Odborník na energie Karel Hirman: Putin môže plyn vypnúť len do augusta, TOTO nastane potom!
4. 4. 2022, 18:00 (aktualizované: 4. 4. 2022, 19:40)

Ruské kohútiky s plynom sa pre Európu môžu zatvoriť v máji, hovorí odborník na energetiku Karel Hirman. Obrovský problém v takom prípade nastane už v auguste.

Zdroj: TASR/AP

Zdroj: Petr David Josek

Zdroj: TASR/AP/Sergei Chuzavkov
Galéria k článku
Putin škrtí dodávky plynu do Európy už od leta minulého roku. Podľa analytika je to jeho zámerný postup, ktorým sa pripravoval na napadnutie Ukrajiny. Už čoskoro sa aj Slovensko môže ocitnúť v energetickej kríze.
Anketa
Stopne podľa vás Putin plyn do Európy?
„Ak by Putin mal zastaviť dodávky plynu, tak to urobí teraz. Preto prišla aj požiadavka rubľa, jednoducho si vytvoril pozície na to, aby povedal, tak ja som chcel dodávať plyn, ale vidíte neposlušní Európania nepristúpili na zvláštnu tranzakciu rubľu,“ uviedol energetický analytik Karol Hirman v diskusii organizovanej Slovenským plynárenským a naftovým zväzom (SPNZ) o vplyve konfliktu na Ukrajine na energetickú bezpečnosť Slovenska.
Už v máji v Rusku oslavujú Deň víťazstva nad fašizmom, ktorý tam dlhodobo patrí medzi najväčšie. Spolu s obsadením nejakého územia na Ukrajine by tak ruský vodca predstavil ideálny scenár víťazstva pri príležisti k tomuto dátumu.
Pre Putina je v tomto období tiež výhoda, že plyn, ktorý stopne smerom do Európy, môže zatláčať do prázdnych ruských zásobníkov, ktoré majú dokopy veľmi veľkú kapacitu na úrovni niekoľko desiatok miliárd kubických metrov. Nešlo by to však donekonečna.
„Gigantické ložiská na západnej Sibíri a Jamale by udržal v prevádzke odhadom ešte zhruba tri mesiace. Niekedy v polovici leta by však situácia bola neúnosná. Možno koniec júla, začiatok augusta by sa dospelo do modelovej situácie, že dostupné zásobníky na svojom území už má plné a čo ďalej,“ konštatuje odborník.
Čo sa stane, keď sa zásobníky naplnia: Článok pokračuje na ďalšej strane >>>
Nielen Európa, ale aj Rusko by sa dostalo do veľmi komplikovanej situácie vzhľadom na geologické, ťažobné pomery na ložiskách. Rusi nemôžu plyn predávať do Číny, lebo ho tam nemajú ako dopraviť. Všetky rúry totiž vedú do Európy. Tamojšie kapacity na skvapalnenie plynu sú zároveň veľmi obmedzené.
„Potom by nastala otázka stability ťažobných sond, ich uzavretia a akým spôsobom ich uzavrieť a hlavne ako docieliť to, aby sa tie ložiská ľudovo povedané nerozsypali. To riziko by bolo ohromné a asi aj svojim spôsobom neriešiteľné,“ povedal Hirman.
Len tak páliť nadbytočný plyn by bolo obrovské riziko. Spaľovať také kvantá nad sondami by spôsobilo obrovské teplo. „Je to dosť nereálne, aby ste mali také horáky a aby to celé vydržalo,“ zhodnotil.
Podľa Hirmana ide o bluf, kto z koho. „Je to celé pokrová hra, ktorú s nami vedie Putin a on jednoducho ráta s tým, že za tú dobu naruší náš jednotný postoj, minister Sulík ho v nedeľu dosť v tomto povzbudil. Ak niekto provokuje Putina, tak to sú presne takéto výroky,“ uviedol.
„Mali by sme si už byť konečne vedomí, že (Putin, pozn. red.) nie je všemocný a má svoje slabiny a obmedzenia. Treba si udržať chladnú hlavu a v tejto hre mu nenaletieť na všetky tie vyhrážky, ale súčasne mať odpoveď aj v spoločných komoditách,“ uzavrel odborník.
Ako vypnutie plynu ovplyvní Európu: Čítajte na ďalšej strane >>>
„Vyzerá to tak, že európski zákazníci budú platiť za ruský plyn aj naďalej v eurách či dolároch a akurát Gazprombanka ich následne skonvertované na ruble zašle Gazpromu,“ hovorí Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk.
„Prípadné zastavenie ruských dodávok plynu by malo zásadný dopad predovšetkým na priemysel, trhové ceny komodity a naše možnosti pripraviť sa na nasledujú vykurovaciu sezónu,“ doplnil odborník.
Prečítajte si tiež: