Reklama

NOVÉ zistenia o DELTE: TÍTO ľudia majú 9-krát väčšie riziko, že ZOMRÚ! Patríte medzi nich?

Reklama

Analytici z Dáta bez pátosu si posvietili na ľudí, ktorí zomreli počas delta vlny. Tá už dorazila aj k nám a je na vzostupe. Zistili, že niektorí umierajú až 9-krát častejšie!

V utorok ukázali PCR testy spolu s antigénovými 1 073 nových infikovaných. V sobotu pribudlo 1 015 nakazených a v piatok ich bolo dokonca až 1 155. Viac ako tri štvrtiny z nich boli neočkovaní. „V nemocniciach je hospitalizovaných 438 pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň, viac ako 83 percent nie je zaočkovaných. Na JIS je 45 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 34 osôb,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Počet prípadov sa za týždeň zdvojnásobil a krivka bude stúpať hore. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OľaNO) odhaduje, že koncom septembra by mohlo denne pribudnúť 1 500 až 3 000 infikovaných koronavírusom. Denné príjmy do nemocníc by sa mohli pohybovať medzi 75 až 100 prípadmi.

Kto má najväčšie riziko úmrtia v delta vlne: Kliknite TU

„Základná informácia je tá, že v nemocniciach pribúdajú vo viac ako 85 percentách nezaočkovaní pacienti. Očkovaní sú väčšinou vo vyššom veku a s pridruženými inými ochoreniami. Očkovanie ako také chráni pred ochorením a takisto aj pred hospitalizáciou,“ povedal minister Lengvarský. Nezaočkovaných nad 50 rokov zostáva Slovensku približne 780-tisíc a nezaočkovaných nad 70 rokov je približne 220-tisíc.

Anketa

Dali ste sa zaočkovať proti covidu?

Delta mutácia, ktorá je na Slovensku prítomná takmer v 100 percentách vzoriek, sa vyznačuje vysokou infekčnosťou. Jeden nakazený môže ochorenie COVID-19 rozšíriť na ďalších minimálne štyroch ľudí. Keď sa delta mutácia porovná s alfa variantom, je riziko ťažkého priebehu spojeného s hospitalizáciou dvakrát vyššie. „Prichádzame do obdobia, keď sa každý musí chrániť sám. Opatrenia to pri delte nezvládnu, asi ani keby sa striktne dodržiavali. Stretnutie s deltou čaká každého. Udržujte sa preto fit, a ak ste neprekonali závažnejší priebeh covidu a nie ste plne zaočkovaní, tak vám prajem veľa šťastia, budete ho potrebovať,“ uviedol matematik Richard Kollár.

Delta variantu v tretej vlne neunikne nik. Vyššiu ochranu pred nákazou však majú ľudia, ktorí majú protilátky. „Takmer všetci, čo nie sú imúnni, sa časom premoria. Očakávam, že nemocnice sa zaplnia asi v októbri, prípadne na prelome októbra a novembra,“ predpokladá infektológ Peter Sabaka z Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Aj očkovaní sa môžu novým variantom nakaziť, u nás tvoria asi štvrtinu prípadov. Priebeh ochorenia však zvládajú oveľa lepšie, často celkom bez príznakov. „Vedci vyvíjali vakcíny preto, aby konkrétny očkovaný jedinec po infikovaní mal menej symptómov, ľahší priebeh a nižšiu možnosť úmrtia,“ upozorňuje analytik Ivan Bošňák z Dát bez pátosu.

Koľko umiera očkovaných a koľko neočkovaných? Čítajte na ďalšej strane >>>

Dátoví analytici najnovšie porovnali počty úmrtí na covid medzi očkovanými a neočkovanými. Na mušku si zobrali dáta zo Spojeného kráľovstva, kde s treťou vlnou bojujú už niekoľko mesiacov. V súčasnosti v Británii stále pribúda aj 30-tisíc prípadov denne a v nemocniciach končí približne tisíc z nich. Analytikov prekvapilo, aké výrazné rozdiely v úmrtiach sú medzi očkovanými a neočkovanými, a to aj v mladších vekových skupinách. Ukázalo sa, že za mesiac umrie na covid až 9-krát viac neočkovaných ako očkovaných vo veku od 40 do 59 rokov.

Tieto zistenia potvrdzuje aj infektológ Peter Sabaka, ktorý na vlastné oči vidí, ako sa každý deň zapĺňajú lôžka na bratislavských Kramároch. „Platí, že 90 percent pacientov v nemocnici sú neočkovaní. V drvivej väčšine prijímame pacientov, pretože sa im zle dýcha. Väčšinou sú mladší ako očkovaní, sú to tridsiatnici, štyridsiatnici, päťdesiatnici až tí najstarší, no mali sme tu už aj prípad 13-ročného hospitalizovaného pacienta,“ priblížil.

Na infekčnom oddelení sú momentálne naplnení približne na 20 percent, vlani mali také vysoké číslo neskôr. „Keď prijímame očkovaných, tak to sú spravidla veľmi starí a polymorbídni ľudia s množstvom pridružených diagnóz alebo takí, ktorí majú nejakú ťažkú poruchu imunity, napríklad sú po transplantácii. Z očkovaných zatiaľ na tom nie je nik veľmi kriticky,“ priblížil.

Sabaka nevylúčil ani scenár z minulého roka. Ak sa nemocnice v tom najväčšom vrchole tretej vlny celkom zaplnia, ochromí to zdravotnú starostlivosť aj pre iných pacientov. Viacerí odborníci sa však nazdávajú, že štvrtá vlna už nebude, a to aj vďaka premoreniu. „Keď už všetci ľudia budú mať akú-takú imunitu, tak aj keby sa tu začal šíriť nejaký iný variant koronavírusu, nemali by končiť v nemocnici. Aspoň nejaká imunita by ich mala ochrániť pred ťažkým priebehom. Dúfajme, že toto bude posledná veľká vlna,“ uzavrel lekár.