Prevratná štúdia o účinnosti ivermektínu proti Covidu-19 bola podvod. Autori si podľa všetkého dáta vymysleli a časti práce dokonca odkopírovali. Prišiel na to študent,  ktorý chcel o lieku písať diplomovú prácu, informoval britský denník The Guardian.

Veľká egyptská štúdia z polovice novembra, ktorá tvrdila, že liek ivermektín pri včasnom podaní znižoval úmrtnosť na ochorenie Covid-19 o 90 %, bola podľa všetkého podvod.

The Guardian popisuje, že nezrovnalosti v práci odhalil študent medicíny Jack Lawrence. Narazil na ňu pri príprave svojej diplomovej práce. Zistil, že v úvodných častiach textu sú použité celé odseky z tlačových správ a webstránok o ivermektíne. Za niektoré slová len použili ich synonymické náhrady.

Portál živé.sk popísal najväčšie nezrovnalosti:

  • Štúdia mala byť vykonaná s pacientmi vo veku 18 až 80 rokov. Minimálne traja pacienti však mali podľa dostupných dát menej ako 18 rokov.
  • Výskum mal prebiehať medzi 8. júnom a 20. septembrom 2020, väčšina monitorovaných pacientov, ktorí koronavírusu podľahli, však boli prijatí do nemocnice a zomreli ešte pred 8. júnom.
  • Jeden pacient mal nemocnicu opustiť v neexistujúci dátum 31. júna 2020.
  • Autori v texte uviedli nesprávne počty zomrelých v jednotlivých skupinách. V prípade kontrolnej skupiny zomrelých umelo pridali, naopak v ivermektínovej skupine niekoľkých zamlčali.
  • Dáta viac než tretiny všetkých pacientov mali byť dokonca vyfabrikované ich odkopírovaním od predošlých pacientov.

Na Slovensku sa počas silnej druhej vlny vytvoril doslova ošiaľ po ivermektíne. Správy o jeho zázračných účinkoch kolovali po sociálnych sieťach. Lekári ho často ľuďom predpisovali len preto, že sa chceli vyhnúť sporom s vystrašenými pacientmi.

Ľudia ho zháňali aj v rakúskych lekárňach, kde sa divili, či u nás na Slovensku všetci dostali svraba. Ide totiž primárne o liek proti parazitom. Objednávali ho aj cez internet z tretích krajín, niektoré balenia zastavila colnica. Nebolo jasné, či sa vo vnútri blistrov nachádzajú bezpečné liečivá.