NOVÁ DAŇ vytiahne peniaze aj z vás: Každý zaplatí mesačne 7 eur navyše! Za čo?
18. 10. 2018, 6:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:49)

Zdroj: Robo Hubač
Má to byť bič na zahraničné reťazce, no na mimoriadny odvod najviac doplatia slovenskí obchodníci a v neposlednom rade zákazníci. Z prvých prepočtov je jasné, že každá rodina bude mať po zavedení novej dane opäť hlbšie do vrecka.
Od budúceho roka by mali firmy, ktoré predávajú aj potraviny, začať platiť špeciálny odvod vo výške 2,5 percenta zo svojho čistého obratu. Navrhuje to koaličná strana SNS. Tej sa nepáči, že na pultoch našich obchodov je málo slovenských potravín. Vyzbierané peniaze chce dať slovenským farmárom a potravinárom.
Hoci odvod cieli najmä na veľké zahraničné reťazce, zdrvujúci dopad bude mať najmä na slovenských obchodníkov. Upozorňuje na to Zväz obchodu SR, ktorý združuje domácich predajcov. Tí pritom na svojich pultoch už dnes ponúkajú 60 až 70 percent slovenských potravín.
Mimoriadny odvod považujú za novú daň, ktorá je však podľa nich oveľa vyššia ako ich prípadné zisky. „Ak CBA zaplatí nový odvod, tak sa dostane z plus 1 milióna eur na mínus 2,5 milióna eur," vysvetlil prezident Zväzu obchodu Martin Katriak.
Zdroj: Robo Hubač
Kvôli novému odvodu budú musieť obchodníci zvýšiť ceny potravín.
Obchodníci preto budú mať neľahkú voľbu - buď zvýšia ceny potravín, prepustia zamestnancov, zatvoria prevádzky alebo to bude kombinácia všetkých troch opatrení. Predajcovia pritom upozorňujú, že zdraženie môže výraznejšie ako výška odvodu.
Ekonomický analytik INESS Martin Vlachynský vyčíslil, že priemerný mesačný výdavok štvorčlennej domácnosti na potraviny je 275 eur. „Ak by prišlo k zvýšeniu cien o 2,5%, znamenalo by to mesačné výdavky rodiny vyššie zhruba o 7 eur. Každé ďalšie percento nárastu cien potravín by znamenalo 2,75 eura naviac," konštatoval v štúdii k odvodu.
Anketa
Schvaľujete nový odvod?
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) si ale za odvodom stojí. Na zvýšenie cien v obchodoch podľa nej nie je dôvod. „Reťazce majú u nás obrovské obchodné prirážky, znevýhodňujú slovenské produkty a ich zisky sú vyššie ako v západnej Európe," tvrdí ministerka.