Reklama

Obrovský výpadok liekov na Slovensku má tvrdú dohru: Mnohým teraz hrozí pokuta aj 5-TISÍC EUR!

Reklama

Na Slovensku chýbajú lieky už rok. Výrobcovia pôvodne hlásili výpadky hlavne pre vojnu, teraz však vyšiel najavo ešte jeden vážny dôvod, ktorý nie je nový, Slovensko s ním neúspešne bojovalo už v minulosti. Ide o nelegálny reexport liekov. Zúfalí pacienti medzitým riešia situáciu po svojom. Čo nezoženú v lekárňach, začali vyhľadávať na internetových bazároch. To však môže byť poriadne nebezpečné!

Dôvodov, prečo lieky chýbajú, je viacero. Vojna narušila výrobu, dodávky surovín aj logistiku. Nový minister zdravotníctva Michal Palkovič teraz vyrukoval s ďalším dôvodom, a tým má byť reexport liekov do zahraničia. Znamená to, že lieky sa z našej krajiny vyvážajú do iných krajín s víziou vyššieho zisku. „Reexport liekov je profesionálny slang označujúci transakcie zahŕňajúce nákup liekov v jednej krajine s úmyslom ich predaja v inej krajine,“ hovorí prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Na Slovensku na tomto nelegálnom biznise zarábajú desiatky firiem. „Ide o subjekty, ktoré dokážu nakúpiť lieky od držiteľa registrácie, od distribútora či z lekární. Zmyslom tohto obchodu je využitie rozdielu medzi cenami v rámci členských štátov EÚ, keďže všetky krajiny ceny nejako regulujú. Ak má liek na Slovensku cenu regulovanú na 20 eur a v Nemecku napríklad na 35 eur, je tento rozdiel zaujímavý a pri dostatočnom objeme dokáže generovať vysoké zisky,“ vysvetlil Sukeľ.

Keďže dodávky sú výrobcami vopred a dlhodobo plánované podľa presných kritérií chorobnosti, tak vývoz čo i len malej časti potrebných liekov môže spôsobiť ich nedostupnosť. „Ak je napríklad potreba nejakého lieku na Slovensku 5 000 balení mesačne, výrobca dovezie cca 6 000 balení, tak prípadný koordinovaný vývoz tých 1 000 balení navyše nikoho neohrozí. Ak však niekto bezhlavo vyvezie 3 000 balení, tak je zrejmé, že 3 000 pacientov nemá šancu dostať sa k svojmu lieku,“ hovorí Sukeľ.

To, ktorých liekov sa nelegálny reexport týka a do ktorých krajín ich vyvážajú, Štátny ústav pre kontrolu liečiv nespresnil. „Vzhľadom na skutočnosť, že inšpekčné zistenia vo veci reexportu sú predmetom prebiehajúcich správnych konaní, v ktorých nie je správnym orgánom právoplatne rozhodnuté, ŠÚKL nebude vo veci poskytovať bližšie informácie, aby nedošlo k sťaženiu alebo k zmareniu účelu týchto správnych konaní,“ znela odpoveď od hovorkyne Jany Matiašovej.

Pacienti sú bezbranní, lieky na predpis už kupujú aj na internete. Predávajúcim hrozí tvrdá pokuta >>>

Rezort zdravotníctva na čele s ministrom Michalom Palkovičom situáciu rieši. „Ministerstvo plánuje k tejto pálčivej téme veľké stretnutie medzi Slovenskou lekárnickou komorou, ŠÚKL, ministerstvom hospodárstva a, samozrejme, ministerstvom zdravotníctva,“ odpovedali z ministerstva.

Predošlá vláda, v ktorej malo zdravotnícky výbor na starosti OĽaNO, sľubovala, že alarmujúci výpadok liekov v lekárňach skončí tento rok v marci spolu s chrípkovou epidémiou, no nestalo sa tak. Lieky stále chýbajú a pacienti, ktorí ich nutne potrebujú, sú už zúfalí. Buď chodia po lieky do zahraničia, alebo hľadajú alternatívy u svojho lekára. Naopak tí, ktorí liek majú, no nedobrali ho alebo si vytvorili zásoby, využili „dieru“ na trhu a začali ich predávať.

Na najväčšom slovenskom internetovom bazári nájdete hoci aj teraz množstvo liečiv, ktoré sú na predaj. „Predám Neurol 1 mg a Stilnox 10 mg, cena 40 eur,“ napísala pani z Košíc. Oba lieky sú pritom na lekársky predpis a v lekárňach majú dlhodobý výpadok. „Posuniem Progestenalle 200 mg, mäkké kapsule, balenie je nepoužité, rozhodla som sa lieky nepoužívať, cena je 15 eur, možná dohoda,“ píše sa v ďalšom inzeráte. Aj liek Progestenalle má dlhodobý výpadok a je rovnako viazaný na lekársky predpis. Takýchto inzerátov sú pritom na internete neúrekom. Zatiaľ čo jedni predávajú, iní sa snažia kupovať. „Prosím, kto má súrne na predaj lieky Norethisteron, kúpim akékoľvek balenie,“ píše sa v ďalšom inzeráte. Ide pritom o ďalší spomedzi množstva liekov, ktoré sú viazané na lekársky predpis a majú dlhodobý výpadok.

Málokto však vie, že takýto predaj liekov je nelegálny a hrozí zaň mastná pokuta. Ponuka liekov inou osobou, akou je držiteľ povolenia na zaobchádzanie s liekmi, ako je napríklad lekárnik či obchodovanie s liekmi prostredníctvom rôznych bazárových systémov, sa považuje za porušenie zákona. „Za tento priestupok môže príslušný samosprávny kraj udeliť pokutu vo výške 100 eur až 5 000 eur. Pri ukladaní pokuty sa prihliada na závažnosť, spôsob, čas trvania a následky protiprávneho konania,“ potvrdila nám hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Karolína Barinková.

Prečítajte si tiež: