Oddnes platia TVRDÉ PRAVIDLÁ: 13 otázok, ktoré musíte vedieť o novej Mikasovej vyhláške!
9. 7. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 2:53)
Už oddnes od 6.00 h platí nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorá výrazne mení pravidlá pri vstupe na Slovensko zo zahraničia a nielen to. Asi najväčšou novinkou je výrazné znevýhodnenie nezaočkovaných pri cestovaní. Tí budú musieť po príchode na Slovensko povinne nastúpiť do dvojtýždňovej karantény, ktorú si môžu skrátiť najskôr po piatich dňoch získaním negatívneho PCR testu. Čo ďalšie sa mení a aké sú výnimky? Pozrite si odpovede na 13 kľúčových otázok.
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Facebook Letisko Bratislava
Zdroj: Július Dúbravay
Galéria k článku
1. Kto je plne zaočkovaná osoba?
Ten, kto dostal dve dávky vakcíny Pfizer, AstraZeneca, Moderna alebo Sputnik V a uplynulo 14 dní od podania druhej dávky. V prípade jednodávkovej vakcíny od Johnson & Johnson je to 21 dní po podaní prvej dávky. Za plne očkovaného je považovaný aj ten, kto prekonal covid a dostal prvú dávku do 180 dní po prekonaní ochorenia. Očkovanie je platné na jeden rok od prvej dávky. „Plné očkovanie nahradí akúkoľvek požiadavku testu," povedal epidemiológ ministerstva zdravotníctva Martin Pavelka.
2. Čo je prechodné obdobie od 9. júla do 9. augusta?
Bude platiť niekoľko výnimiek. Vláda chce motivovať čo najviac ľudí k očkovaniu, preto sa do 9. augusta bude za plne očkovaného považovať aj ten, kto má za sebou ešte len prvú dávku vakcíny. Po 9. auguste už platia rovnaké pravidlá pre všetkých.
3. Aké pravidlá platia pri cestovaní do zahraničia a návrate na Slovensko?
Každý - aj zaočkovaný aj nezaočkovaný - sa musí pred príchodom zo zahraničia registrovať do systému eHranica, a to aj keby bol len na nákupe alebo na káve v prihraničnom meste. Zaočkovaní ľudia sa na hraniciach preukážu potvrdením o očkovaní - tzv. GreenPassom alebo očkovacím certifikátom s QR kódom. Nezaočkovaní idú automaticky do 14-dňovej karantény. Najskôr na piaty deň môžu ísť na PCR test a ak im vyjde negatívny výsledok, môžu karanténu ukončiť.
4. V eHranici sa musím registrovať každý raz, keď idem na Slovensko?
Nie. Povinnosť registrovať sa pri každom vstupe na územie SR sa netýka plne zaočkovaných, ktorým prvá registrácia platí nasledujúcich šesť mesiacov. Výnimku majú aj deti do 12 rokov a osoby vykonávajúce tranzit cez územie Slovenska. Ďalej sa netýka osôb po zaočkovaní prvou dávkou ktorejkoľvek vakcíny, tým platí prvá registrácia do 9. augusta. Nevzťahuje sa ani na osoby cestujúce za diagnostikou alebo liečbou, ktorým prvá registrácia platí jeden týždeň.
5. Čo platí pre pendlerov?
Ak sú zaočkovaní, môžu prechádzať cez hranice viac-menej bez obmedzení. Nezaočkovaní potrebujú negatívny PCR test nie starší ako 7 dní. „Nezaočkovaní občania Slovenska, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt do 100 km v prihraničných oblastiach susedného štátu od otvoreného hraničného priechodu, musia predložiť negatívny výsledok PCR testu, ktorý nie je starší ako 7 dní," potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Táto výnimka by im mala ostať aj po 9. auguste. Štát im zatiaľ testy neprepláca. Prvá registrácia v systéme eHranica im platí do 1. septembra 2021.
6. Musia sa očkovať aj deti nad 12 rokov, ak chcú cestovať?
Deti staršie ako 12 rokov sa už môžu na Slovensku očkovať, to znamená, že pre ne v zásade platia pravidlá ako pre dospelých. Ak idete s takýmto dieťaťom na dovolenku, do 9. augusta stačí, aby malo aspoň jednu dávku. Po tomto dátume musí byť plne zaočkované. V opačnom prípade ide po návrate do karantény, ktorú možno ukončiť po získaní negatívneho PCR testu na piaty deň.
7. Čo platí pre deti mladšie ako 12 rokov?
Deti do 12 rokov zatiaľ nemajú možnosť očkovania, preto sa na ne vzťahujú pravidlá ako na ich rodičov. Ak je rodič zaočkovaný, dieťa nemusí ísť do karantény. Ak rodič očkovaný nie je, tak dieťa musí zostať v 14-dňovej karanténe s ním. Obaja ju môžu ukončiť na piaty deň po negatívnom PCR teste rodiča.
Článok pokračuje na ďalšej strane >>
8. Kto nemusí ísť do karantény?
Plne zaočkovaní ľudia, deti od 12 do 18 rokov, ak nikto iný v spoločnej domácnosti nemá povinnú karanténu - prechodne do 9. augusta. Výnimku majú aj osoby, ktoré zo zdravotných dôvodov nemôžu byť zaočkované, musia však predložiť potvrdenie a zároveň musia mať negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín. Do karantény nemusia ísť nezaočkovaní pendleri, ak majú negatívny výsledok PCR testu nie starší ako 7 dní a nezaočkovaní s negatívnym PCR testom, ktorí mali výnimku aj doteraz - ako posádky lietadiel, vlakov, vodičov nákladných vozidiel, pracovníkov pohrebnej služby a ďalší.
9. Čo ak cestujem letecky?
Lietanie je rizikovým typom dopravy a preto každý, kto sa vracia na Slovensko letecky, musí vyplniť formulár na stránke mindop.sk/covid. Pri prílete z rizikovejších krajín sa treba preukázať negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 hodín - to platí aj pre zaočkované osoby. Test nepotrebujú deti do 12 rokov. Zoznam krajín, z ktorých netreba negatívny test: Albánsko, Andorra, Arménsko, Austrália, Azerbajdžan, Bielorusko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čierna Hora, Čína, Česká republika, Chorvátsko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Gruzínsko, Holandsko, Hongkong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Jordánsko, Kanada, Južná Kórea, Kosovo, Kuba, Libanon, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Moldavsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, San Marino, Severné Macedónsko, Singapur, Slovinsko, Španielsko, USA, Mexiko, Srbsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taiwan, Turecko, Ukrajina. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) na poslednú chvíľu na zoznam doplnil aj Taliansko a Portugalsko.
10. Kedy mi štát preplatí PCR test?
Štát ho prepláca iba v niektorých prípadoch, napríklad zo zdravotných dôvodov, ak máte príznaky ochorenia COVID-19, boli ste v kontakte s nakazeným. Štát preplatí PCR test aj deťom do tábora pri predoperačnom vyšetrení či po pozitívnom antigénovom teste. V koalícii sa diskutuje o tom, že by štát mohol preplatiť určitý počet PCR testov na osobu na mesiac. Rozhodnúť sa má v pondelok.
11. Kde mi stačí lacnejší antigénový test?
Pri cestovaní vám ho už neuznajú. V novej vyhláške sa už nespomína ani jeho využitie pri vstupe do akvaparkov, wellness, na svadbu, oslavu či kar. Preukázať sa ním budú môcť študenti starší ako 12 rokov vstupujúci na územie Slovenska, ktorí chodia do školy v susednom štáte. S antigénovým testom nie starším ako 7 dní a potvrdením o dennom štúdiu nebudú musieť ísť do karantény.
12. Aké budú kontroly na hraniciach?
Polícia zaviedla intenzívne kontroly na hraniciach už od 5. júla a zároveň uzatvorila vyše 30 menších hraničných priechodov, pretože nemá dosť policajtov, aby kontrolovala všetky. To vyvolalo protesty na viacerých miestach, po čom minister vnútra Roman Mikulec oznámil, že všetky zábrany budú odstránené, priechody budú otvorené a s ich kontrolou pomôže policajtom 500 ozbrojených príslušníkov Finančnej správy a 200 ľudí zo Zboru väzenskej a justičnej stráže. „Na všetkých väčších cestných priechodoch I. a II. kategórie budú vykonávané trvalé kontroly, na menších priechodoch III. kategórie sa bude vykonávať pravidelný monitoring dodržiavania karanténnych povinností osôb," spresnila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová. Kontroly budú aj vo vytypovaných vlakoch a na vlakových staniciach či na letiskách.
13. Aké pokuty hrozia?
Nedodržanie povinností stanovených vo vyhláške je priestupkom na úseku verejného zdravotníctva, za ktoré príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva môže udeliť pokutu vo výške do 1 659 eur. V blokovom konaní môžu policajti uložiť páchateľovi pokutu vo výške do 1 000 eur.
Pravidlá ešte môžu pritvrdiť
Ministerstvo zdravotníctva avizovalo, že ak sa situácia pre delta variant zhorší, sprísni sa covid automat a rozšíri sa zoznam aktivít, kde bude treba test. Zaočkovaní budú mať opäť výhodu. Neočkovaní by ho mohli potrebovať aj pri návšteve reštaurácie, plavárne, hotela, múzea, galérie či na športovom tréningu.