Reklama

Desivé zemetrasenie prichádza v priebehu pár sekúnd, ministerstvo radí: TOTO vás môže zachrániť

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Hrozivé zábery zemetrasenia v Turecku: Zomrelo 1200 ľudí, budovy sa rozpadli na prach
    Zdroj: YT/Evening Standard
    Reklama

    Ničivé otrasy s magnitúdou 7,8 spôsobili v Turecku peklo. Zemetrasenie môže prísť v priebehu pár sekúnd, na dlhé prípravy väčšinou nie je čas. Ministerstvo vnútra prináša niekoľko rád, ako postupovať počas tejto prírodnej katastrofy, aby ste minimalizovali riziko zranenia. Kam sa skryť a čo nepoužívať?

    Ak sa chystáte do krajiny, v ktorej sa zemetrasenia často alebo občas objavujú, myslite na to už pred cestou. Vždy by ste mali presne vedieť, kde vo vašom príbytku je lekárnička a baterka a tiež si zopakujte aspoň základy prvej pomoci. Je tiež dobré vedieť, kde v budove sa nachádza uzáver plynu a elektriny a neukladať na police a skrine ťažké predmety, ktoré by počas zemetrasenia mohli popadať a spôsobiť vám zranenia.

    Počas zemetrasenia je potrebné pri pobyte v budove ostať dnu, pri pobyte mimo budovy zostať vonku, najviac zranení totiž býva pri panickom úteku z domov alebo do úkrytov. Dôležité je tiež zachovať rozvahu, pomáhať deťom, susedom, starším osobám, invalidom, chorým a zraneným.

    Čo je ideálna skrýša? „V budove rýchlo vyhľadajte vhodné miesto, postavte sa k opornému múru alebo pod dvere, ale nikdy nie k oknu. Odporúčame ukryť sa pod stôl a v továrňach pod najbližší odolný predmet. Za žiadnych okolností nevstupovať do výťahu a na schodište,“ radí rezort.

    Ak sa nachádzate vonku, mali by ste sa zdržiavať čo najďalej od elektrického vedenia, stromov, pomníkov a podobne. „Nezostávajte v úzkych uliciach, v nevyhnutných prípadoch hľadajte ochranu pod najbližšou bránou pod portálom. Nepoužívajte otvorený oheň, existuje nebezpečenstvo výbuchu plynu a následného požiaru,“ vystríha ministerstvo.

    Pri jazde v dopravnom prostriedku okamžite zastavte na otvorenom priestranstve a nevystupujte až do skončenia otrasov.
    Po skončení zemetrasenia je potrebné opatrne opustiť budovy narušené otrasmi, vyhľadať alebo poskytnúť pomoc raneným, skontrolovať rozvody plynu, vody a elektriny, pri poruche rozvodov uzavrieť ich prívody. „Vodu by ste mali piť len prevarenú a snažte sa nepoužívať zbytočne telefón na vybavovanie osobných záležitostí, aby sa ostatní ľudia vedeli dovolať záchranárom či hasičom a najmä - nepodliehať panike,“ dodáva rezort vnútra.

    Prečítajte si aj:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.