Odborníci radia: Slováci, len toto vás zaručene ochráni pred novou nákazou!
27. 1. 2020, 6:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 21:09)

Zdroj: Profimedia.sk
Horúčka, kašeľ či dýchacie problémy. Nový koronavírus má podobné príznaky ako bežná chrípka. Obeťami, ktoré mu podľahli, boli najmä starší ľudia s ďalšími ochoreniami. Nákaza sa však šíri veľkou rýchlosťou a dostala sa už do takmer všetkých kútov sveta, vrátane Európy. Čo vás pred epidémiou ochráni?
Zdroj: Fu Ting
Zdroj: EPN/Newscom / Newscom / Profimedia
Zdroj: getty/youtube
Galéria k článku
Oficiálne nákazu nazvali Nový koronavírus a pripisuje sa k nemu rok, kedy sa objavil (nCoV-2019). „Koronavírusy bežne kolujú medzi ľuďmi a vyskytujú sa aj medzi zvieratami. Je to podobný vírus ako bol SARS, ktorý sa objavil v roku 2002 a MERS, ktorý sa objavil v Arabských emirátoch v roku 2012,“ vysvetľuje virologička Tatiana Betáková z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Ohniskom nákazy bolo trhovisko s morskými príšerami v meste Wuchan. Nákaza sa pôvodne preniesla z netopiera, respektíve hada, ktorý v divočine často netopiere loví. „Pôvodne sa predpokladalo, že sa šíri len zo zvierat na človeka. Už je potvredené, že sa adaptoval na človeka a je schopný šíriť sa z človeka na človeka,“ upresnila Betáková.
Zdroj: Martin Domok
Virologička Tatiana Betáková z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Stačí kýchnutie
Šíri sa podobne ako chrípka, kvapôčkovou infekciou. Stačí teda, aby si nosič vírus vo vašom okolí kýchol alebo prskol. Kým oficiálne úrady hlásia niekoľko stovák nakazených, skutočné čísla môžu byť oveľa desivejšie.
„Chorých bude určite viac, niekoľko tisíc. Nahlásení sú takí, ktorí skončili pod dozorom v nemocnici kvôli zhoršenému zdravotnému stavu,“ uviedla odborníčka. Podľa najhoršieho britského modelu by nakazených mohlo byť približne 10-tisíc. Vedci z anglického Lancasteru odhadujú, že pri súčasnom stave bude len vo Wu-chane do 4. fabruára 190-tisíc nakazených.
Šíri sa aj cez ľudí bez príznakov
Schopnosť šírenia nového koronavírusu začína podľa čínskych úradov silnieť. Na rozdiel od SARS, teda akútneho respiračného syndrómu, je nový koronavírus infekčný už v inkubačnej dobe. To znamená, že sa nakazíte aj od niekoho, kto ešte nemá príznaky nákazy. Inkubačná doba trvá jeden až 14 dní.
Vakcína ani liek nie je
Očkovanie ani liečba proti tejto nákaze neexistuje. Keďže ide o vírus, antibiotiká nezaberajú. Je len podporná liečba na horúčku či ťažkosti s dýchaním. „Niektorí ľudia môžu byť nainfikovaní a nemusia mať symptómy, prípadne majú len stredne silné a potom sú ľudia citliví. Tí môžu skončiť v nemocnici, prípadne to môže skončiť smrťou,“ hovorí virologička.
Upozorňuje, že tí, čo zomreli, neboli zdraví ľudia, už predtým mali určité zdravotné problémy. „Už mali oslabený imunitný systém a preto vírus mal na nich taký dopad,“ uzavrela Betáková.

Čo vás pred vírusom ochráni? Čítajte na ďalšej strane >>>
Necestujte do postihnutých oblastí
Ministerstvo zahraničných vecí apeluje na Slovákov, aby do Číny cestovali len v nevyhnutnom prípade. Turistom, ktorí cestujú do postihnutej oblasti, hlavný hygienik Ján Mikas odporúča zaočkovať sa proti chrípke najmenej dva týždne pred cestou.
Dodržujte prísnu hygienu
Hlavný hygienik Ján Mikas ďalej odporúča vyhýbať sa miestnym trhom, kde sa predávajú ryby a živé zvieratá, a vyhýbať sa kontaktu s nimi. Ľudia by mali dodržiavať prísnu osobnú hygienu a hygienu potravín.
Máte podozrenie?
Osoby, ktoré v oblasti boli alebo prišli do styku s ľuďmi z postihnutej provincie, by mali sledovať svoj organizmus. Sledovať by mali príznaky podobné chrípke ako sú bolesť hlavy, teplota a dýchacie problémy. V prípade ich nástupu treba hneď navštíviť lekára, nie snažiť sa nákazu vyležať doma.
Zo zásielky z Číny vírus nechytíte
Mnohí majú objednanú zásielku z čínskeho skladu niektorého z obľúbených e-shopov. Pýtajú sa preto, či môže nebezpečný vírus prežiť aj v zásielke či balíku.
„Nie, pretože Čína je ďaleko. Tieto balíky putujú niekoľko týždňov a vírus nemôže prežiť tak dlho. Závisí či je prostredie vlhké, tmavé a od toho, na akom povrchu sa nachádza. Vie totiž ľahšie prežiť na plastoch ako na kovoch. V prípade tohto vírusu je životnosť otázka hodín,“ hovorí epidemiológ Zoran Radovanovic pre xiaomiplanet.sk.