Prečo si mandarínky spájame s Vianocami? Je to asi preto, že kedysi bola o toto ovocie núdza. „Tí skôr narodení si budú určite pamätať, že banány, pomaranče či mandarínky sa dali kúpiť iba raz v roku, a to na Vianoce,“vysvetľuje odborníčka na výživu Zdenka Havettová. Ide teda skôr o tradíciu, keďže dnes ich nájdeme v ponuke supermarketov po celý rok. Mali by sme ich jesť skôr v lete, v zime nám totiž môžu skôr uškodiť než prospieť.

Citrusové plody nepatria do prirodzenej stravy Stredoeurópanov. Nie sme na ne zvyknutí a môžu nám spôsobiť zdravotné ťažkosti. „Čoraz častejšie sa stretávam s tým, že naše lokálne ovocie vo veľkej miere nahrádzajú citrusy. Citrusové plody ale nemusia byť najvhodnejšou voľbou v našom pásme,“ prezrádza Havettová.

 

Citrusové plody sú totiž plné vody, ktorá prirodzene ochladzuje organizmus, čo nie je v zime prospešné. „Takéto ovocie je vhodnejšie pre obyvateľov žijúcich v teplých oblastiach, kde im pochopiteľne poskytujú potrebné osvieženie,“ vysvetľuje odborníčka, no zároveň zdôrazňuje, že zo žiadnej potraviny ale netreba mať paniku. Rozhodujúce je množstvo, ktoré skonzumujeme.

Čím by sme mali mandarínky nahradiť? »