.nczisk.sk. Prikazuje to novela Zákona o liekoch. Zverejňovať platby alebo iné dary musia výrobcovia aj distribútori liekov, lekári či nemocnice a tiež držitelia registrácií humánnych liekov a farmaceutické spoločnosti.

Za čo budú firmy verejne skladať účty a koho sa to najviac dotkne? Podľa asociácie veľká časť peňazí, ktorú farmafirmy platia lekárom, je za ich spoluprácu na klinických štúdiách pri vývoji nového lieku. Ďalšie dary sa týkajú grantov, príspevkov na kongresy a konferencie – na registračné poplatky, cestovné výdavky, ubytovanie či platby za služby.

Skúsenosti však hovoria aj o uplácaní lekárov, keď si napríklad farmafirma „kúpi“ doktora darovaním exkluzívnej dovolenky pre celú jeho rodinu – a ten potom pacientom predpisuje jej lieky ostošesť! Veľký škandál vypukol u našich susedov v Česku, kde polícia pred pár mesiacmi obvinila 15 lekárov a 19 obchodníkov s liekmi z korupcie.

Za predpisovanie liekov dvoch firiem, ktoré s nimi obchodovali, mali lekári podľa idnes.cz vziať úplatok vo výške 9 miliónov českých korún, čo je takmer 300-tisíc eur. Proti nekalým praktikám však máme aj inú poistku.

„Lekár píše na recept pre pacienta len účinnú látku lieku. Do zátvorky síce môže napísať konkrétny názov, no zase lekárnik môže odporučiť lacnejšiu verziu lieku s rovnakou účinnou látkou, a to aj v prípade, že ostatné prídavné látky nie sú zhodné s drahším liekom. Základ je však rovnaký,“ vysvetlila farmaceutka Ivana z bratislavskej lekárne. V posledných rokoch to však podľa nej funguje tak, že zvyčajne rozhodne samotný lekárnik, akú verziu lieku zvolí. V každom prípade by vám však mal navrhnúť všetky varianty.

Detská lekárka Elena Prokopová z Bratislavy otvorene priznáva


MUDr. Elena Prokopová Elena Prokopová.

Od farmaceutických firiem dostáva peniaze, no podplatiť sa nedá. Detská lekárka Elena Prokopová ubezpečuje, že jej prvoradým záujmom je zdravie malých pacientov. „Určite sa nehanbím, že dostávam finančné dary, pretože ich neberiem za niečo, čo by bolo zlé v postoji k mojim pacientom. Ani by som to nenazvala darmi, je to skôr finančná pomoc, ktorú potrebujem pre svoju prácu. My lekári nemáme také príjmy, aby sme si mohli dovoliť bez problémov hradiť vzdelávacie akcie z našich platov,“ vysvetlila doktorka.

Výdavky za odborné podujatie v cudzine sa totiž môžu vyšplhať na poriadne vysokú sumu, ktorú si lekár často nemôže dovoliť. Na poslednom kongrese ju len registračný poplatok vyšiel 580 eur a k nemu ešte treba prirátať letenky, ubytovanie či stravu... „Zaplatila som si to z vlastného vrecka, no nie vždy je to možné,“ hovorí Elena Prokopová.

Akú protislužbu od nej čaká farmafirma za svoj dar? „Vždy predpisujem konkrétne liečivo, ale také, ktoré je podľa môjho najčistejšieho svedomia a uváženia pre dieťa najlepšie. Príklad: mám pacienta diabetika. Potrebujem mu dať antibiotikum, ktoré je v sirupovej forme. Sirupová forma má sladidlá, dochucovadlá, farbivá. Darmo príde firma a povie, že by som mala predpísať ich liek. Keď raz obsahuje veľa cukru, ja to jednoducho tomu dieťaťu nedám. Alebo keď mám vyskúšané, že napríklad z 20 detí 15 bolí z lieku bruško, tak ho ďalšiemu pacientovi nedám,“ ubezpečuje lekárka.

Tiež si vždy dobre rozmyslí, od koho prijme finančný dar: „Keď príde firma, ktorá mi chce uhradiť účasť na kongrese, no podľa môjho svedomia tá firma za to nestojí, určite si všetko zaplatím sama!“