NOVÁ MAPA: Štyri okresy už mali byť čierne, pribudne BORDOVÝCH. Od pondelka sa menia opatrenia!
10. 10. 2021, 7:00 (aktualizované: 10. 10. 2021, 9:00)

Epidemiologická situácia sa dramaticky zhoršuje, pribúda takmer 2-tisíc nových prípadov denne a plnia sa aj nemocnice. Od pondelka už mali byť tri okresy čierne, nakoniec len pribudne červených a bordových. Hlavný hygienik reaguje na situáciu a mení opatrenia. Čo platí vo vašom okrese?
Zdroj: MZ SR
Zdroj: MZ SR
Zdroj: FB/Úrad verejného zdravotníctva
Galéria k článku
Situácia na Slovensku sa z týždňa na týždeň zhoršuje. Informoval o tom šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. V 38 okresoch je vysoká úroveň komunitného šírenia nového koronavírusu. V piatich okresoch je dokonca pozitivita PCR testov vyššia ako 25 percent.

Štyri okresy už mali byť podľa covid automatu čierne a to Čadca, Stará Ľubovňa, Bardejov a Svidník. Regionálni hygienici sa rozhodli, že ešte počkajú, či sa prejavia prísnejšie nastavené opatrenia.
NOVÁ MAPA V akej farbe je váš okres KLIKNITE TU
Výjazdy záchranárov k pozitívnym pacientom zaznamenali opäť nárast. Najviac v Žilinskom, Košickom a Prešovskom kraji. „Najhoršia situácia, čo sa týka hospitalizácií aj výjazdov, je v Žilinskom kraji," upozornil Mišík. Nemocnice v tomto kraji dosahujú podľa jeho slov 30-percentnú obsadenosť v porovnaní s maximom z predošlej vlny. Na Kysuciach, v Starej Ľubovni či Bardejove sú nemocnice na polovici maxima z minulej vlny.
Mišík upozornil, že štvrtinu pozitívnych tvorili počas minulého týždňa osoby mladšie ako 18 rokov, hoci v populácii majú 19-percentné zastúpenie. Najvyššia sedemdňová incidencia PCR testov bola v okrese Stará Ľubovňa. „Došlo tam oproti minulému týždňu k nárastu, výrazný nárast bol aj v Stropkove," uviedol. Dôvodom zhoršujúcej sa epidemickej situácie sú podľa Mišíka svadby a oslavy, na ktoré cestujú ľudia naprieč Slovenskom v kombinácii s nízkou zaočkovanosťou dotknutých oblastí.
Oranžové okresy (23)
V oranžovej farbe budú okresy Banská Štiavnica, Bratislava I-V, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Komárno, Malacky, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Prievidza, Šaľa, Senec, Topoľčany, Trnava, Turčianske Teplice.
Červené okresy (43)
V prvom stupni ohrozenia - červené okresy - budú Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Gelnica, Ilava, Kežmarok, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Trenčín, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zlaté Moravce, Zvolen.
Bordové okresy (16)
V druhom stupni ohrozenia, ktorý zodpovedá bordovej farbe, budú okresy Bardejov, Čadca, Detva, Humenné, Košice I-IV, Košice-okolie, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Ružomberok, Skalica, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník.
Menia sa opatrenia: Čítajte na ďalšej strane > > >
Koniec hodín pre seniorov
Hodiny vyhradené pre seniorov a osoby ZŤP sa s účinnosťou od 11. októbra rušia. Doteraz bolo potrebné, aby „seniorské hodiny“ vyčlenili prevádzky v bordových a čiernych okresoch v režime „základ“. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, upravujúcej činnosť prevádzok.
Očkovanie kontrolujú od 12 rokov
Medzi kompletne zaočkované osoby sa pre potreby vyhlášky podľa ÚVZ považujú deti do 12 rokov a 2 mesiacov veku. Lehota bola podľa úradu stanovená tak, aby osobe vo veku 12 rokov po očkovaní uplynul potrebný čas, pri ktorom je predpoklad, že sa v tele stihne vytvoriť dostatočná hladina ochranných protilátok.
Kontrola zákazníkov
Explicitne sa uvádza, že pri vstupe do prevádzky je povinné zvoliť si režim, mať o tom na viditeľnom mieste oznámenie a zabezpečiť vstup do priestorov len účastníkom v zvolenom režime (základ, OTP, kompletne zaočkovaní).
Jeden režim na podujatiach
Pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu na Slovensku bude zakázané kombinovanie rôznych režimov pre jedno hromadné podujatie.
Do práce aj pozitívni
Pracovníci zariadení sociálnych služieb (ZSS) sa budú môcť v nevyhnutných prípadoch starať o klientov aj po pozitívnom teste na ochorenie COVID-19. Nesmú však mať príznaky ochorenia.
Kratšia karanténa
Dĺžka karantény po vstupe do SR sa skráti pri jej bezpríznakovom priebehu zo 14 na desať dní. Karanténu možno ukončiť aj negatívnym výsledkom PCR testu vykonaného najskôr v piaty deň.