DRSNÁ REALITA v Turecku po zemetrasení na FOTOGRAFIÁCH: Tisíce mŕtvych, pomáha, kto môže!
7. 2. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:50)
Prírodný živel znovu ukázal svoju silu a v Turecku aj Sýrii zanechal desiatky spustošených dedín, miest, stovky zničených domov a tisícky obetí! Územie na hranici oboch štátov zasiahlo včera nadránom zemetrasenie so silou 7,8 magnitúdy. Keďže ľudia v tom čase spali a z domov nestihli utiecť, počet obetí sa postupne zvyšoval a experti ich odhadujú na niekoľko tisíc. Pátranie po nezvestných a ratovanie zranených však prekazili ďalšie silné otrasy.
Zdroj: Associated Press staff
Zdroj: Associated Press staff
Zdroj: TASR
Galéria k článku
UPOZORŇUJEME, ŽE FOTOGRAFIE V ČLÁNKU NIE SÚ VHODNÉ PRE CITLIVÉ POVAHY A OSOBY MLADŠIE AKO 18 ROKOV!
Katastrofa, ktorá sa zapíše čiernym písmom do dejín! Epicentrum ničivého zemetrasenia v Turecku a Sýrii bolo severne od tureckého mesta Gaziantep a otrasy bolo cítiť od tureckej metropoly Ankara cez Cyprus až po pásmo Gazy a egyptskú Káhiru. Cítiť bolo až 40 mimoriadne silných otrasov. „Za 40 rokov, čo som na svete, si nič také nepamätám,“ povedal muž menom Erdom z Gaziantepu.
Niektoré domy, v ktorých sa nachádzali ľudia, popadali ako domčeky z karát. Tí, čo stihli vybehnúť na ulicu, o niekoľko hodín hľadali v ruinách budov svojich blízkych. V meste Diyarbakire vytvorili dobrovoľníci ľudskú reťaz a podávali si úlomky betónu z poničených podlaží bytového komplexu.
Turecké úrady hlásili spočiatku 100 mŕtvych, tento počet sa však počas dňa zvyšoval. Na obed potvrdili úrady viac ako 1 600 mŕtvych, z toho v Turecku vyše 1 000 osôb a v oblastiach Sýrie, ktoré sú pod kontrolou sýrskej vlády, viac ako 600 osôb. Zranilo sa približne 6-tisíc obyvateľov.

Zdroj: Twitter/viral
O niekoľko hodín sa prírodný živel ozval opäť. O 11.24 h (13.24 miestneho času) zasiahlo Turecko ďalšie mimoriadne silné zemetrasenie, ktorého sila bola 7,5 magnitúdy. Epicentrum tohto zemetrasenia bolo 6 kilometrov východne od mesta Ekinözü, ktoré má 6 200 obyvateľov, a 59 km od mesta Kahramanmaraş, kde žije až 376-tisíc obyvateľov.
Článok pokračuje na druhej strane >>>
Šéf sýrskeho národného strediska pre zemetrasenia Raed Ahmed pre médiá priznal, že išlo o „najväčšie zemetrasenie", aké toto stredisko doteraz zaznamenalo. Záchranné práce skomplikovala aj silná snehová víchrica, po ktorej boli hlavné cesty pokryté snehom a ľadom. Tri veľké letiská v postihnutej oblasti boli podľa úradov vyradené z prevádzky.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan označil zemetrasenie za najväčšiu katastrofu v krajine od roku 1939, keď pri zemetrasení v Erzincanu zahynulo až 33-tisíc ľudí. Ako povedal, v krajine sa zrútilo viac ako 2 818 budov. Minister vnútra Suleyman Soylu vyzval ešte pred prvým zemetrasením ľudí, aby nevstupovali do poškodených budov a vyslobodenie uviaznutých ľudí v troskách nechali na záchranárov. „Našou prioritou je dostať uväznených ľudí von z budov a previezť ich čím najrýchlejšie do nemocnice. Vytvorili sme približne 2 800 záchranných tímov a vytvorili sme letecký koridor pre dopravu pátracích a záchranných tímov, aby mohli pátrať po nezvestných,” priblížil minister.

Zdroj: Twitter/viral
Škody spôsobené zemetrasením v Turecku môžu dosiahnuť 15 miliárd dolárov, vypočítali miestne agentúry. Podľa ich vlastných údajov sa počet obetí s najväčšou pravdepodobnosťou pohybuje od 4-tisíc ľudí do 16-tisíc ľudí. Ministerstvo do konca uzávierky novín nemalo žiadne informácie o tom, že by sa medzi zranenými či obeťami nachádzali aj Slováci. „Z informácií, ktoré má ministerstvo zahraničných vecí momentálne k dispozícii, nevyplýva, že by medzi zranenými či obeťami mali byť aj občania Slovenska," priblížilo ministerstvo, ktoré je v kontakte s miestnymi úradmi a situáciu naďalej monitoruje.
Článok pokračuje na druhej strane >>>
Turecko po katastrofe vyhlásilo stav núdze 4. stupňa, čo znamená, že žiada pomoc zo zahraničia. Prisľúbili ju už USA, Európska únia, Izrael, ale aj Ukrajina zmietaná vojenským konfliktom. Výnimkou nie je ani Slovensko. Predseda vlády Edurad Heger (OĽaNO) prisľúbil, že do krajiny pocestuje 13 slovenských hasičov a dvaja horskí záchranári so psami. Pomáhať záchranárom zasahujúcim v najviac postihnutých oblastiach už odišli tímy z Bulharska, Česka, Francúzska, Grécka, Holandska, Chorvátska, Malty, Maďarska, Poľska a Rumunska. Okrem toho Turecku ponúkli záchranné tímy aj Španielsko a Taliansko. Pomoc prisľúbilo aj Rusko, ktoré vyšle do Turecka stovky záchranárov.
Do postihnutých oblastí už mieri aj pomoc mimovládnej neziskovej organizácie s názvom Človek v ohrození. „Situácia na mieste je kritická, záchranné akcie komplikuje intenzívny dážď a sneženie, očakávajú sa tisícky mŕtvych. Na mieste sú naši kolegovia a kolegyne zo sesterskej organizácie Člověk v tísni, vďaka ktorým budeme schopní okamžite pomáhať. Potrebná bude základná humanitárna pomoc ako napríklad stany, deky, teplé oblečenie a strava,” dodala riaditeľka Človeka v ohrození Andrea Najvirtová.