Situácia sa rapídne zhoršuje a Slovensko sa dostalo na špicu krajín s najrýchlejším rastom nových prípadov. Za tri týždne sa zdvojnásobili výjazdy sanitiek, v nemocniciach leží 181 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 141 ľudí. Počet pacientov na JIS je 23 pacientov, 14 ľudí leží na umelej pľúcnej ventilácii. Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že najlepšou prevenciou pred nákazou je očkovanie. Až 87 percent hospitalizovaných pacientov je neočkovaných.

Nová MAPA OKRESOV: Kliknite TU

Od dnes sa vo viacerých častiach Slovenska treba pripraviť na prísnejšie pravidlá. Prvých desať okresov sa podľa covid automatu prefarbí do červenej farby, teda do prvého stupňa ohrozenia. Prejdú doň okresy Bytča, všetky košické okresy, Krupina, Poprad, Skalica, Trenčín či  Rožňava, ktorá je na tom kriticky, a sprísnenie pravidiel pocítila už od štvrtka 9. septembra.

V červených okresoch je už v interiéri povinnosť nosiť respirátor, vonku treba rúško, vysoké školy môžu vyučovať prezenčne do 20 osôb alebo do 40 osôb. Ľudia sa v okrese môžu pohybovať bez obmedzení.

Neočkovaných do reštaurácie či kaviarne už pustia len s negatívnym testom či potvrdením o prekonaní ochorenia. Kto nie je očkovaní, nemá test ani potvrdenie o prekonaní, si jedlo či nápoj môže vyzdvihnúť v červenom okrese už len cez okienkový výdaj.

Hromadné podujatia

Na hromadných podujatiach v rámci režimu OTP (očkovaní, testovaní, prekonali covid-19) dovolená kapacita maximálne 25 percent. Ak kapacita nie je určiteľná, platí maximálne do 150 osôb a povinný je aj zoznam účastníkov. Pri základnom režime platí, že na hromadných podujatiach môže byť maximálne desať osôb. Pre všetky tri typy hromadných podujatí platí, že organizátor musí mať zoznam účastníkov.

Svadby a oslavy

Zoznam účastníkov treba v červených okresoch aj na svadbách, karoch či večierkoch. V režime očkovaných sa ich môže zúčastniť najviac 50 ľudí vo vnútri a 80 v exteriéri. Ak sa v červenom okrese rozhodnú pre OTP, tak sa svadby môže zúčastniť najviac 25 osôb v interiéri a 40 v exteriéri. Bez kontroly covid pasov sú takéto oslavy zakázané.

Kostoly

Kompletne zaočkovaní môžu na bohoslužby chodiť bezlimitne. V režime OTP platí, že obsadená môže byť maximálne štvrtina kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, platí maximálne do 150 osôb. Pre bohoslužby v režime základ platí, že na 15 štvorcových metrov môže byť maximálne jedna osoba. Vo všetkých troch režimoch taktiež platí povinnosť mať zoznam účastníkov.

Návštevy v nemocniciach

Návštevy v nemocniciach, prípadne vo väzniciach, sú v červených okresoch pre kompletne zaočkovaných či v režime OTP povolené po súhlase zriaďovateľa alebo riaditeľa. Pre kompletne zaočkovaných športovcov platí limit na športových súťažiach bez obmedzení. V režime OTP môže byť maximálne 75 športovcov v interiéri a 150 v exteriéri. Pre základný režim sú súťaže zakázané.

Fitnescentrá

Pre základný režim v červených okresoch platí zákaz pre fitnes, plavárne, wellness, akvapark či kúpele, ak nevyplývajú zo zdravotnej indikácie. V režime očkovaných môže byť vo fitku maximálne 50 osôb alebo jedna osoba na 15 metrov štvorcových. V režime OTP to je max. 10 osôb alebo jeden človek na 25 m2. Bez kontroly covid pasov sú zakázané. Pri bazénoch môžu očkovaní obsadiť 50 percent kapacity, ak si prevádzka zvolí režim OTP, tak len 25 percent kapacity.

Obchody

V obchodoch platí nariadenie dodržiavať 15 metrov štvorcových na osobu. Podobne to platí aj pre služby.

Reštaurácie

V reštaurácii môžu v režime očkovaných či OTP sedieť najviac 4 osoby pri stole alebo všetky osoby z jednej domácnosti. Medzi stolmi by mali byť 2-metrové rozostupy. Neočkovaných pustiť nemôžu.

OPATRENIA podľa farby okresov: Kliknite TU

Aké pravidla platia pri návšteve pápeža: Čítajte na ďalšej strane >>>