Reklama

Odborníci: Aj duša potrebuje prvú pomoc. Ak je chorá, skráti život až o 20 rokov. Čo pomôže?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako sa zbaviť stresu? Takáto jednoduchá vec pomôže
    Reklama

    Podľa európskych štatistík pred covidom trpel problémami s duševným zdravím každý šiesty človek v Európskej únii. Po pandémii je situácia ešte horšia. Podľa prieskumu Eurobarometer o duševnom zdraví, malo v poslednom roku 46 % Európanov pocit depresie alebo úzkosti. Celkové náklady spojené s problémami v oblasti duševného zdravia sa v 27 krajinách Únie a v Spojenom kráľovstve odhadujú na viac ako 600 miliárd eur. Výnimkou nie je ani Slovensko. Problémy s duševným zdravím sa týkajú minimálne pätiny obyvateľov.

    Avšak každý druhý človek, ktorý riešil problémy s duševným zdravím, nevyhľadal odbornú pomoc. V spoločnosti neustále pretrváva stigmatizácia, ľudia preto odmietajú hovoriť o svojich problémoch.

    „Definovať duševné zdravie je často ťažšie ako opísať duševnú chorobu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je duševné zdravie pocit pohody, v ktorej každý jednotlivec napĺňa svoj vlastný potenciál, zvláda bežný životný stres, môže produktívne pracovať a je schopný prispieť k prospechu svojej komunity,“ konštatoval psychológ Ligy za duševné zdravie Michal Bača.

    Často hovoríme, že niekto je v strese alebo "má depresiu". Ako však zistíte, že ide naozaj o vážny problém? "V živote je normálne zažívať nepohodlie, stres, úzkosť, smútok. Problém však nastáva, keď tieto pocity prežívame dlhodobo alebo veľmi často a výrazne obmedzujú naše každodenné fungovanie. Napríklad máme problémy vstať z postele, chodiť do práce, starať sa o deti...," vysvetľuje Michal Bača.

    Preto je pre duševné zdravie zásadná vzájomná medziľudská podpora, ktorú už niekoľko mesiacov prináša unikátny projekt, ktorý spojil odborníkov, zamestnávateľov, školy, či univerzity. Ide o takzvaný medzinárodný model bezpečnej psychiatrickej starostlivosti – Stromy prianí. „Projekt vychádza z vedecky overenej metodiky, ktorá je určená primárne pre psychiatrické oddelenia. Jej cieľom je vytvorenie bezpečného, pokojného a pozitívneho prostredia pre pacientov. Model bol dodnes zavedený na desiatkach kliník po celom Slovensku. Stromy pomáhajú k zvýšeniu spokojnosti pacientov, k zníženiu stigmatizácie a celkovej humanizácii odboru psychiatrie,” hovorí docentka Ľubomíra Izáková, prednostka Psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

    „Každý z nás má občas zlý deň. Pritom často stačí len pár milých slov a svet je hneď krajší a farebnejší. Strom prianí je určený pre každého, kto potrebuje zlepšiť deň a rovnako aj pre každého, kto niekomu ten deň chce zlepšiť milým odkazom,” približuje psychiatrička.

    Anketa

    Máte niekedy deň pod psa? Čo vám pomáha?

    • stretnutie s priateľmi37%
    • samota38%
    • nič21%
    • som rád/a, že sú tu Stromy prianí, využívam ich2%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Niekedy však len pekné slová nestačia a nutná je odborná pomoc. Na stromoch prianí sú preto zároveň uvedené aj linky pomoci pre všetkých, ktorí to potrebujú. Docentka Izáková, ktorá patrí k organizátorom tohto projektu hodnotí Stromy prianí za päť mesiacov ich existencie veľmi úspešne. „Na 14 rôznych miestach na Slovensku ľudia zanechali viac ako 2 000 povzbudzujúcich odkazov pre ostatných. Sme hrdí na odozvu, ktorú projekt dostal. Nielenže ukázal, že ľudskosť a vzájomná podpora sú stále súčasťou našej spoločnosti, ale aj to, že tieto hodnoty rezonujú so všetkými vekovými skupinami. Úspech projektu dokazuje, že verejnosť vníma potrebu pozitívnych posolstiev a emocionálnej podpory,“ hodnotí docentka Izáková.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Ako sa zbaviť stresu? Takáto jednoduchá vec pomôže

      Lekárska fakulta Univerzity Komenského, ktorá tiež hostí jeden zo Stromov prianí, venuje téme duševného zdravia medzi mladými ľuďmi a študentmi špeciálnu pozornosť. „Téma starostlivosti o duševné zdravie je pre nás veľmi aktuálna. Štúdium medicíny je pre mnohých študentov náročné. Preto dbáme nielen na odbornú prípravu budúcich lekárov, ale aj na ich duševné zdravie. Podpora v tejto oblasti je kľúčová pre udržanie rovnováhy medzi štúdiom, osobným a pracovným životom, čo im pomáha zvládať tlak a prispieva k ich úspechu, nielen počas štúdia, ale aj v ich budúcej kariére,“ konštatoval profesor Ivan Varga,prodekan pre vedu, výskum a doktorandské štúdium LF UK.

      Na stromoch nemusia vždy pozitívne odkazy len pribúdať. Sú určené aj pre ľudí, ktorí môžu mať náročný deň a potrebujú si pozitívne odkazy len prečítať. „Niekedy však milé a pozitívne slová nestačia a potrebná je odborná pomoc. Preto je na Strome prianí uvedená aj naša linka pomoci Nezábudka, na ktorú sa každý deň obracia množstvo ľudí. Budeme radi, ak sa na ňu obrátia aj všetci, ktorí budú vďaka Stromom prianí uvažovať nad pomocou,” verí riaditeľ Ligy za duševné zdravie Andrej Vršanský.

      Podľa docentky Izákovej projekty ako Stromy prianí, iniciatívy na podporu duševného zdravia na pracoviskách a linky pomoci sú kľúčové pre budovanie odolnej a empatickej spoločnosti. „Spoločným úsilím môžeme vytvoriť prostredie, v ktorom sa každý cíti podporený a pochopený. Veríme, že sa nám tento projekt podarí posunúť ďalej - aj do digitálneho sveta. Tak sa bude môcť zapojiť skutočne každý,” dodala docentka Izáková.