Reklama

Slováci sú z nových opatrení zaskočení: Prečo treba RESPIRÁTOR VONKU? Virologička to vysvetlila

Reklama

Od stredy 19. januára začínajú na Slovensku platiť nové protipandemické opatrenia. Vláda ich nastavila v súvislosti s rýchlo sa šíriacim variantom omikron. Farby okresov sú minulosť, nový covid manuál platí pre celú krajinu. O tom, kam vás pustia, po novom rozhoduje každá dávka očkovania, zavádza sa režim pre trikrát zaočkovaných OP+. Hlavný hygienik však vo vyhláške zaviedol aj pravidlo, ktoré mnohých zaskočilo – prečo musíme nosiť respirátory aj vonku?

Najväčšie výhody podľa nového covid manuálu budú mať kompletne zaočkovaní. „OP plus znamená, že človek je očkovaný treťou dávkou alebo je očkovaný dvomi dávkami a prekonal covid alebo má negatívny PCR test,“ vysvetlil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ľudia v tejto kategórii môžu ísť do fitnescentier, wellnessu, akvaparku či hotela. Taktiež smú navštevovať vysokorizikové podujatia ako oslavy, večierky, svadby, kary či diskotéky v prevádzkach.

Výhody však pribudli aj neočkovaným. Oddnes sa rozširuje zoznam prevádzok, ktoré môžu mať otvorené v režime základ – čiže pre všetkých bez rozdielu. Okrem potravín, lekární či drogérií tak môže ísť každý nakúpiť aj do predajní odevov a obuvi, obchodov s kancelárskymi a so školskými potrebami, s potrebami pre deti, do galantérií a textilu, stavebnín, predajní s inštalačným a elektroinštalačným materiálom, železiarstva, farieb-lakov, predajných miest diaľničných známok či knižníc.

Prevádzky verejného stravovania s výnimkou donášok a obchody môžu mať otvorené od 5. do 22. hodiny.

Konečne sa dnes mohli plošne otvoriť aj plavárne či akvaparky, ale iba pre režim OP+. „Áno, otvorili sme brány našej prevádzky bazénov od 9. do 21. hodiny a saunový svet bude v prevádzke v štandardnom čase od 10. do 21. hodiny,“ uviedol trnavský akvapark.

Viac možností bude v režime OP, teda pre očkovaných a prekonaných. Títo ľudia budú môcť ísť do reštaurácie aj na nízko a stredne rizikové hromadné podujatia (divadlá, kiná, kostoly). Zúčastniť sa môžu aj na športových súťažiach či zápasoch. V režime OP budú fungovať napríklad prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo či detské kútiky.

Režim OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) bude platiť v diaľkových spojoch, taxíkoch, na vlekoch či lanovkách.

Anketa

Do ktorej skupiny patríte vy?

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) v aktuálnej vyhláške rozdelil podujatia do troch skupín podľa rizikovosti. Na najrizikovejšie – ako oslavy, plesy či svadby – sa dostanú len osoby v režime OP+, a to v maximálnom počte 20. Na stredne rizikových podujatiach – návšteva kina spojená s konzumáciou, športové podujatia s divákmi, bohoslužby so spevom či divadelné predstavenia s občerstvením – platí režim OP a maximálne 25-percentné využitie kapacity alebo najviac 100 osôb. Medzi nízko rizikové podujatia patria návšteva kina bez konzumácie, bohoslužby bez spevu alebo divadelné predstavenie bez občerstvenia. Tam môže byť využitých maximálne 50 % kapacity alebo najviac 100 osôb.

Povinné testovanie nezaočkovaných zamestnancov zostáva aj naďalej, a to minimálne do konca januára 2022 jedenkrát do týždňa, testovať sa nebudú musieť zamestnanci s kontraindikáciou očkovania.

Pôvodne avizované skrátenie lehoty po prekonaní covidu zo 180 na 90 dní sa po dohode s ministerstvom zdravotníctva a konzíliom odborníkov odkladá. V režime OP a OTP tak naďalej budú osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.

PREČO MUSÍME VONKU NOSIŤ RESPIRÁTORY? Dozviete sa na ďalšej strane »»»

Pre všetkých bez rozdielu začína platiť nová povinnosť – respirátor treba nielen v interiéri, ale aj v exteriéri, a to ak ste vonku vo vzdialenosti od iných menej ako dva metre. Ak teda kráčate po ulici plnej ľudí, treba si nasadiť respirátor. „Už v súčasnosti potrebujete mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom, keď ste menej ako dva metre od cudzích osôb. Taktiež ho musíte mať na hromadných podujatiach. Iba sa to povýšilo na respirátory v súvislosti s hrozbou variantu omikron. Išlo sa v zmysle schváleného covid manuálu vládou,“ vysvetlila zmenu hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Dodala, že stále platí aj zoznam výnimiek. „Výnimku majú napríklad deti do šiestich rokov, osoby so závažnými poruchami autistického spektra, osoby so stredným a s ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím alebo osoba pri výkone športu,“ priblížila.

Podľa virologičky prekrývanie dýchacích ciest má stále veľký význam aj vonku, obzvlášť pri omikrone. „Ak ste vonku a nikto okolo vás nie je, vírusová stopa sa cirkuláciou vzduchu rozptýli a postupne zmizne. Ak ste vonku a okolo vás sú ľudia, tí sa môžu nainfikovať priamo vdýchnutím vírusu, ktorý vy vydýchnete, prípadne môžu vdýchnuť rozptýlený vírus, ktorý ostáva vo vzduchu. Na to, aby sa vírus úplne rozptýlil, je potrebný čas. Čím viac ľudí, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa tam vyskytne niekto nainfikovaný a všetci okolo sa môžu nakaziť. Preto treba mať respirátor aj na autobusovej zastávke, na vlakovom nástupišti a frekventovanom chodníku,“ vysvetlila virologička Biomedicínskeho centra SAV a PRIF UK Tatiana Betáková.

Pozorní by mali byť aj ľudia, ktorí chodia behať alebo športovať. „Pri fyzickej námahe ľudia potrebujú viac vzduchu, čiže dýchajú zhlboka a zanechávajú po sebe väčšiu vírusovú stopu. Keď fúka vietor od nainfikovaného športovca smerom k vám, môžete sa nainfikovať, aj keď kráčate viac ako 2 metre za športovcom. Môžu to byť až desiatky metrov. A, samozrejme, keďže dýchate zhlboka, vdýchnete aj viac vírusu. Treba si uvedomiť, že vírus šíria aj ľudia, ktorí sú nainfikovaní, ale nemajú ešte príznaky ochorenia,“ dodala Betáková.

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.