Odborníci radia, ako ušetriť za ELEKTRINU: Prekvapí vás, v akom čase by ste mali prať či žehliť
27. 9. 2022, 15:05 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:35)
Slováci sa desia nových účtov za elektrinu. Nikto síce ešte stále presne nevie, koľko si po novom, avizovanom rapídnom zdražovaní, priplatí. Vláda dokonca navrhla prijať zákon, ktorý by jej umožňoval v čase energetickej krízy určovať ceny. Čo robiť, aby vás nové ceny energií finančne nezruinovali.
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: shutterstock
Zdroj: unsplash/Anthony Indraus
Galéria k článku
Nový minister rezortu hospodárstva Karel Hirman potvrdil, že za elektrinu si určite priplatíme. "Bude drahšia, ale na znesiteľnej úrovni, ktorú si bude môcť dovoliť každý," upokojil Slovákov. V čase energetickej krízy je preto dôležité, aby začal s opatreniami každý sám od seba.
Vláda už schválila návrh novely zákona o energetike, ktorý má dať štátu v stave energetickej núdze kompetencie, aby ceny elektriny a plynu v situácii núdzového stavu mohol určovať nariadením. Kabinet ho Národnej rade SR navrhuje prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Heger potvrdil, že silová zložka elektriny pre domácnosti je zastropovaná na sume 61,12 eura za megawatthodinu. Problémom je, že do konečnej ceny elektriny pre domácnosti vstupujú ďalšie faktory, ktoré zatiaľ vláda nevie ovplyvniť.
Nový prieskum, ktorý realizovala agentúra IPSOS pre spoločnosť IKEA Slovensko poukázal na to, že viac ako dve tretiny Slovákov sa pripravuje na šetrenie vo svojej domácnosti. "Väčšina Slovákov (73,6 %) uvádza, že počas jesene a zimy plánuje obmedziť spotrebu energie, 37,3 % plánuje znížiť teplotu v noci alebo v čase svojej neprítomnosti v domácnosti, 27 % sa pokúsi obmedziť dobu sprchovania, 22 % plánuje vymeniť klasické žiarovky za LED verziu a 14,4 % sa rozhodlo nastaviť si ideálnu teplotu chladničky," uvádza najnovší prieskum.
Anketa
Začali ste doma šetriť elektrinou?
Analytici v čase energetickej krízy odporúčajú sériu ďalších opatrení, ktoré by si mala osvojiť každá domácnosť. Dôležité je dokonca aj to, v akom čase sa rozhodnete variť či prať. Energetický analytik facebookovej stránky Dáta bez pátosu tvrdí, že najväčšia spotreba elektriny je od 9.00 do 15.00 h. Čo sa týka cien, tie sú podľa neho najvyššie ráno od 6.00 do 9.00 a od 17.00 do 21.00 h večer. „Dôvodom je, že cez deň ide solar, ale večer nemusí byť ani solar, ani vietor, ani voda,"vysvetlil. Okrem uvedených časov býva nízka cena za elektrinu ešte v noci, od 1.00 do 5.00 h.
„Čo sa týka šetrenia na Slovensku, ľudia majú rovnakú cenu elektriny počas celého dňa. Niektorí však využívajú nočný prúd, majú dve tarify - nočnú a dennú. V tom prípade využívajú v noci lacnejšiu energiu, čo však má málokto," vysvetlil analytik Ivan Bosňák.
Článok pokračuje na nasledujúcej strane >>>
Málokto však vie, aký je rozdiel medzi nočným a denným prúdom. „Nočný prúd sa ľudovo povie nízka tarifa a denný prúd sa ľudovo hovorí vysoká tarifa. Pri dvojtarifnom meraní sa tieto tarify niekoľkokrát denne striedajú, pričom pri sadzbe DD1 a DD2 nízka tarifa neexistuje. Výhody nízkej tarify sa začínajú až pri tarife DD3. Pri tarife DD3 a DD4 je nízka tarifa poskytovaná 8 hodín denne. Pri tarife DD5 je už nízka tarifa dostupná 20 hodín denne," vysvetlil Boris Pastorek.
Zaujíma vás, ako zistíte, či máte v domácnosti jedno alebo dvojfaritné meranie? Návod nájdete TU >>>
Elektrotechnický špecialista tiež objasnil, že denný prúd, ktorý býva drahší, je od 5.45 h ráno do 13.45 h popoludní. Potom nasledujú dve hodiny lacnejšieho nočného prúdu, od 15.45 h do 23.45 h je zase drahší denný prúd a od 23.45 h do rána 5.45 h môžu ľudia zase využiť výhody lacnejšieho nočného prúdu. V týchto časoch je teda pre ľudí najvýhodnejšie pustiť práčku, sušičku, umývačku riadu či zapnúť iné spotrebiče.
Pravdou teda je, že nie úplne vždy platí pravidlo, že nočný prúd je len v noci. „Všetko zistím pri pohľade na elektromer. Ak je na elektromere uvedené trojmiestne číslo, napríklad ako na obrázku: „MOO_145“ môžem si na stránke distribútora overiť, kedy je pre toto číslo čas zopnutia denného a kedy nočného prúdu,” hovorí Boris Pastorek.
Princípom dvojtarify je striedanie časového úseku so spotrebou elektrickej energie v nižšej sadzbe a časového úseku so spotrebou elektrickej energie vo vyššej sadzbe. Nočný prúd sa využíva prevažne na ohrev vody, akumulačné alebo hybridné elektrické vykurovanie či priamo výhrevné elektrické vykurovanie domu.
„Tieto tarify sa odporúčajú spotrebiteľom, ktorí majú vyššiu spotrebu, v prieme od 4 MWh ročne. Využívanie dvojtarify v bežnom byte, kde sa elektrická energia využíva hlavne na svietenie, varenie, a nie na kúrenie, nie je vhodné, keďže s danou tarifou je potrebná úprava odberného miesta na dvojtarifné meranie a blokovanie spotrebičov, vyšší fixný mesačný poplatok a pri tarifách D4 a D5 dokonca poplatok závislý od výšky ističa. To znamená, že tieto fixné poplatky sa vrátia až pri vyššej spotrebe elektriny," informovala Západoslovenská energetika.
Tipy, ktoré vám pomôžu ušetriť, nájdete na nasledujúcej strane >>>
Elektrotechnik špecialista Boris Pastorek ďalej prezradil niekoľko tipov, ako môžu ľudia v domácnosti ušetriť peniaze za energiu. „Spotrebu sa dá merať, a tak nad ňou získať kontrolu. Bežne inštalujeme zákazníkom zariadenia, ktoré im dajú prehľad o ich dennej, týždennej či mesačnej spotrebe, priamo do aplikácie v mobile. Tiež je dobré sa pozrieť, či máte dobre nastavenú distribučnú sadzbu," vysvetľuje.
Pripomína tiež, že je dôležité kontrolovať si účty za elektrinu, a tiež, či je sadzba dobre nastavená, vzhľadom na spotrebu v domácnosti. „Vieme si skontrolovať, či neplatíme za zbytočne veľký hlavný istič, či nemáme vo faktúre penále za nedodržanie účinníka, prípadne, či by sa nám nehodila zmena tarify," zdôrazňuje.
Odborník radí, že proti zdražovaniu môže pomôcť Slovákom tvorba ekologickej domácej výroby elektriny. „Môžete si nainštalovať fotovoltické panely, vybudovať si vlastnú veternú elektráreň. Energiu, ktorú vyrobíte navyše počas slnečného/veterného dňa a nestihnete minúť, môžete odkladať do batérie a minúť ju neskôr," prízvukuje Boris Pastorek. Zároveň priznal, že uvedené možnosti sú finančne nákladnejšie, avšak lepšie je raz zainvestovať a potom sa tešiť z profitu, ktorý časom docielite. Investície sa tiež vrátia, na to netreba zabudnúť.
Ak máte nízku tarifu, môžete ju podľa Západoslovenskej energetiky využiť maximálne a to tak, že zablokujete spotrebiče na ohrev vody, prípadne vykurovanie v čase vysokého tarifu. Takto by inštalácia mala byť vybudovaná, avšak je vhodné správne fungovanie preveriť. „Do času nízkeho tarifu je vhodné presmerovať aj prevádzku iných spotrebičov, ako napríklad práčka, umývačka riadu, filtrácia bazéna a pod." radí spoločnosť.
Ďalšie, cenovo dostupnejšie tipy poradila aj ZSE. Prečítať si ich môžete na nasledujúcej strane >>>
Pri predpoklade, že využívate v domácnosti dvojtarif je vhodné pri regulácii vykurovania mať dobre nastavenú reguláciu kúrenia v každej miestnosti, buď termostatmi, alebo termostatickými hlavicami. "Riadením teploty počas dňa pomocou termostatických hlavíc v miestnosti sa dá ušetriť štvrtina nákladov. V prípade inteligentných systémov riadenia vykurovania je možné túto reguláciu robiť pohodlne, niekedy aj zo smartfónu, prípadne inteligentný systém sám vie rozoznať, keď je napr. otvorené okno a prispôsobí sa tomu vykurovanie," ozrejmuje ZSE.
Ak máte nízku tarifu, môžete ju využiť maximálne a to tak, že zablokujete spotrebiče na ohrev vody, prípadne vykurovanie v čase vysokého tarifu. Takto by inštalácia mala byť vybudovaná, avšak radšej si jej fungovanie preverte. "Do času nízkeho tarifu je vhodné presmerovať aj prevádzku iných spotrebičov, ako napríklad práčka, umývačka riadu, filtrácia bazéna a podobne," radí.
Zdroj: Shutterstock
Ak chcete ušetriť, prať by ste mali pri nízkej tarife.
Elektrárne neodporúčajú pri odchode z domu či bytu vypínať kúrenie na príliš nízku teplotu a pri návrate ho opätovne spúšťať, pretože práve pri takomto nárazovom kúrení dochádza k vyššej spotrebe energie. Lepšie je aj počas neprítomnosti temperovať na nízku teplotu.
V prípade, ak by ste si radi vyvetrali, najefektívnejším a tepelne najúspornejším spôsobom je riadené vetranie (formou rekuperácie). Ak takéto technické vybavenie dom nemá, tak potom je najefektívnejšie vetrať nárazovo, to znamená, vetrajte intenzívne počas krátkeho času, aby sa nestihli ochladiť steny, ale zároveň, aby sa stihol vymeniť vzduch v miestnosti. "Určite odporúčame pred zimnou vykurovacou sezónou urobiť revíziu zariadení – plynového kotla, komína," pripomína ZSE.
Ďalšie tipy nájdete na nasledujúcej strane >>>
Ďalšie spôsoby, ako môžete ušetriť, je napríklad výmena starých žiaroviek za LED žiarovky. "Sú až sedemkrát energeticky účinnejšie než klasické žiarovky a môžu vám znížiť spotrebu energie až o 85 %," vysvetľuje ZSE.
Dôležité je tiež zhasínať svetlo v miestnosti, z ktorej odchádzate a nebudete v nej dlhší čas. Elektroniku a spotrebiče, ktoré bežne nepoužívate, nenechávajte zapnuté v pohotovostnom režime. Ak niektoré spotrebiče dlhšie nepoužívate, napríklad notebook či tlačiareň, odpojte ich zo zásuvky. To isté platí aj pre všetky nabíjačky.
Neotvárajte chladničku viackrát za sebou a hlavne nenechávajte pootvorené dvere. Dôležité je tiež jej umiestnenie. Nemajte ju blízko sporáka či radiátora. Ak vaša mraznička nemá funkciu automatického rozmrazovania, pravidelne ju rozmrazujte. "Vrstva ľadu zvyšuje spotrebu energie a znižuje výkon mrazničky," vysvetľuje ZSE.
Zdroj: Shutterstock
Chladničku zbytočne neotvárajte.
Cennou radou je tiež tá, aby ste používali menšiu varnú dosku, ako je hrniec. A tiež myslite na to, že pri kúpe nových spotrebičov je jedným z najdôležitejších kritérií spotreba. "Najdôležitejšie je to pri spotrebičoch ako práčky, sušičky, chladničky a mrazničky, umývačky riadu, vysávače," radí ZSE. Pamätajte tiež na to, že žehlením veľmi vlhkej bielizne sa spotrebuje až o 40 % viac energie.