Odborník Jaroslav Flegr vysvetľuje: Ako je to v skutočnosti s imunitou po očkovaní!
4. 4. 2021, 7:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:23)

Zdroj: archív
Český parazitológ a evolučný biológ Jaroslav Flegr už od vypuknutia pandémie dvíhal varovný prst. Jeho predpovede sa žiaľ väčšinou naplnili. Teraz vysvetľuje, dokedy nás ochráni imunita po prekonaní covidu a očkovaní. Je v tom zásadný rozdiel!
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: FB Jaroslav Flegr
Zdroj: Martin Baumann
Galéria k článku
Český odborník Jaroslav Flegr vysvetľuje, v čom sa líši imunita po prekonaní coivud a po očkovaní. „Zjednodušene sa dá povedať, že imunita po infekcii je u každého iná a často neúčinná alebo len krátkodobá, zatiaľ čo imunita po podaní vakcíny je u všetkých podobne silná, obvykle účinná a dlhodobá,“ objasňuje Flegr na sociálnej sieti.

Imunita po prekonaní ochorenia covid-19 je u ľudí rôzna tak ako sa líši aj priebeh ochorenia. Kým niekto ani nevie, že covid prekonal, iného takmer prizabije alebo rovno zabije. Niekto si s ochorením poradí za pár dní, iný trpí ešte dlhé mesiace od nakazenia sa.
„Veľa asi záleží na množstve vírusu, ktoré sa dostalo do organizumu, a pochopiteľne aj na prirodzenej rezistencii daného človeka a na kvalite jeho imunitného systému,“ upresňuje Flegr.
Anketa
Dáte alebo dali by ste sa očkovať proti koronavírusu?
Naše telo sa proti vírusom dokáže brániť mnohými spôsobmi, no najprv musí odhaliť ich prítomnosť a nájsť na povrchu vírusu vhodný cieľ k útoku, teda vedieť, čo predstavuje nebezpečenstvo a zabíja bunky. Lenže aj vírusy si vytvorili mnoho spôosobov ako prežiť.
„Vírusy, rovnako ako všetci paraziti, majú vytvorené množstvo spôsobov, ktoré ich rozpoznaniu a zničeniu zabránia, alebo ho aspoň oddialia do tej doby, kým sa dostatočne pomnoží a nakazí najmenej jednu ďalšiu osobu,“ hovorí odborník.
A tu je kameň úrazu. Vírusy si totiž počas svojej evolúcie vytvorili dômyselné triky ako telo oklamať. „Jedným z nich je vytváranie klamných cieľov, proti ktorým nasmeruje útok imunitného systému. V tele tak môžu vznikať protilátky, ktoré síce rozpznávajú vírus, ale ktoré vírusu prakticky vôbec nevadia,“ vysvetľuje evolučný biológ.
Ide o nerovný boj, kedy môže vyhrať pacient, ale aj vírus. Ak vyhrá pacient, telo sa dokáže zbaviť vírusu pomocou protilátok alebo bunkovej imunity. „Keď vyhrá vírus, tak sa bude v tele dlhodobo nekontrolovanie množiť, a aj keď nakoniec trebárs človek vyhrá a votrelca sa zbaví, bude jeho následná imunita slabá alebo bude zameraná proti celkom nevhodným zložkám vírusu,“ tvrdí Flegr.
Aká je imunita po očkovaní: Čítajte na ďalšej strane >>>
V prípade imunity po očkovaní dostávajú všetci očkovaní podobné množstvo antigénu - teda určitých častí proteínu vírusu, proti ktorým má byť zacielená imunitná odpoveď. Keďže vakcína neobsahuje vírus, vírus nemôže v tele vyskúšať žiadne triky na prežitie. Vytváranie imunity je tak celkom v réžii očkovaného.
„U všetkých očkovaných tak vzniká podobne silná, a to obvykle dostatočne silná imunita, zameraná proti tým správnym zložkám daného vírusu,“ priblížil Flegr. Aj ľudia, ktorí prekonali covid, by sa tak po 4 až 6 mesiacoch mali nechať zaočkovať. Len tak dosiahneme kolektívnu imunitu a vírus sa medzi ľuďmi prestane šíriť.