Reklama

Niektoré potraviny čaká zdražovanie aj o 100 percent: Toto si nakúpte na rok dopredu!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Za obľúbenú prísadu do jedál si poriadne priplatíme: Namiesto 10 eur bude stáť 20 eur!
    Zdroj: mh
    Reklama

    Sucho v Španielsku, ale aj v ďalších krajinách EÚ prinieslo tento rok miestnym pestovateľom olív veľké problémy. Zlá úroda sa už odzrkadlila na veľkoobchodných cenách olivového oleja, ktoré sa vyšplhali na historické maximá. Analytici predpovedajú jeho extrémne zdraženie. Podobná hrozba visí aj nad ďalšou potravinou. Radia nakúpiť si na rok vopred!

    Aj keď olivový olej v obchodoch v posledných mesiacoch prudko zdražel, možno sa ho stále oplatí nakúpiť do zásoby. Do pultových cien sa totiž ešte naplno nepremietlo zdraženie na veľkoobchodnom trhu vyvolané suchom v južnej Európe. „V tomto roku bude skutočne nízka produkcia olivového oleja, je to dôsledok extrémne náročného pestovateľského roka v Španielsku. Výrazné sucho dramaticky znížilo úrodu olív najmä v Španielsku, ktoré je jednou z hlavných svetových producentských krajín. Následkom toho sa zvýšili ceny olivového oleja,“ objasnila situáciu Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

    Európska komisia odhaduje, že v Európskej únii sa v tejto sezóne vyrobí o 39 percent menej olivového oleja ako pred rokom, zatiaľ čo produkcia z tretích krajín by celkovo mala zostať viac-menej nezmenená. Dôvodom je nedostatok dažďa v Španielsku, Taliansku a Portugalsku. Prvá z troch krajín je najväčším producentom olivového oleja na svete, tento rok však bruselskí úradníci očakávajú pokles výroby o viac ako polovicu.

    Kým v júli minulého roka sa jedna tona extra panenského olivového oleja obchodovala za niečo vyše 4 000 dolárov, o rok neskôr to už bolo 8 500 dolárov, ukazuje Graf dňa z dát Medzinárodného menového fondu. „Do konca roka môže nastať zdraženie až o 25 percent,“ upozornil Boris Tomčiak, investičný manažér spoločnosti Finlord. Spotrebiteľom preto poradil nájsť výhodnú akciu a nakúpiť si olivový olej aj na rok vopred.

    Český analytik však očakáva ešte vyššie zdraženie obľúbenej prísady do zeleninových šalátov či iných jedál. „Dá sa očakávať, že rast cien sa prejaví aj na pultoch obchodov po tom, čo sa predajú zásoby z minuloročnej úrody,“ oznámil ČTK analytik XTB Jiří Tyleček. Dnes stojí liter olivového oleja približne 10 eur. Budúci rok by cena podľa analytika Tylečka mohla byť až dvojnásobná.

    Čaká zdražovanie aj slnečnicový či repkový olej? DOZVIETE SA NA ĎALŠEJ STRANE »»»

    Farmárske ceny ovplyvnené počasím sa podľa Tomčiaka prenesú na pulty obchodníkov o štyri až šesť mesiacov. Ceny v obchodoch pritom rastú už dlhšie nielen pre slabú úrodu, ale aj pre zdražovanie energií, povedal Martin Krajčovič zo Slovenskej aliancie moderného obchodu. Podľa hovorkyne reťazca Billa Kvetoslavy Kirchnerovej olivové oleje na pultoch už minulý rok zdraželi o 20 až 30 percent.

    Zlacnenie ovplyvní až počasie. Ak bude priaznivé, zníženie cien môže byť značné, ale až v roku 2024. „Ak by sa Španielsko vrátilo na produkciu z minulých rokov, vznikol by prebytok oleja na trhu a veľkoobchodné ceny by sa pravdepodobne prepadli o polovicu,“ vysvetlil Tomčiak.

    Slováci však v kuchyni preferujú repkový či slnečnicový olej. Dobrou správou je, že tých sa zdražovanie až tak nedotkne. „Naši výrobcovia oleja extrémne zdražovanie v prípade olivového oleja vnímajú už od marca 2023. Podľa nich by sa ceny mali držať na vysokej úrovni ešte do konca roka a na prelome rokov by sa mohli postupne znížiť. Nepredpokladajú však, že by situácia s olivovým olejom mala priamy vplyv na výrobu a ceny slnečnicového a repkového oleja,“ dodala Jana Holéciová.

    Aj ďalšiu potravinu čaká výrazné zdraženie už v decembri! Čo by ste si mali nakúpiť? POZRITE NA ĎALŠEJ STRANE »»»

    Horšia situácia však nastane pri sladkostiach. Cena kakaových bôbov vzrástla na dvanásťročné maximum. Čaká sa, že v západnej Afrike sa neurodí. Kontinent pritom zaisťuje dve tretiny svetových dodávok. Najväčšími svetovými pestovateľmi sú Pobrežie Slonoviny a Ghana. Pre výdatné dažde sa na ich kakaových plantážach začali šíriť plesne, ktoré fatálne poškodili úrodu, uviedol portál Penize.cz. Pobrežie slonoviny očakáva zhruba o pätinu nižší zber. Aj v Ghane sa tento rok podľa očakávania prepadne pod dlhodobý priemer.

    Boris Tomčiak odhadol, že cena kakaa pokorí maximá z marca 2011 a to sa prejaví aj rastom cien čokolády a čokoládových cukroviniek. Výrobcovia čokolády predpokladajú, že kakaové bôby zostanú extrémne drahé aj v roku 2024. Cenu čokoládových sladkostí tlačia nahor aj inflácia, ceny energií a zdraženie obalových materiálov.

    Podľa Borisa Tomčiaka by spotrebitelia mali očakávať nárast cien až o 10 percent, a to už tento rok v období Vianoc. Sladkosti do mikulášskeho balíčka preto radí kúpiť čím skôr. 

    Prečítajte si aj:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.