Reklama

Nezdraželi iba POTRAVINY! V drogérii odrovnala Slovákov cena za tieto hygienické potreby

Reklama

Zdražovanie potravín by sa už v roku 2024 malo spomaliť, no faktom zostáva, že ceny v obchodoch robia aj naďalej prievan v našich peňaženkách. Začiatkom nového roka boli oproti predchádzajúcemu drahšie takmer všetky položky zo spotrebného koša. Okrem potravín však zdražela aj drogéria.

Na veľké nákupy chodievame aj do drogérií. Už v minulom roku sme si mohli všimnúť vyššie ceny napríklad pri pracích prostriedkoch, toaletnom papieri či dekoratívnej kozmetike. Ako informuje spravodajský portál TV Markíza tvnoviny.sk, najviac za posledný rok vyletela cena opaľovacieho krému, ktorý zdražel až o euro dvadsať. Ľudí zabolela aj cenovka pri zubnej paste, ktorú niektorí používame aj trikrát denne. Jej cena stúpla o 40 centov. Okrem toho zdraželi aj plienky. ktoré sú drahšie taktiež o 40 centov.

Ceny potravín sa tento rok stabilizujú

Analytici VÚB banky predpokladajú, že zdražovanie sa v tomto roku výrazne spomalí. "Inflácia by mohla z dvojciferných úrovní poklesnúť až smerom k štyrom percentám. V štruktúre rastu cien budú pretrvávať vplyvy vyšších cien tovarov (najmä potravín), očakávame však aj citeľnejšie tlaky na ceny v službách," predpokladajú.

Ceny potravín začnú v tomto roku klesať aj podľa Mateja Horňáka, analytika Slovenskej sporiteľne. "Ukazuje sa, že svetové ceny potravín sú už pod desaťpercentnou úrovňou z konca roka 2021 s výrazným prispením olejov, ktoré sú lacnejšie o 30 %, ale aj obilnín či mliečnych výrobkov. Na druhej strane tu máme cukor, ktorý je oproti rovnakému obdobiu drahší takmer o 40 %," vysvetľuje.

Smerom nahor ich vytlačila vysoká globálna neistota, extrémny nárast cien energií a ostatných vstupov či zvýšenie prepravných nákladov. "Komoditné ceny tak naznačujú zlacňovanie väčšiny potravinových položiek, druhým dychom však hneď treba dodať, že na konečnú cenu produktov má vplyv aj množstvo ďalších faktorov. Napríklad ide o vývoj miezd či príplatkov v domácej ekonomike, zásah vlády pri pomoci firmám so zvýšenými cenami energií a podobne. Konečné ceny sú ovplyvnené aj formou kontraktov výrobcov či predajcov – na ako dlho a akú cenu majú zafixovanú," hovorí Horňák.

Prečítajte si aj: