Ešte pred týždňom chcela vláda problém drahých energií riešiť zdanením elektrární, nakoniec sa však nič zdaňovať nebude. Slovenské elektrárne sa na oplátku zaviazali dodávať domácnostiam elektrinu za súčasnú cenu. Má to ochrániť domácnosti, nech už sa čokoľvek udeje na svetových trhoch. Zjednodušene povedané, ceny môžu rásť, koľko chcú, no ľudia nezaplatia viac.
„Dohodli sme sa na kľúčovom riešení stabilizácie cien elektrickej energie na nasledujúce tri roky,“ povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Slovenské domácnosti podľa neho ušetria obrovské peniaze – až jednu miliardu eur. „Na základe konštruktívneho dialógu sme sa dokázali zhodnúť na veľkej veci. Slovenským domácnostiam budú závidieť domácnosti naprieč celou Európou,“ prezentoval minister financií.
Všetkým domácnostiam na Slovensku bude garantovaná cena silovej elektriny. „Najbližšie dva roky sa cena silovej elektriny nezmení. Garantujú to Slovenské elektrárne. Sťahujeme zákon o dani z nadmerného zisku a zaväzujeme sa, že vláda nepodnikne kroky k zavedeniu nejakého podobného daňového zaťaženia, ktoré sme minulý týždeň na vláde schválili,“ dodal minister hospodárstva Richard Sulík.
Regulovanú cenu elektriny vo výške 61,21 eura za MWh budú Slovenské elektrárne v dodávkach pre domácnosti účtovať až do konca roku 2024. Na lepšiu predstavu, momentálne sa cena elektriny za MWh pohybuje vo výške 140 eur. V tomto prípade by sa faktúry domácnostiam len za elektrinu navýšili o 80 percent. „Každej jednej domácnosti sme ušetrili 500 eur,“ vyčíslil minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
Podľa analytika na energie to však nemusí byť skutočná suma, ktorú domácnosti ušetria. „Vláda je pod tlakom očakávaných vysokých cien energie pre domácnosti na rok 2023. Preto sa nemožno čudovať, že hľadá i neštandardné riešenia. O výške pomoci je zatiaľ predčasné hovoriť, keďže trhové ceny pre domácnosti na rok 2023 ešte nie sú známe,“ uviedol Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk.
Cena elektriny sa skladá z viacerých častí. Samotná komodita elektriny alebo tzv. silová zložka, ktorú Matovič so Sulíkom zastropovali, sa na cenotvorbe podieľa len zo 40 percent. Zvyšok, a teda väčšinu, tvoria rôzne tarify na podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov či z uhlia, ale aj poplatky za distribúciu a prenos elektriny. Tieto určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
„V tomto výpočte použil aktuálne ceny elektriny, ktoré sú vysoké. Regulačná schéma sa však neodvíja od aktuálnych cien, ale od spriemerovaných cien za polročné obdobie, ktoré by malo začať plynúť až od 1. apríla. Ako vyjde tento priemer ešte nie je známe, takže akékoľvek čísla sú ďaleko od reality. Určite to však bude kladné a dosť vysoké číslo. 500 eur je však podľa mňa prehnané,“ upozorňuje energetický expert Ján Pišta.