Reklama

Obrovská zmena pri nakupovaní: Z reťazcov ZMIZNÚ dva plastové výrobky! Bude náhrada zadarmo?

Reklama

Plastové vrecúška, na ktoré sme zvyknutí pri nakupovaní zeleniny či pečiva, sa onedlho stanú minulosťou. V boji proti jednorazovým plastovým obalom sa totiž práve vrecká dostali po plastových nákupných taškách na mušku europarlamentu, ale aj nášho ministerstva životného prostredia. Slováci, ktorí sú na ne zvyknutí, však hromžia. Čím reťazce plastové vrecúška a rukavice nahradia a kde budú výnimky?

Plastové nákupné tašky sme kedysi dostávali v supermarketoch zadarmo a domov sme si ich odnášali, koľko sme chceli. To už niekoľko rokov neplatí, za jednorazové tašky si priplácame, čo mnohých Slovákov motivovalo začať používať na odnesenie nákupu z obchodu textilné tašky prípadne opakovane používať tie plastové. Po taškách majú po novom dostať stopku aj vrecúška obľúbené najmä pri nakladaní zeleniny, ovocia či pečiva. Ročne sme ich iba na Slovensku spotrebovali vyše pol miliardy.

Ministerstvo životného prostredia už pripravuje zmenu legislatívy, ktorá bude v súlade s predstavenou európskou legislatívnou zmenou a ktorá navrhne nahradiť štandardné mikroténové vrecká k nákupu za plne kompostovateľné vrecká. „Veľmi ľahké plastové tašky sú z hľadiska množstva významným zdrojom znečistenia životného prostredia voľne pohodeným odpadom. Hlavným dôvodom je fakt, že mikroténové vrecká sa vo voľnej prírode prakticky nerozkladajú, ale rozpadajú sa na mikroplasty, čím škodia životnému prostrediu. Čas rozpadu mikroténového vrecka sa pritom môže rátať na desiatky až stovky rokov,“ vysvetlil envirorezort s tým, že už v súčasnosti majú spotrebitelia k dispozícii ekologickejšie alternatívy, akými sú napríklad papierové vrecká, opätovne využiteľné vrecká, sieťky na pečivo a zeleninu alebo rozložiteľné a kompostovateľné vrecká.

Slováci, ktorých denník Plus JEDEN DEŇ v ankete oslovil však z návrhu nadšení nie sú. „Je to úplná hlúposť. Zrušili už igelitové tašky zdarma v obchodoch. Slovenský národ recykluje dostatočne dobre,“ myslí si Milan. Možnosť nahradenia plastových vreciek papierovými sa nepáči Alene: „Mám skúsenosť, že v papierových všetko uschne, ak sa to nezje v ten deň. Do čoho budem dávať pečivo, keď ho nezjeme hneď, sme už starí a chorí a nemienime chodiť do obchodu každý deň.“

Nejde však len o rozhodnutie našej vlády. O nevyhnutnosti náhrady veľmi tenkých plastových tašiek sa už dlhšie debatuje aj v Európskom parlamente. „Práve tie sa najčastejšie používajú len raz, no ich úplný rozklad v prírodnom prostredí trvá stáročia. Skôr ako sa tak stane, ich však prehltnú suchozemské či morské živočíchy alebo sa rozpadnú na mikroplasty. V každom prípade sa dostanú do potravinového reťazca ľudí a zvierat. To predstavuje vážne riziko pre prírodu, ale aj pre naše zdravie,“ vysvetlil europoslanec Martin Hojsík.

Ako náhrada sa už teraz používajú papierové vrecká, prípadne viacnásobne použiteľné látkové. Samozrejme, pokiaľ sa systém nedoladí, budú podľa Hojsíka existovať výnimky, pokiaľ sa nenájdu dostupnejšie alternatívy. „Vo Francúzsku momentálne platia výnimky pri istých druhoch ovocia a zeleniny. Takže spotrebitelia sa nemajú čoho obávať,“ ubezpečuje europoslanec.

Pripravované nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ je v súčasnosti len v schvaľovacom procese. Europoslanci zákaz síce odsúhlasili už vlani, no návrh ešte prechádza ďalšími úrovňami. K hlasovaniu by sa mohli dostať na jar. Ako rýchlo zapracuje návrh náš envirorezort zatiaľ známe nie je. Zmena by však nemala prísť zo dňa na deň. „Je dôležité, aby ministerstvo vyčlenilo dostatočné prechodné obdobie, minimálne rok, ideálne dva roky, aby sme nielen doužívali skladové množstvá, ale aby sme dokázali obstarať dostatočné objemy. Na to sa potrebujú pripraviť aj producenti, aby vedeli saturovať celý slovenský trh a nemuseli sme dovážať takéto tašky z Ázie alebo iných kontinentov,“ uviedol predseda SAMO Martin Krajčovič.

ČO HOVORIA NA ZÁKAZ PLASTOVÝCH VRECIEK REŤAZCE A AKO SA CHYSTAJÚ? BUDE NÁHRADA ZADARMO ALEBO SI PRIPLATÍME? Dozviete sa na ďalšej strane »»»

Reťazce sa zelenej zmene nebránia, už dnes robia kroky, aby znížili spotrebu plastov

„Všetky tašky ponúkané v našich predajniach sú vyrobené z oxodegradovateľných (v prírode rozložiteľných) materiálov. Našim zákazníkom poskytujeme aj ďalšie ekologické alternatívy a to papierové tašky, tašky z bavlny, látkové, ako aj permanentné tašky vyrobené z prírodných alebo recyklovaných materiálov,“ vymenovala Jana Kuklová PR manažérka reťazca COOP JEDNOTA Slovensko.

Niektoré reťazce sú popredu a ponúkajú zákazníkom už dnes aj ďalšie zelené možnosti. „Už na jeseň 2020 sme spustili národný projekt „Nenechajme to plávať“. Jeho podstatou je edukácia zákazníkov v zmysle, že aj malé rozhodnutia môžu mať veľký vplyv a zelená alternatíva je na dosah ruky. Zákazníkom kladieme v predajniach otázku, či, naozaj, potrebujú jednorazové mikroténové vrecúško, pričom príroda už v mnohých prípadoch vymyslela dokonalý obal (citrusy, banány a pod.). Zároveň im dávame možnosť dobrovoľne si zakúpiť spomenuté vrecúško za jeden cent, ktorý zdvojnásobíme a venujeme na čistenie slovenských vodných tokov a nádrží od prevažne plastového odpadu,“ uviedol hovorca reťazca Lidl Tomáš Bezák.

Obchodníci združení v Slovenskej aliancii moderného obchodu (SAMO) podporujú tento krok. Zároveň pripúšťajú, že za kompostovateľné alternatívy si budeme musieť pravdepodobne priplácať. „Keďže kompostovateľný materiál je zhruba päťkrát drahší, tak sme oslovili ministerstvo, aby nás zregulovalo a povinne aj spoplatnilo kompostovateľné tašky, aby sa iba nenahradil materiál za udržateľnejší, ale aby aj klesla spotreba. Zo skúseností, ktoré máme vyplýva, že aj symbolické spoplatnenie zníži používanie takýchto tašiek od 50 % až do 80 %,“ vysvetlil Martin Krajčovič, predseda SAMO. Ak si však kvalitnú recyklovateľnú tašku zakúpite raz, vydrží vám roky. „Opakovane používané obaly sú spravidla lacnejšie z dlhodobejšieho hľadiska,“ podotkol europoslanec Martin Hojsík.

AKO BUDEME TESTOVAŤ ČERSTVOSŤ PEČIVA, KEĎ ZMIZNÚ PLASTOVÉ RUKAVICE? »»»

Ako otestujeme čerstvosť pečiva bez mikroténových rukavíc?

Mnohí Slováci si nevedia predstaviť napríklad to, ako budú v obchode testovať čerstvosť pečiva, keď odtiaľ zmiznú mikroténové rukavice. „Jednorazová nerozložiteľná plastová rukavica, ktorej využitie trvá pár desiatok sekúnd a stáva sa z nej dlhodobo nerozložiteľný odpad, má dobrú alternatívu v podobe naberacích klieští,“ tvrdí europoslanec Martin Hojsík.

Zmena prišla v roku 2018

Hoci sme si v minulosti vystačili v obchodoch aj bez mikroténových vreciek, a zeleninu či ovocie sme si naberali do látkových tašiek, v obchodoch sa postupne začali objavovať igelitky, ktoré rozdávali reťazce zadarmo. To sa však zmenilo v roku 2018, keď ich na Slovensku spoplatnili a postupne začali miznúť z obehu. Ako sa zdá, rovnaký osud čaká aj mikroténové vrecká a rukavice.

Mohlo by vás zaujímať:

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.