Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Nosíte denne kontaktné šošovky? Oční lekári vystríhajú pred obrovským rizikom

Šošovky nesmiete mať v očiach nonstop.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Sprchujete sa aj spávate s kontaktnými šošovkami? Možno ani neviete, že vám hrozia vážne infekcie, dokonca oslepnutie. Hazardujú aj tí, čo kupujú šošovky na internete. Na čo treba dávať najväčší pozor?

Oční lekári tvrdia, že na šošovky sme si zvykli až príliš a vôbec ich nestriedame s okuliarmi. „Pred pätnástimi rokmi ľudia ešte rešpektovali názory očného lekára. Dnes ich namiesto 6 až 8 hodín denne nechávajú v očiach 12 až 14 hodín. Občas s nimi zaspia a nevyberú si ich ani počas víkendov. To môže spôsobiť katastrofu, v niektorých prípadoch aj oko natrvalo poškodiť,“ upozorňuje očná lekárka Adriana Smorádková.

Hlavná odborníčka pre oftalmológiu Marta Ondrejková potvrdzuje, že ťažkých zápalových komplikácií pribúda. „Ide o pacientov, ktorí začali používať kontaktné šošovky bez vyšetrenia a poučenia lekárom, ktorí si nakupujú šošovky a dezinfekčné roztoky cez internet alebo dokonca z druhej ruky,“ hovorí.

Neriskujte bez poučenia v ambulancii

Ondrejková nikomu neodporúča nasadiť si kontaktné šošovky bez vyšetrenia u očného lekára. „Ten vyhodnotí vhodnosť ich nosenia, poradí pri výbere kontaktnej šošovky, poučí o spôsobe nosenia, výmeny a ošetrovania kontaktných šošoviek," vysvetľuje.

Ak ste sa rozhodli vymeniť okuliare za šošovky, opatrní buďte pri kúpaní, no aj pri práci na farme. Vo vlhkom prostredí prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby. Ak sa dostanú do oka, je problém.

Baktérie sú aj v puzdre

„Oko pod kontaktnou šošovkou trpí nedostatkom výživy, rohovke chýba kyslík. Baktérie sa na oslabenej rohovke cítia ako doma. Môžu kontaminovať oko a vyvolať vážne zápaly rohovky spojené s bolesťami, začervenaním, slzením, vredmi. Infekcia môže skončiť transplantáciou rohovky a v kritických prípadoch až slepotou,“ vystríha očná lekárka Miriam Záhorcová.

Nebezpečenstvo v podobe plesní číha aj na farmách, v stajniach či chovných staniciach. Mikroorganizmy sa šíria aj v puzdrách na šošovky, najmä ak si ich pravidelne nemeníte.

Pri cestách v zahraničí, na chatách či stanovačkách odporúča doktorka Smorádková jednodňové kontaktné šošovky. „Ráno si ich nasaďte, večer vyberte a vyhoďte, aby nedošlo ku kontaminácii z vonkajšieho prostredia či z roztokov," radí.

Desatoro správneho nosenia kontaktných šošoviek

1. So šošovkami neplávajte a neponárajte sa.
2. Nepoužívajte ich na miestach s rizikom kontaminácie - na farmách, vo wellness.
3. Po 8 až 10 hodinách si ich vyberte z očí.
4. So šošovkami sa nesprchujte.
5. Cez víkend nechajte oči oddýchnuť a noste dioptrické okuliare.
6. V prípade vypadnutia šošovky z oka ju nikdy neoplachujte vo vode. Ak nemáte pri sebe roztok, radšej použijte vlastné sliny.
7. Minimálne raz mesačne si vymeňte puzdrá na šošovky.
8. Na cestách, pri športe, pobyte vo vode či vo wellness používajte jednodňové balenia.
9. Kupujte overené značky u očného lekára, v optike alebo overenej internetovej predajni. Pozor na nízke ceny a neoverené materiály v neznámych webshopoch.
10. Minimálne raz za rok choďte na kompletné očné vyšetrenie zamerané na kontrolu stavu očných rohoviek.

Zdroj: Neovízia

Vyberáme pre vás niečo PLUS