Mária Beladič a Eva Klikáčová štatutárky OZ Diera v systéme tlmočili štátnemu tajomníkovi ministerstva najvážnejšie výhrady, ale zároveň mu navrhli aj riešenia.

Na snímke je Mária Beladič počas demoštrácie nespokojných žien pred parlamentom, aby podporili návrh spravodlivého výpočtu veku odchodu do dôchodku ročníkov 1958-60.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Všetko dôležité sa odvíja od životného minima. „Preto by sa mala jeho suma vzhľadom na infláciu zvýšiť najmenej o 10 až 12 percent, nie o navrhovaných 6,9 percenta,“ upozorňujú členky OZ Diera v systéme. „Tým sa automaticky zvýšia všetky dávky, ktoré sú na rast životného minima naviazané,“ vysvetľujú.

Nielen ony upozorňujú, že na rekordné zdražovanie doplácajú najmä seniori, ale i mladé bezdetné rodiny. Potrebujú okamžitú finančnú pomoc, hoci pre nich s ňou návrh sociálneho balíčka neráta. „Vyplatiť tzv. 13. dôchodok – v našom ponímaní sociálna dávka v sume od 50 do 300 eur – pred letom nestačí, seniorom bude chýbať na jeseň. Preto sme počas stretnutia na ministerstve otvorili aj otázku vyplatenia plnohodnotného 14. dôchodku a rozmrazenia minimálneho dôchodku,“ hovorí Mária Beladič.

Viac sa dozviete na ďalšej strane.