Reklama

Po novom si za ošetrenie zaplatíte 25 eur: V týchto prípadoch vám ale peniaze vrátia!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Palkovič: Schválili sme Stratégiu ambulantnej starostlivosti do roku 2030
    Zdroj: tasr
    Reklama

    Zvýšené poplatky pre pacientov za využívanie pohotovostí a urgentov a skrátenie ordinačných hodín detských pohotovostí. To je riešenie aktuálnej krízy v zdravotníctve, na ktorom sa zhodli minister zdravotníctva Michal Palkovič s lekármi. Vyššími poplatkami chce štát zamedziť zneužívaniu pohotovostných služieb. Lenže mnohí pacienti ich nezneužívajú cielene. Kam treba ísť, keď vás prekvapí náhly zdravotný problém?

    Pohotovosť, urgentný príjem alebo sanitka. Podľa čoho sa rozhodnúť a kde hľadať pomoc? Ľudia často nevnímajú rozdiel medzi pohotovosťami APS (ambulantná pohotovostná služba) a ÚPS (ústavná pohotovostná služba). Líšia sa nielen v ordinačných hodinách a vo výške poplatku, ale predovšetkým v druhu zdravotnej starostlivosti, ktorú poskytujú.

    Výška poplatkov za neodôvodnené zneužívanie ambulantných pohotovostí či urgentov nemocníc by sa mala po novom zvýšiť 2,5-násobne. Terajší poplatok za využitie pohotovostí 2 eurá sa má zvýšiť na 5 eur a poplatok za využitie urgentu v nemocnici má stúpnuť z 10 eur na 25 eur.

    Týkať sa to má nielen detských, ale aj klasických pohotovostí a urgentov pre dospelých. „Ukazuje sa, že zhruba 30 percent občanov Slovenskej republiky zneužíva systém ambulantnej pohotovostnej služby. Využíva sa nadrozmerne pacientmi. Tí často využívajú, že potom ráno nemusia ísť k svojim lekárom. To je čisté zneužitie systému, to si nedovolia ani v Nemecku, ani v iných vyspelých krajinách,“ upozornil šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.

    Vo väčšine zariadení sa poplatok na pohotovosti aj urgente platí ešte pred vyšetrením. Ak vás následne hospitalizujú alebo uznajú, že ste prišli oprávnene, peniaze vám vrátia.

    Dôležité je preto podľa pediatrov  vzdelávanie laickej verejnosti v tom, kedy treba navštíviť ambulantnú pohotovosť či urgent. „Poprosíme rodičov, aby využívali zdravotnú starostlivosť, ktorú potrebujú, vtedy, keď ju majú potrebovať. Aby navštevovali primárnych pediatrov počas dňa. Aby si nenechávali návštevu dlhodobých alebo nezávažných zdravotných ťažkostí na pohotovosť, pretože to sú miesta, ktoré majú byť určené tým, ktorí to akútne potrebujú, ktorým zlyháva zdravotný stav. A keď tam budú chodiť deti alebo rodičia s deťmi, ktoré to nepotrebujú, tak vlastne blokujú toho lekára pre tých, ktorí ho súčasne potrebujú,“ apeluje na rodičov odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Elena Prokopová.

    Príznaky dieťaťa a to, akú starostlivosť pri nich aktuálne potrebuje, si môžu rodičia overiť na portáli pediatridetom.sk, kde zverejnili „Manuál na určenie závažnosti stavu dieťaťa”, v ktorom si podľa veku dieťaťa a príznakov nájdete, ako postupovať. Pomoc získate aj na call centrách zdravotných poisťovní. Pediatri tiež pripravujú aplikáciu, ktorá má byť rodičom nápomocná.

    POHOTOVOSTI BUDÚ FUNGOVAŤ O DVE HODINY KRATŠIE! Na akých ďalších zmenách sa minister s lekármi dohodol a odkedy začnú platiť? Dozviete sa na ďalšej strane »»»

    Okrem zvýšenia poplatkov majú nastať aj ďalšie zmeny vo fungovaní pohotovostí. Časť z nich sa zruší a ich ordinačné hodiny sa majú skrátiť z 22.00 na 20.00. Zhoda nastala aj v presune pevných bodov pre ambulantné pohotovostné služby bližšie k nemocniciam vzhľadom na lepšiu dostupnosť laboratórnych vyšetrení. Na jednej pohotovosti by pritom malo pracovať najmenej 15 lekárov. Zefektívniť by sa mala aj dostupnosť pediatrických ambulancií a to tak, že budú musieť fungovať sedem hodín denne, päť dní v týždni.

    Nutné je tiež podľa pediatrov zvýšiť paušálne úhrady za poskytovanie zdravotnej starostlivosti na pohotovostiach, o čom chce rezort hovoriť aj so zdravotnými poisťovňami. „Zvýšili sme platbu o 35 percent na jeden pevný bod,“ uviedol Palkovič. Okrem toho sa odborníci zhodli aj na podpore vzniku nových ambulancií či potrebe posilniť kompetencie administratívnych pracovníkov, sestier i lekárov.

    Súbor opatrení má pomôcť stabilizovať ambulantnú sféru a súčasne podporiť nemocnice. „Najprv ho prerokujeme s premiérom a následné kroky budeme iniciovať v legislatívnom konaní, tak ako je nutné," ozrejmil šéf rezortu. Novinky musia schváliť vláda aj parlament, čo je síce v súčasnom turbulentnom politickom dianí otázne, no problém by sa tak zrejme len preniesol na novú vládu, keďže lekári na zmenách trvajú.

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.