Oficiálne nákazu nazvali Nový koronavírus a pripisuje sa k nemu rok, kedy sa objavil (nCoV-2019). „Koronavírusy bežne kolujú medzi ľuďmi a vyskytujú sa aj medzi zvieratami. Je to podobný vírus ako bol SARS, ktorý sa objavil v roku 2002 a MERS, ktorý sa objavil v Arabských emirátoch v roku 2012,“ vysvetľuje virologička Tatiana Betáková z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Ohniskom nákazy bolo trhovisko s morskými príšerami v meste Wuchan. Nákaza sa pôvodne preniesla z netopiera, respektíve hada, ktorý v divočine často netopiere loví. „Pôvodne sa predpokladalo, že sa šíri len zo zvierat na človeka. Už je potvredené, že sa adaptoval na človeka a je schopný šíriť sa z človeka na človeka,“ upresnila Betáková.
Stačí kýchnutie
Šíri sa podobne ako chrípka, kvapôčkovou infekciou. Stačí teda, aby si nosič vírus vo vašom okolí kýchol alebo prskol. Kým oficiálne úrady hlásia niekoľko stovák nakazených, skutočné čísla môžu byť oveľa desivejšie.
„Chorých bude určite viac, niekoľko tisíc. Nahlásení sú takí, ktorí skončili pod dozorom v nemocnici kvôli zhoršenému zdravotnému stavu,“ uviedla odborníčka. Podľa najhoršieho britského modelu by nakazených mohlo byť približne 10-tisíc. Vedci z anglického Lancasteru odhadujú, že pri súčasnom stave bude len vo Wu-chane do 4. fabruára 190-tisíc nakazených.
Šíri sa aj cez ľudí bez príznakov
Schopnosť šírenia nového koronavírusu začína podľa čínskych úradov silnieť. Na rozdiel od SARS, teda akútneho respiračného syndrómu, je nový koronavírus infekčný už v inkubačnej dobe. To znamená, že sa nakazíte aj od niekoho, kto ešte nemá príznaky nákazy. Inkubačná doba trvá jeden až 14 dní.
Vakcína ani liek nie je
Očkovanie ani liečba proti tejto nákaze neexistuje. Keďže ide o vírus, antibiotiká nezaberajú. Je len podporná liečba na horúčku či ťažkosti s dýchaním. „Niektorí ľudia môžu byť nainfikovaní a nemusia mať symptómy, prípadne majú len stredne silné a potom sú ľudia citliví. Tí môžu skončiť v nemocnici, prípadne to môže skončiť smrťou,“ hovorí virologička.
Upozorňuje, že tí, čo zomreli, neboli zdraví ľudia, už predtým mali určité zdravotné problémy. „Už mali oslabený imunitný systém a preto vírus mal na nich taký dopad,“ uzavrela Betáková.