Reklama

Jeden deň rozdáva, druhý deň berie: Matovič už nechce lacnejšiu ELEKTRINU pre každého!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vláda sa dohodla s elektrárňami: Ceny elektriny budú zmrazené do roku 2024
    Reklama

    Drastický nárast cien energií v tomto roku pocítila drvivá väčšina slovenských domácností. Vláda prišla s riešením, ako obyvateľov uchrániť pred neúnosnými faktúrami. Minister financií Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík sa výnimočne zhodli – ceny elektriny sa majú zmraziť až do roku 2024. Z tohto opatrenia však nakoniec zrejme nebudú profitovať všetky domácnosti. Matovič chce zabrániť tomu, aby si ľudia lacnou elektrinou vykurovali bazény či vírivky.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Vláda sa dohodla s elektrárňami: Ceny elektriny budú zmrazené do roku 2024

      Ešte pred týždňom chcela vláda problém drahých energií riešiť zdanením elektrární, nakoniec sa však nič zdaňovať nebude. Slovenské elektrárne sa na oplátku zaviazali dodávať domácnostiam elektrinu za súčasnú cenu. Má to ochrániť domácnosti, nech už sa čokoľvek udeje na svetových trhoch. Zjednodušene povedané, ceny môžu rásť, koľko chcú, no ľudia nezaplatia viac.

      Anketa

      Čo si myslíte o zmrazení cien energií?

      „Dohodli sme sa na kľúčovom riešení stabilizácie cien elektrickej energie na nasledujúce tri roky,“ povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Slovenské domácnosti podľa neho ušetria obrovské peniaze – až jednu miliardu eur. „Na základe konštruktívneho dialógu sme sa dokázali zhodnúť na veľkej veci. Slovenským domácnostiam budú závidieť domácnosti naprieč celou Európou,“ prezentoval minister financií.

      Všetkým domácnostiam na Slovensku bude garantovaná cena silovej elektriny. „Najbližšie dva roky sa cena silovej elektriny nezmení. Garantujú to Slovenské elektrárne. Sťahujeme zákon o dani z nadmerného zisku a zaväzujeme sa, že vláda nepodnikne kroky k zavedeniu nejakého podobného daňového zaťaženia, ktoré sme minulý týždeň na vláde schválili,“ dodal minister hospodárstva Richard Sulík.

      Regulovanú cenu elektriny vo výške 61,21 eura za MWh budú Slovenské elektrárne v dodávkach pre domácnosti účtovať až do konca roku 2024. Na lepšiu predstavu, momentálne sa cena elektriny za MWh pohybuje vo výške 140 eur. V tomto prípade by sa faktúry domácnostiam len za elektrinu navýšili o 80 percent. „Každej jednej domácnosti sme ušetrili 500 eur,“ vyčíslil minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

      Podľa analytika na energie to však nemusí byť skutočná suma, ktorú domácnosti ušetria. „Vláda je pod tlakom očakávaných vysokých cien energie pre domácnosti na rok 2023. Preto sa nemožno čudovať, že hľadá i neštandardné riešenia. O výške pomoci je zatiaľ predčasné hovoriť, keďže trhové ceny pre domácnosti na rok 2023 ešte nie sú známe,“ uviedol Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk.

      Cena elektriny sa skladá z viacerých častí. Samotná komodita elektriny alebo tzv. silová zložka, ktorú Matovič so Sulíkom zastropovali, sa na cenotvorbe podieľa len zo 40 percent. Zvyšok, a teda väčšinu, tvoria rôzne tarify na podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov či z uhlia, ale aj poplatky za distribúciu a prenos elektriny. Tieto určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

      „V tomto výpočte použil aktuálne ceny elektriny, ktoré sú vysoké. Regulačná schéma sa však neodvíja od aktuálnych cien, ale od spriemerovaných cien za polročné obdobie, ktoré by malo začať plynúť až od 1. apríla. Ako vyjde tento priemer ešte nie je známe, takže akékoľvek čísla sú ďaleko od reality. Určite to však bude kladné a dosť vysoké číslo. 500 eur je však podľa mňa prehnané,“ upozorňuje energetický expert Ján Pišta.

      Lacnejšia elektrina nakoniec nemusí byť pre všetkých: Čítajte na ďalšej strane >>>

      Opozícia upozorňuje, že vláda nedokáže zmraziť ceny. Podľa predsedu strany Smer-SD je dohoda vlády a Slovenských elektrární „jeden veľký odžub“. Podľa strany Hlas-SD vláda touto dohodou prakticky priznala, že pôvodný návrh špeciálnej dane bol robený v panike a babrácky. „Aj keď si počkáme, ako sa táto dohoda bude podrobne technicky uplatňovať, v podstate znamená, že tento rok žiadna pomoc rodinám z týchto peňazí nepríde,“ uviedla Patrícia Medveď Macíková, hovorkyňa strany Hlas-SD.

      Analytik upozornil, že takéto riešenie síce domácnosti poteší, no v budúcnosti môže spôsobiť šokovú terapiu. Ak si ľudia zvyknú na nízke ceny, skokový nárast ich môže zaskočiť. „Samozrejme, z krátkodobého hľadiska sa domácnosti, čiže voliči isto potešia. No je otázne, čo nastane po spomenutých dvoch rokoch, keďže možno očakávať tlak odberateľov a predvolebné ponuky politikov na pokračovanie tohto neobvyklého opatrenia. Navyše sa obmedzuje prirodzená motivácia šetriť elektrickou energiou či zmeniť dodávateľa energie,“ doplnil Badida.

      Energetický expert Ján Pišta upozorňuje aj na fakt, že zvýhodnené ceny majú trvanie len do ďalších volieb. „Treba si tiež uvedomiť, že ceny pre rok 2025 nespadnú zázračne nadol. Prečo však toto opatrenie trvá len do 2024? Že by to už nebol ich problém, keďže tu bude už nová vláda?“

      Veľkou otázkou ostáva aj to, čo bude s cenami elektriny pre školy, domovy dôchodcov či nemocnice. Celkový dohodnutý objem elektriny v zmrazených sadzbách je podľa Matoviča 6,15 terawatthodiny (TWh) ročne. Spotreba slovenských domácností je približne 5,6 TWh ročne. Vláda chce rozdiel využiť na dodávky lacnejšej elektriny aj pre niektoré inštitúcie. „Nevyjde pre všetkých, ale chceme ten balík využiť, aby nám ani jedna kilowatthodina energie výrazne lacnejšej ako na trhu neprepadla,“ dodal Matovič.

      Minister financií navyše včera prišiel s nápadom, že zmrazená elektrina nebude pre všetkých. Bohaté domácnosti, ktoré si elektrinou vyhrievajú bazény, vírivky či sauny, lacnejšiu elektrinu zrejme nedostanú. „Je to otvorené. Keď bude spoločenská dohoda, že ľudí, ktorí si elektrinou vyhrievajú luxus, tak od toho odrežeme a budú mať za regulovanú cenu k dispozícii iba nejakú základnú spotrebu a to, čo získame, použijeme v ďalších domov sociálnych služieb,“ konštatoval v relácii Braňo Závodský naživo v Rádiu Expres.

      Vláda mala namiesto stropovania cien elektriny radšej vytvoriť adresný príspevok pre domácnosti ako v Česku, vyjadril sa Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS). Dodal, že nátlakom na Slovenské elektrárne vytvoril kabinet zlý precedens pre podnikateľské prostredie. „Táto dohoda nie je ‚džentlmenská‘, je výsledkom vydierania,“ kritizoval Iness. „Od tohto okamihu žiadny podnik v slovenskej ekonomike nemôže mať istotu, že nie je ďalší na rade,“ dodal. Stropy na ceny podľa INESS ignorujú aj budúcu infláciu a nemotivujú domácnosti investovať do zateplenia či nových zdrojov.

      Mohlo by vás zaujímať: