Dôvodov, prečo lieky chýbajú, je viacero. Vojna narušila výrobu, dodávky surovín aj logistiku. Nový minister zdravotníctva Michal Palkovič teraz vyrukoval s ďalším dôvodom, a tým má byť reexport liekov do zahraničia. Znamená to, že lieky sa z našej krajiny vyvážajú do iných krajín s víziou vyššieho zisku. „Reexport liekov je profesionálny slang označujúci transakcie zahŕňajúce nákup liekov v jednej krajine s úmyslom ich predaja v inej krajine,“ hovorí prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Na Slovensku na tomto nelegálnom biznise zarábajú desiatky firiem. „Ide o subjekty, ktoré dokážu nakúpiť lieky od držiteľa registrácie, od distribútora či z lekární. Zmyslom tohto obchodu je využitie rozdielu medzi cenami v rámci členských štátov EÚ, keďže všetky krajiny ceny nejako regulujú. Ak má liek na Slovensku cenu regulovanú na 20 eur a v Nemecku napríklad na 35 eur, je tento rozdiel zaujímavý a pri dostatočnom objeme dokáže generovať vysoké zisky,“ vysvetlil Sukeľ.

Keďže dodávky sú výrobcami vopred a dlhodobo plánované podľa presných kritérií chorobnosti, tak vývoz čo i len malej časti potrebných liekov môže spôsobiť ich nedostupnosť. „Ak je napríklad potreba nejakého lieku na Slovensku 5 000 balení mesačne, výrobca dovezie cca 6 000 balení, tak prípadný koordinovaný vývoz tých 1 000 balení navyše nikoho neohrozí. Ak však niekto bezhlavo vyvezie 3 000 balení, tak je zrejmé, že 3 000 pacientov nemá šancu dostať sa k svojmu lieku,“ hovorí Sukeľ.

>>> JE MEDZI NIMI AJ TEN VÁŠ? Výpadok TÝCHTO liekov je dlhodobý <<<

To, ktorých liekov sa nelegálny reexport týka a do ktorých krajín ich vyvážajú, Štátny ústav pre kontrolu liečiv nespresnil. „Vzhľadom na skutočnosť, že inšpekčné zistenia vo veci reexportu sú predmetom prebiehajúcich správnych konaní, v ktorých nie je správnym orgánom právoplatne rozhodnuté, ŠÚKL nebude vo veci poskytovať bližšie informácie, aby nedošlo k sťaženiu alebo k zmareniu účelu týchto správnych konaní,“ znela odpoveď od hovorkyne Jany Matiašovej.

Pacienti sú bezbranní, lieky na predpis už kupujú aj na internete. Predávajúcim hrozí tvrdá pokuta >>>