Reklama

Obrovský PROBLÉM v lekárňach: Chýbajú základné lieky, TIETO už nezoženiete!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Najlepšou prevenciou pred chrípkou je umývanie rúk: Ako sú na tom s osobnou hygienou Slováci?
    Reklama

    Pediatri bijú na poplach. Máme najhoršiu sezónu chorobnosti detí za posledné desiatky rokov. Počet škôl a výchovných zariadení, ktoré prerušujú vyučovanie, sa zvyšuje, viaceré školy už vyhlásili chrípkové prázdniny. Deti navyše nie je čím liečiť, nakoľko chýbajú viaceré sirupy aj čapíky. Čo odporúčajú pediatri rodičom?

    Do včerajška muselo prerušiť vyučovanie 36 základných škôl a 47 materských. Školy sa zatvárajú najmä pre chrípku, no aj iné respiračné ochorenia. „Napríklad veľa streptokokových angín, čo sme po iné roky vôbec nemali,“ prezradila detská lekárka Elena Prokopová.

    Za zvýšenú chorobnosť môže podľa nej aj pandémia koronavírusu, keď boli deti celé dni zavreté doma. „Navyše všetci nosili respirátory a priebežná imunita, ktorá sa buduje tým, že sa permanentne stretávame s vírusmi a baktériami, je oslabená. Aj počasie praje šíreniu respiračných infekcií. Vonku je zima, vlhko, dážď, vnútri sú pozatvárané okná a málo sa vetrá. Deti, ktoré majú imunitu slabšiu, chytajú tieto choroby do radu,“ vysvetlila Elena Prokopová.

    Celú situáciu zhoršuje fakt, že v lekárňach chýbajú viaceré lieky pre deti. „Dostupné nie sú Panadol a Paralen sirup pre deti, nurofen detské čapíky. Liečivá určené na teplotu a bolesť. Výpadky cítime aj u viacerých antibiotických sirupov pre deti, napríklad Amoksiklav sirup, Megamox sirup, Suprax sirup a iné,“ potvrdila Marcelka (35), ktorá pracuje v lekárni v bratislavských Vajnoroch.

    Informáciu o nedostupnosti Panadolu vo forme sirupu potvrdzujú aj upozornenia na eshopoch lekární. „Sirupová forma nie je dostupná. Dostupná je iba forma tabliet, pričom 125 mg tableta zodpovedá 5 mililitrov sirupu. Tableta je drviteľná. Dôvodom nedostupnosti je výpadok vo výrobe. Kedy bude dostupná sirupová forma aktuálne nie je známe,“ objasnila hovorkyňa Slovenskej lekárnickej komory Lenka Vasiľová.

    Článok pokračuje na ďalšej strane: Čo je dôvodom nedostupnosti liekov a čo odporúčajú pediatri rodičom chorých detí? »»»

    Dôvodov nedostupnosti môže byť viac. „Napríklad to, že po dvoch rokoch, keď dominoval covid a vďaka noseniu respirátorov plus významnému obmedzeniu pohybu ľudí a ich vzájomnému styku, bol logicky aj znížený výskyt „klasických“ respiračných ochorení, s tým aj spotreba prípravkov na tieto ochorenia. Preto došlo pri plánovaní (u výrobných spoločností) zrejme aj k zníženiu budúcej výroby a súčasne tu máme návrat týchto ochorení do normálu. Ďalším dôvodom môže byť to, že „globálna“ situácia v logistických zásobovacích reťazcoch, neobchádza ani farmaceutický priemysel. Výpadky v dodávkach, od surovín až po obalový materiál, sa negatívne podpisujú aj na plynulosť dodávok liekov na trh,“ vysvetlil hovorca siete lekární Peter Sedláček.

    Začiatkom týždňa prišla na Slovensko zásielka detských liekov, ktorá mala obsahovať asi 10-tisíc kusov. Podľa komory lekárnikov však táto dávka vystačí pri aktuálnej chorobnosti iba na pár dní. Rodičia sa musia spoliehať na náhrady chýbajúcich liekov. „Rodičom sa snažíme odporučiť nejakú náhradu. Momentálne nie je dostupný napríklad Amoxiklav alebo Augmentín, ale máme rôzne generiká ako Medoclav, ktorý je dostupný týždeň dva, potom je dostupný zase iný liek. Lieky nie sú dostupné aj preto, lebo je vysoká spotreba. Keďže je veľa chorých detí, musíte mať strašne veľa spotreby paralenu, nurofenu a bežných iných liekov na teplotu a hlavne aj antibiotík, ktoré my používame v prvej línii infektov dýchacích ciest. No a tie anticilíny naozaj nemáme,“ dodala Elena Prokopová.

    Problematické môže byť aj vhodné dávkovanie. „Fungujeme tak, že nejaký liek vypadne, ale potom ho privezie druhá firma. Takto pracovať je však náročné, pretože musíme prepočítavať zo silnejších liekov menšie množstvá malým deťom a podobne. Ak naozaj nie je žiadna náhrada, silné lieky musíme štvrtiť na menšie časti podľa hmotnosti,“ informovala detská doktorka.

    Článok pokračuje na ďalšej strane: Vrátime sa opäť k noseniu respirátorov? Odpoveď ÚVZ »»»

    Úrad verejného zdravotníctva očakáva, že chorobnosť na chrípku  v decembri klesne, pretože budú vianočné prázdniny. „Nárast chorobnosti potom opäť očakávame po prázdninách začiatkom roka 2023, keď sa deti vrátia do školských lavíc. K celoštátnej chrípkovej epidémii väčšinou dochádza na prelome januára a februára," vysvetlila hovorkyňa Daša Račková.

    Školy začínajú zvažovať opäť zaviesť povinné nosenie respirátorov. Plošné opatrenia však podľa úradu zatiaľ nie sú potrebné. „K noseniu respirátorov alebo rúšok v školách netreba pristupovať celoplošne. Nosenie rúška v školských kolektívoch je na vlastnom uvážení," reagovala Daša Račková.

    V triedach hygienici odporúčajú pravidelne a nárazovo vetrať, v priestoroch škôl často dezinfikovať plochy, najmä tie dotykové. Ak má žiak príznaky respiračného ochorenia, je potrebné, aby sa liečil doma a nenavštevoval školský kolektív. „Rovnako je dobré, ak pedagóg žiakom pripomína dôležitosť hygieny rúk," doplnila Račková.

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.