Reklama

Lekár varuje pred novým variantom: Toto dokáže s človekom, ktorý pred pár dňami prekonal COVID!

Reklama

Aktuálna epidemická situácia na Slovensku je podľa ministerstva zdravotníctva stabilná. Hoci každý deň pribudne v priemere okolo 10-tisíc nových prípadov, počty hospitalizovaných pacientov pomaly klesajú. Rozbory vzoriek ukazujú, že u nás už prevláda nový subvariant omikron BA.2. Infektológ Peter Sabaka varuje, v čom je jeho zákernosť.

Podľa infektológa z bratislavských Kramárov sme práve na ceste k vrcholu piatej vlny. „Všetci sme dúfali, že v tomto čase budeme stabilne zostupovať z vrcholu štvrtej vlny a v nemocniciach si budeme môcť prvý krát od septembra 2021 vydýchnuť. Vírus nám ale zasa predviedol čo dokáže evolúcia. Vznikol subvariant Omikronu BA.2. Ten je asi 1,5x infekčnejší čo stačí na to, že vyvolá opätovný nárast počtu nových prípadov a žiaľ aj počtu hospitalizácií,“ opísal na svoj pohľad z praxe na Facebooku.

Nový subvariant je podľa Sabaku podobný ako pôvodný omikron - je menej smrtiaci než delta, no napriek tomu v nemocniciach dnes ležia aj pacienti so zlyhaním pľúc, mnohí na vysokoprietokovom kyslíku či na umelej pľúcnej ventilácii. „Áno aj omikron môže vyvolať zlyhanie pľúc a to aj u mladšieho inak zdravého človeka, rozdiel v porovnaní s deltou je len v pravdepodobnosti, s akou k tomu dôjde. Dobrá správa je, že prekonanie infekcie v minulosti a očkovanie nás pred zlyhaním plúc ochráni. Aj u nás v nemocnici sú pacienti so zlyhaním plúc takmer výlučne neočkovaní,“ priblížil Sabaka.

Anketa

Akú máte skúsenosť s covidom?

V čom ze najväčšia zákernosť nového subvariantu, čítajte na ďalšej strane >>

Lekár tiež upozornil, v čom je zákernosť nového subvariantu. „Dokáže dokonca aj reinfikovať človeka, ktorý pred pár dňami prekonal pôvodný omikron,“ vystríha Sabaka s tým, že pravdepodobnosť opätovnej nákazy po prekonaní, našťastie, nie je vysoká, asi len 5 percent.

Dodal, že katastrofu, aká v súvislosti s covidom postihla v roku 2020 napríklad talianske Bergamo, už u nás neočakáva. Môže za to rastúca kolektívna imunita po prekonaní či očkovaní. „Zrejme nehrozí ani to, že sa opäť budeme musieť vracak k vyraznejším obmedzeniam. Piatu vlnu už asi spoločnosť veľmi riešiť nebude. Naučíme sa s COVID19 žiť ako s chrípkou. Čoraz menej a menej ľudí bude vystavených riziku ťažkého priebehu pretože sa deň čo deň znižuje množstvo ľudí ktorí nemajú imunitu po prekonaní alebo očkovaní. Ani testovať už nebude toľko treba. Kto si ale piatu vlnu rozhodne všimne sú zdravotníci. Pre nás to znamená že máme pred sebou ešte niekoľko týždňov práce na plné obrátky,“ dodal infektológ.

Prečítajte si tiež:

Vyberáme pre vás niečo PLUS