Reklama

NAJHORŠIE, čo nás môže postihnúť: Odborníci vysvetľujú, kedy nás KORONAVÍRUS zničí

Podozrivých z nákazy na nový koronavírus budú testovať aj doma.

Zdroj: tasr

Reklama

Hrozba koronavírusu sa nebezpečne zvyšuje! Na Slovensku včera potvrdili 11 nových ochorení Covid-19. Preto vláda prijíma radikálne opatrenia. Od včera od 6. hodiny platí u nás mimoriadna situácia, od dnes od 7. hodiny ďalšie sprísnené opatrenia. Má to zabrániť šíreniu nákazy, ale i pomôcť zdravotníkom, aby mali dostatok pomôcok. Pretože, ako hovoria odborníci, ak zlyhá zdravotný systém pre preťaženie lekárov a sestier, je zle s nami všetkými. Napriek tomu sa stále nájdu ľudia, ktorí toto obrovské nebezpečenstvo podceňujú a ignorujú.

Slovensko sa bráni šíreniu koronavírusu prísnymi opatreniami. Zatvára školy a škôlky, letiská, akvaparky, lyžiarske areály, fitnescentrá, zábavné podniky, kúpele. Obmedzuje prevádzku nákupných centier, zavádza opatrenia na hraničných priechodoch, upravuje vlakovú a autobusovú dopravu aj MHD. A podľa vyjadrenia premiéra Petra Pellegriniho už začínajú pribúdať aj zásoby rúšok a respirátorov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Štát dnes prijal tvrdé opatrenia proti koronavírusu


    A práve zdravotnícky materiál je to, čo najviac potrebujú všetci, ale najmä nemocnice, lekári i lekárnici. Tí sú totiž prví v kontakte s infikovanými a musia sa chrániť. Lekár a infektológ Vladimír Krčméry to povedal jasne. „Niet takého zdravotného systému, ktorý zvládne veľký nápor pacientov. Na severe Talianska majú jeden z najlepších zdravotníckych systémov na svete, sú tam špičkové nemocnice, ktoré kolabujú, pretože počet pacientov, ktorí vyžadujú intenzívnu starostlivosť, je obrovský,“ upozorňuje.

    „Toto je nášľapná mína. Ak sa situácia vyvinie tak ako v Taliansku, slovenské zdravotníctvo skolabuje,“ upozorňuje Krčméry. „Preto je dôležité, aby boli ľudia disciplinovaní, dodržiavali karanténu či izoláciu, nechodili zbytočne tam, kde sa môžu nakaziť a najmä, aby odložili - ak to nie je nevyhnutné - aj návštevu lekára či lekárne. Pretože ak sa nakazia zdravotníci, nebude mať kto liečiť, čo pocítime všetci. „Vystresovaný a vyčerpaný zdravotnícky personál môže ľahšie ochorieť,“ varuje Krčméry.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Prevencia pred koronavírusom: 10 vecí, ktoré doma zabúdame čistiť


      Samotní lekári, sestry a lekárnici bijú na poplach. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), Slovenská komora zubných lekárov (SKZL), ale aj Slovenská lekárnická komora (SLeK) sa sťažovali na nedostatok ochranných pomôcok. „Máme problém s materiálno-technickým zabezpečením 25 000 lekárov. Chýbajú ochranné pomôcky,“ vyhlásil minulý týždeň prezident lekárskej komory Marian Kollár.

      Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje 75 nemocníc a takmer 27-tisíc zdravotníkov, už pred dvomi týždňami apelovala na ministerstvo zdravotníctva, že stav zásob ochranných pomôcok je žalostný. „Niektorí naši členovia nám avizujú, že majú už zásoby iba na niekoľko týždňov a nové sa im darí zohnať len s veľkými ťažkosťami. Zdravotníci potrebujú ochranné prostriedky proti vírusom, a nie propagačné voľnočasové rúška z väzníc,“ uviedli v stanovisku.

      Lekárnici varujú, že viac ako 98 percent verejných lekární nemá dostatok ochranných pomôcok, rúšok ani respirátorov. Takmer 90 percent nemá ani dezinfekčné prostriedky pre pacientov a tie pre vlastnú potrebu majú maximálne na 7 dní. „V distribučných spoločnostiach začínajú byť prechodne nedostupné lieky na liečbu horúčky s obsahom paracetamolu a ibuprofenu, ako aj farmaceutické suroviny používané pri individuálnej príprave liekov,“ vysvetľuje Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory. O to viac lekárnikov zaráža, že ak si dajú pri práci v lekárni rúško, keďže sú v kontakte s pacientmi, tí im veľmi nevyberavo vytýkajú, že ako to, že oni majú rúška, ale im ich nepredajú.


      Aj toto chce vláda vyriešiť mimoriadnou situáciou a sprísnenými opatreniami. Vláda alebo štátne orgány môžu použiť ustanovenia zákona, ktoré inak nemôže využiť. Niektoré rozhodnutia sa budú podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) riešiť príkazmi a nariadeniami, a nie správnymi konaniami, ktoré môžu mať dlhý byrokratický priebeh.

      Štát môže zároveň vynútiť plnenie dodávok medicínskeho tovaru od firiem, to znamená, firmy by mali byť povinné dodať tovar, ak ho majú. Ide najmä o rúška, respirátory alebo špeciálne oblečenie. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura už včera potvrdil, že vedia zabezpečiť desaťtisíc ochranných masiek, väčšinu z Českej republiky. Premiér Pellegrini včera potvrdil, že už máme milióny jednorazových a 160-tisíc kvalitnejších rúšok pre lekárov prvého kontaktu aj 500 000 respirátorov s filtrom FFP4.


      Šitie rúšok ponúkla v stredu Zornica Banko Fashion Bánovce nad Bebravou, oddnes s nimi spolupracuje aj Tatrasvit Svit Socks. Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Zornica Igor Maukš potvrdil, že v nábehu by mali podľa neho firmy vyrábať asi 25 000 kusov rúšok za deň. „Zainteresovali sme do výroby aj Výskumný ústav chemických vlákien, ktorý vie vyrobiť striž so strieborným vláknom. Tá sa potom dostane do netkanej textílie. Takéto rúško bude spĺňať všetky kritériá a normy, rúško bude mať aj antibakteriálne účinky a bude sa dať používať opakovane,“ priblížil Igor Antal, predseda predstavenstva Tatrasvit.

      S oboma spomínanými spoločnosťami bude podľa Antala na výrobe spolupracovať ešte jeden český podnik. Denne by tak v prvých dňoch mali firmy vyrobiť asi 30 000 až 40 000 kusov rúšok denne. V najbližších dňoch sa podľa Antala budú vyrábať najmä rúška bez strieborného vlákna, pretože na tie majú firmy už nakúpený materiál. Antibakteriálne rúška so strieborným vláknom sa majú vyrábať asi o 6 až 8 dní, vzhľadom na potrebu certifikácie. Jedno rúško so strieborným vláknom bude stáť asi 2,25 eura za kus, rúško bez strieborného vlákna bude o niečo lacnejšie.

      Prečítajte si tiež: