Reklama

VIDEO Odborníčka: Kontrolu plynu nepodceňujte, môžete skončiť v base

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Odborníčka: Kontrola plynu je dobrovoľná, no za haváriu môžete skončiť v base
    Reklama

    Slovenskom ešte stále otriasa tragédia výbuchu plynu v Prešove. Vyžiadala si osem obetí a desiatky ľudí v momente prišli o všetko. Mnohí sa teraz pýtajú, či niečo podobné nehrozí aj u nich. Hovorkyňa Slovenskej revíznej a servisnej spoločnosti Silvia Novosedlíková hovorí, že podobné havárie sa stávajú čoraz častejšie. Vysvetľuje aj to, ako im predísť a čo robiť, keď zacítime únik plynu.

    Čo môže byť najpravdepodobnejšou príčinou výbuchu plynu v Prešove?


    Samozrejme únik plynu. Dôležité je nahlasovanie všetkých týchto udalostí, pretože hlavne z médií vieme, že ľudia tam cítili plyn už dlhšie. Netreba sa spoliehať na iných. Určite je lepšie, keď únik plynu nahlási viac osôb naraz ako keď ho nenahlási nikto.


    Ako často sa stáva, že dôjde k výbuchu plynu? Je to bežné?


    Tým, že plyn je zavedený dlhšie a nepoužívame ho len pár rokov, stáva sa to v poslednej dobe, samozrejme, častejšie. Môže to byť zapríčinené tým, že rozvody plynu sú už skorodované, staršie, ale takisto nedbanlivosťou ľudí.


    Pamätáte si kedy bolo havárií najviac?


    V roku 2000 nastalo 10 výbuchov plynu. Boli to rodinné domy aj byty. V prvom rade to bolo spôsobené neodbornou manipuláciou so spotrebičmi. Dôležité je aj to, aby inštaláciu zariadení vykonával odborník, aj ich zapájanie. Ak majú ľudia kotle, ohrievače, niektorí majú dokonca ešte gamatky, mali by dodržiavať pravidelný servis týchto zariadení. Môže sa stať, že spotrebič je zanesený. V najlepšom prípade sa stane, že prestane fungovať a zavolajú si servisného technika, ale vždy je hrozba, že sa niečo môže stať.


    Hrozí za to nejaký postih?


    Aj v roku 2018 sa stalo, že pánovi vybuchol kotol na základe neodbornej manipulácie. Nikomu neublížil, len sám sebe, ale bolo začaté trestné stíhanie vo veci verejného ohrozenia. Aj keď ľudia nie sú povinní dávať si kontrolovať plyn, neznalosť zákona neospravedlňuje, je tam to ohrozenie na živote a je jedno či ohrozujete len sám seba alebo aj niekoho iného. Majiteľ, tým že rozvod plynu je jeho, tak prinajhoršom, keď sa bude prešetrovať, môže ísť napríklad aj do basy.


    Dávajú si ľudia plyn kontrolovať?


    Pre právnické osoby je to povinné, čo sa týka súkromných osôb je to na ľuďoch. Nejde len o samotnú kontrolu. Zistí sa malý únik alebo nejaké nedostatky a dôležitý je ďalší postup. Či ľudia k tomu pristupujú zodpovedne a dajú si odstrániť dané závady alebo si povedia: Však to je len malý únik, to netreba.


    Prečo je to dôležité?


    Treba myslieť na to, že keď je únik malý, o pol roka - rok už je vyšší a toto si ľudia málokedy uvedomujú. Takisto hlavne z finančnej stránky, keď chcú ľudia ušetriť, povedia si, mám známeho, kamaráta, ten príde. Dôležité je dbať na to, aby to vyslovene opravil odborník a aby to potom bolo opätovne prekontrolované, či bol únik správne odstránený.


    Ako často by sa mali robiť revízie plynu v panelákoch?


    Čo sa týka panelákov, tam to má väčšinou na starosti správca. Zo zákona je povinnosť kontrolovať rozvody plynu raz za tri roky. Ale podotýkam iba spoločné rozvody. Čo sa týka jednotlivých bytových jednotiek, správcovia to dávajú robiť, ale nie je to povinnosť, len odporúčanie. Predsa len jedná sa o plyn a nie je s ním sranda. Trubky nevydržia do konca života. V kuchyni náhodou drgnete do sporáka, môže sa trochu povoliť spoj a môžete mať únik.


    Platí to aj pre rodinné domy?


    Takisto rodinné domy, aj v prípade, že sú poistené. Ak sa náhodou stane nejaká havária alebo nehoda s plynom, tak si poisťovne vyžadujú revíznu správu. Aby mali doklad o tom, či sa človek o to príkladne staral a či to náhodou nebolo zapríčinené tým, že tam kontrola nebola aj desať rokov. Tým pádom tam mohli byť závady a človek si potom za to môže sám.


    Kedy dochádza k výbuchu plynu?


    Koncentrácia plynu vo vzduchu musí byť v orzmedzí 5-15 percent. Plyn sám osebe ako taký nevybuchne. Musí tam byť ešte nejaká rozbuška. Väčšinou je to na základe elektrického podnetu.


    Stačí zasvietiť alebo stlačiť zvonček na dverách?


    Čokoľvek. Môže sa stať, že človek zacíti plyn, spraví všetko ako má, vypne, vyvetrá, nahlási a rozhodne sa opustiť byt. Nastúpi do výťahu a stlačí gombík. Aj maličká iskra môže dokáže spôsobiť výbuch. Najdôležitejšie je nepoužívať žiadne elektrické zariadenia, ale takisto ani nevyťahovať zo zásuviek. Vždy je tam hrozba. Určite sa aj vám stalo, že keď ste doma niečo vytiahli zo zástrčky, videli ste tam iskričku. V žiadnom prípade nemanipulujte s koncovkami.


    Ako treba reagovať, ak ucítime plyn?


    V prvom rade treba, keď zacítite plyn, poriadne vyvetrať, pokojne spravte prievan. Ďalší krok je ísť a uzavrieť hlavný prívod plynu.


    Kde ho máme hľadať? Bývam v klasickom paneláku..


    Keď je to len u vás v byte, nie je to u viacerých susedov, stupačka je zvyčajne v záchode. Máte tam plynové hodiny a pred nimi býva uzáver. Pokiaľ je to páčka, dať ju na opačnú stranu alebo ak je to koliesko tak potočiť, kam nám ide. Uzavrieť prívod plynu, vyvetrať a hneď volať na SPP - distribúciu a oznámiť im, že máte únik. Oni by vám tiež automaticky povedali, čo všetko máte spraviť, ale takto majú viac času.